Skocz do zawartości
Karol12

Ilość łąk...

Polecane posty

Karol12    0

Witam wszystkich ;)

Mam pytanie ile potrzeba ha łąk dla około 10krów??

połowe będe robił na siano a drugą na sianokiszonke :)

Łąki te są nawet młode....

Pozdrawiam Karol12!!!

Adik_ziel    3

z 5ha powinno wystatczyć my mamy z 11ha i na 20 krów wystarcza ;] i do tego sie jeszcze krowy dzielą z młodzieżą i nie brakuje ;]

Karol12    0

aha bo kolega @marcin z małopolski mówił mi że z jednego ha można wyżywić zielonka(kiszonką) w ciągu roku 3krowy ;)

Ja planowałem mieć tak z 4ha i 4ha kukurydzy oraz 4ha zboża :) co wy na to??

Pozdrawiam Karol12!!!

Wiadomość z agroFakt.pl

Karol12    0

no może i tak będzie lepiej ;)

a co inni na to??

A jeszcze jakie zboża siać??

I odpowiedźcie na pytanie w temacie!!!

Pozdrawiam Karol12!!!

Balzak    2

Panowie akurat odpowiedzi w tym pytaniu nie da sie sprecyzować. gdyż jest łąka i łąka. a łąka łące nie równa. wiec jak z ha łąki zrobisz rocznie od 70 - 100 bel to jest super. Ala jak u mnie np. z ha rocznie zrobisz 30-40 bel to trochę trzeba tej łąki. wiec jest ciążo jednoznacznie określić ile potrzeba łąki. dlatego Karol12 napisz jaki masz łąki jaką wydajność roczną. itp. wtedy cokolwiek bedzie można dokładniej ci doradzić

Pozdrawiam Balzak

Karol12    0

właśnie niemam jak określić wydajność bo one są teraz nie obrabiane ,ponieważ teraz jeszcze gospodarzy wujek(już niedługo) a on te łąki podawał w dzierżawy.... ale jak ja się za to wezme to wtedy będzie dobrze ;)

Ale nie jest najgorsz wydajność z tego co widze co koszą dzierżawcy.....

A trawy są młode.... tylko jedną będe musiał zaorać i jeszcze raz zasiać bo jest ona strasznie stara i ta trawa z niej to tylko na siano :)

A więc tak dokładnie określić nie moge...

A to tez chyba zależy od tego jaka prasa i jak dobija tak?? i podobno słyszałem że jak sie robi siano to dużo składników pokarmowych odchodzi przez roztrząchanie kilkakrotne czy to prawda??

I jeszcze ostatnie pytanie czy da się karmić krowy tylko sianem, burakami i kiszonką z kukurydzy a i jeszcze zapomniałem o ospie z zboża?? Czy po takim posiłku krowa rasy Simentaler da dziennie około 10-20litrów mleka??

Pozdrawiam Karol12!!!

Balzak    2

Napewno jak dasz jej Pełnoporcjową pasze to da więcej. a z tym oraniem łąk to ostrożnie. bo jak masz nie odpowiednie podłoże i zaorasz to już może ci łżką nie urosnąć. Najpierw próbuj zrobić podsiew systemem bez orkowym. i zobacz jaki będzie efekt.

Pozdrawiam Blzak

Karol12    0

Aha to mówisz że lepiej nie orać tej łąki??

A pasze pełnoporcjonalne czyli jakie??

Sorry że takie głupie pytania niektóre zadaje ale jestem młodym rolnikiem (przyszłym)

Pozdrawiam Karol12!!!

wróce do poprzednich postów: ja mam w sumie 23 sztuki bydłą i zawsze sieje 2ha kukurydzy na kiszonke+ 3.5 ha łak na siano+ 15 ha zborza+ na jesien ziemiaki przebrane i zawsze mi wystarcza a nawet zostaje mi ok 3-4ton zborza i kilka rolek siana ale to dobrze bo po żniwach mieszam stare zborze z nowym zeby krowy sie przestawiły... ;)

Jeśli chcesz otrzymywać duże plony z łąki to proponuje Ci zasiać rajgras włoski, przy sprzyjających warunkach daje tyle samo paszy co kukurydza. I wtedy zamiast kukurydzy możesz siać więcej zboża dla opasów karmionych intensywnie (jeśli będziesz prowadzić taką hodowlę)

wojt    23

ja tam krowie teraz daje w wiekszosci trawe,troche siana,buraki ku dojeniu obsypane szrotką i ma lajtowo ponad 20l na dzień,tyle tylko że ona jest teraz po wycieleniu.No a na te 10 szt to powinno ci starczyc te 5ha łaki.

Karol12    0

ja będe prowadził hodowle krów mlecznych.... tylko niektóre byczki zostawie na opas i słabsze jałoszki ;)

To mówicie zasiać włoski rajgras?? ma największy plon??

Pozdrawiam Karol12!!!

Balzak    2

Lepiej zasiej trawę sudańska czy jakoś tak. z tego jest podobną super efekt. i i wartości ma!!!

Pozdrawiam Balzak

Bamboocha    7

chyba Sułtańska ;) jest jednoroczna niestety tylko ale 3 razy można skosić w ciągu roku i rośnie wysoka i masy z ha jest sporo... :( ale to zalezy wszystko od łąk...od ziemi tzn..

