Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
boosky

KANIBALIZM U GĘSI

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Gęsi
boosky    4

Od wielu już lat istnieje u mnie problem w stadzie kanibalizmu jak pewnie u większości hodowców tego drobiu.

Gęsi się dziobią, ganiają, wyciągają sobie pióra, a gdy już wyciągnie pojawia się u niektórych krew. Ptaki widząc takiego osobnika zaczynają go męczyć, wyrywać kolejne pióra. W najgorszym wypadku jeśli się wcześnie nie oddzieli takiej gęsi od stada to oskubią do łysa i jednocześnie z wycieczenia zdycha, lub na odwrót (zdechnie i oskubią).

Jakie są przyczyny kanibalizmu?

Jakie znacie sposoby aby temu zapobiegać?

dentka17    3

Zbyt dużo jest zwierząt w pomieszczeniu. Są chyba na to jakieś środki. Sprawdz na mojekurczaki.pl :rolleyes:

Wiadomość z agroFakt.pl

rafalkom555    13

Dodajesz jakieś dodatki do śruty zbożowej? Jeśli dajesz jakieś pasze z witaminami z zakupu to zmień na inne, kiedyś miałem tak samo u świń nie pamiętam jaka to była pasza ale nie tylko u mnie gryzły się gdy jadły tą paszę, zmiana na inną i jest ok, jeśli nie dodajesz to spróbuj dodać i będziesz widział efekty.

milkor    0

witaj

to, że gąsiory momentalnie wykańczają słabszego osobnika to jest rzecz normalna, szczególnie w sezonie nieśnym, najpierw chora lub osłabiona gęś jest odganiania od jedzenia/picia i sama oddala się od stada, jeśli ma gdzie, bo jeśli jest za ciasno to po 1-2 dniach masz upadek.

U nas od lat występuje to zjawisko, wg. mnie najlepiej odseparować słabszą sztukę i dać jej czas na dojście do siebie, jeśli gęś choruje lub coś zje to z reguły pada, jeśli ma uraz mechaniczny często dochodzi do siebie.

Jednego roku miałem problem z kanibalizmem, w okresie zimowym gęsi dosłownie co noc wykańczały osłabioną sztukę i ją rozdziobywały, szczególnie wnętrzności... z lekarstw pomagał tylko stresorak na wyciszenie gęsi i to tylko odrobinę, ale temat załatwiło zajęcie czymś gęsi (?!) przez jakiś czas podawałem im dodatkowo kapustę i marchew pastewną i te zamiast skubać koleżanki skubały warzywka i wyszło na to że cały ten kanibalizm to z nudów:D

ferdek1    3

Daj gęsiom jakieś zajęcie np. wrzuć gałęzie aby je skubały lub na wybiegu wbij w ziemię kołki drewniane i przybij do nich kawałek łańcucha tak aby wisiał i gęsi mogły się nim bawić. Duża ilość ściółki na wybiegu tak aby gęsi miały zajęcie.

Możesz również wyszukać gęsi które wyskubują pióra i je oddzielić aby nie targały pozostałych. Jednego roku musiałem wyłapać ze 12 sztuk takich które tylko targały pierze , Jak je odizolowałem to problem kanibalizmu znikną.wtedy targały się tylko te odizolowane.

Często przyczyną kanibalizmu jest nadmiar światła- czy w nocy świecisz gęsiom?

Lesnik13    1

Od wielu już lat istnieje u mnie problem w stadzie kanibalizmu jak pewnie u większości hodowców tego drobiu.

Gęsi się dziobią, ganiają, wyciągają sobie pióra, a gdy już wyciągnie pojawia się u niektórych krew. Ptaki widząc takiego osobnika zaczynają go męczyć, wyrywać kolejne pióra. W najgorszym wypadku jeśli się wcześnie nie oddzieli takiej gęsi od stada to oskubią do łysa i jednocześnie z wycieczenia zdycha, lub na odwrót (zdechnie i oskubią).

Jakie są przyczyny kanibalizmu?

Jakie znacie sposoby aby temu zapobiegać?

Przyczyny kanibalizmy noga być różne: zbytnie zatłoczenie, nadmiar światła, niedobory w żywieniu: np. białka, wapnia itd., pasożyty, skłonność do dziobania. Najprościej zrobić tak, żeby naraz spróbować działać na różne przyczyny, bo nie wiadomo co je wywołuje: zmienić paszę, zwiększyć przestrzeń, zaciemnić nieco okna,podawać do dziobania marchew i buraki ćwikłowe.

boosky    4

Daj gęsiom jakieś zajęcie np. wrzuć gałęzie aby je skubały lub na wybiegu wbij w ziemię kołki drewniane i przybij do nich kawałek łańcucha tak aby wisiał i gęsi mogły się nim bawić. Duża ilość ściółki na wybiegu tak aby gęsi miały zajęcie.

Możesz również wyszukać gęsi które wyskubują pióra i je oddzielić aby nie targały pozostałych. Jednego roku musiałem wyłapać ze 12 sztuk takich które tylko targały pierze , Jak je odizolowałem to problem kanibalizmu znikną.wtedy targały się tylko te odizolowane.

Często przyczyną kanibalizmu jest nadmiar światła- czy w nocy świecisz gęsiom?

Świecę żarówkami 15W - panuje półmrok.

Radzę sobie z tym zjawiskiem jakim jest kanibalizm u gęsi, a temat powstał dla nas wszystkich wtajemniczonych ;) hodowlą tego drobiu.

ferdek1    3

Ja światło stosuję do ok. 9 tygodnia zmniejszając stopniowo ilość światła(zmieniając żarówki na słabsze i wykręcając coraz większą ich ilość aż w końcu przestaję świecić w nocy)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez wojtas
      jest ktoś z tamtych stron . jak wygląda "obszar zapowietrzony" czy np. mleko jest odbierane normalnie z tych miejscowości.
    • Przez boosky
      GĘŚ,
      GĘSI...
      GĘŚ OWSIANA...
      CENY GĘSI...
      CENY JAJ GĘSICH...
      CENY PISKLĄT GĘSICH...
      HODOWLA GĘSI...
      KALKULACJA PRODUKCJI...
      KARMIENIE...
      OPIEKA...
      WYMIANA POGLĄDÓW...
      I WSZYSTKO CO Z GĘSIĄ OWSIANĄ ZWIĄZANE ...........
    • Przez bocecek087
      witam
       jak w temacie , jak uważacie jaka forma zakwaszacza jest lepsza?
      i co stosujecie 

• Przez Daniipeee
      Witam, jestem nowy na forum więc Cześć wszystkim , wracając do sedna sprawy, Chciał bym zacząć hodować kury nioski ok.1000 szt. Do dyspozycji mam stara stodole która można przerobić na kurnik wymiary ok 12mx25m. Do dyspozycji mam 1ha łąki granicząca ze stodoła na wybieg i 5ha na zasianie. Chciał bym dowiedzieć się coś na temat hodowli , opłacalności, wymaganiami, pozwoleniami, i czy warto, na koniec dodam tylko ze nie mam doświadczenia w rolnictwie. Lecz mam zapał i chęci. Proszę o wyrozumiałość 
      pozdrawiam DM
    • Przez sobek112
      Zastanawiam się czy hodowla kur jest opłacalna? 3 lata temu kupiłem działkę 20ha w jednym kawałku, z dwóch stron jest las, najbliższe zabudowania w odległości 1km a działka graniczy z drogą wojewódzką. Teren lekko pagórkowaty, najbliższe miasto 10km są to okolice Mławy woj war-maz. Zrobiłem już warunki zabudowy na 6 kurników po 25tys. Wchodzić w ten 'biznes" czy sprzedać?