Karol12    0

Aha to ja pogadam z pobliskimi hodowcami bydła o gatunkach traw jakie sieje się w moich okolicach i wszystko będzie wiadomo ;)

abuk14    1
chyba Sułtańska ;) jest jednoroczna niestety tylko ale 3 razy można skosić w ciągu roku i rośnie wysoka i masy z ha jest sporo... :( ale to zalezy wszystko od łąk...od ziemi tzn..

Sudańska...

Adik_ziel    3
U nas ponad 40 ha łąk na 30 sztuk bydła, w planie jest powiększenia stada jak i dokupienie łąk. ;)

nie źle macie tych łąk jak na 30 sztuk bydła

kat    7

My na 40sztyk bydła mamy prawie 40ha łąk. W sumie starczyło by mniej. Ale jak więcej pada to potrafi nam 15ha zalać tak że nie da się nawet skosić.

czarnyyyy    1

A ja mam 7 ha lak i 70 sztuk bydla,tylko ze dostaja jeszcze slome jeczmienna i w zeszlym roku dokupowalem troche siana.

Ferdek07    62

Na 15 krów i około 10 -12 sztuk młodzieży 12 ha łąk, ale z 5 -8 ha kosze po ludziach, no ale same siano robie, właściwie to własne łąki by wystarczyły ale zawsze może się trafić kiepski rok lub susza i musze mieć zapas dobrego siana

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Barenbrug
      Witamy serdecznie na naszym koncie!!!

Chcemy jako firma BARENBRUG zachęcić Was do dyskusji na temat zakładania użytków zielonych, a także lucerników. Pragniemy zawrzeć tutaj najważniejsze informacje dotyczące uprawy traw i lucerny oraz ich prawidłowej agrotechniki. Dodatkowo zachęcamy Was do wstawiania zdjęć, które będą pokazywały jak sprawdzają się nasze mieszanki na łąkach i gruntach ornych - zarówno tych, którzy będą chcieli pochwalić się tym co udało się zrobić w tym, jakże trudnym roku, ale także w latach ubiegłych oraz tych, którzy mają z takimi użytkami pewne problemy.
      Wszystko to ma skłonić nas do dyskusji jakie są najczęściej popełniane błędy przy uprawie lucerny i UZ, czego powinniśmy unikać i na co zwrócić szczególna uwagę (np. nawożenie, wysokość koszenia).
      Mamy nadzieję, że nasze porady i doświadczenie pomogą Wam uzyskać jeszcze większe plony!!!
      Na Wasze pytania chcemy odpowiadać regularnie, tak więc w każdy wtorek i piątek wszystkie tematy na pewno omówimy. We wtorki dyżur pełnił będzie Mateusz Nogaj - przedstawiciel handlowy odpowiedzialny za rynek traw pastewnych na wschodzie Polski, zwłaszcza na terenie Podlasia, natomiast w piątki ja postaram się odpowiedzieć na Wasze zapytania, a teren na którym pracuję to zachodnia Polska.

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka
      Barenbrug Polska

• Przez JEDREK
      Panowie interesuje mnie ile wołacie jak sprzedajecie siano za bala i ile na przykład bierzecie za tonę siana???? tak samo interesuje mnie cena sianokiszonki???? pomóżcie koledzy
    • Przez niudizajn
      Mam problem w postaci łak na torfie. Zrobiłem rok temu renowacje 2,5 ha takich łąk (Roundup + Orka) poczym zasiałem trawę i co sie okazało??? Na trawe było za sucho a na gwiazdnice pospolitą nie. Więc w tym roku na wiosne ponownie Roundup + agregat uprawowy i siew. Trawa urosła tylko tam gdzie torf był "rozcienczony" ze zwykły piaskiem (taki teren u mnie jest) , a gdzie jest sam torf to tawy jest 50/50 z chwastami. Co robić??? Dodam tylko ze odczyn ziemi jest na poziomie 6,5.
    • Przez JanKropka
      Witam wszystkich..

nie wiecie czy i jak wykonać odwodnienie takiego terenu, na niebiesko gdzie jest zalane, zielone linie to gdzie ma byc uprawa, strzałkami zaznaczono wykopy..

da się to zrobić szpadlem na taką głękokość niewielką.. dwóch szpadli żeby woda spływała do rowu, czy od razu kombinować z jakąś koparką, ale czy się opłaca tym bardziej jak wszystko obecnie podmokło a zima tuż tuż..http://www.superwww.home.pl/c126/projekt/garaz.jpg

czy w zwiazku z tymi zaleniami w dwóch miejscach nie lepiej wykpać szpadlem stawek mały jeden głebszy ten na dole i mniejszy na górze i połączyć do tego rowu..

czy zwykłe rury melioracyjne na głębokość dwóch szpadli coś dadzą zwłąszcza pomiedzy tymi stawkami, studzienkami odpływowymi, czy nie załalmią się ciągnik będzie jechał?

W SKROCIE, w tej sytuacji:szpadel czy koparka..

• Przez Luke16
      Witam mam pytanie dlaczego niektóre bele mi zapleśniały(sianokiszonka)????? Są to głównie białe plamy na zewnątrz ale zdarzały się też w środku sporawo tej kiszonki odchodzi.... Czego to jest przyczyna???