Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
rafczyk

Obora - modernizacja

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rafczyk    0

Witam. Otóż planuje modernizacje drugiej strony obory. Mają tam być stanowiska (11szt.) i kanał z kratą. I tu moje pytanie. Jak najlepiej wykonać kanał z jakim spadkiem i w którą stronę, a także czy zastosować na końcu kanału próg czy jakąś zasuwę, aby zimą nie było problemu ze spływem gnojowicy. Szambo ma zostać wybudowane tuż za oborą i około ile pojemności powinno mieć żeby wystarczyło dla tych 11 krów na okres od 6 miesięcy.

Z góry dziękuje za jakieś rozwiązania.

zetor1111    2

Witam ja mam kilka stanowisk zrobione na rusztach i powiem ci że gęste to i tak ci nie spłynie z tego kanału trzeba będzie woda wypłukać to a spadek to jak największy ale ja nie mam problemu ze spływaniem szamba bo szambo mam pod rusztami tylko z 4 stanowisk jest kanał a spadek na tych 4 stanowiskach wynosi gdzieś z 40cm więc ty powinieneś z 1 metr spadku zrobić mi się zdaje. U mnie na rusztach stoją jałoszki pow 1 roku ponieważ one nie staja na kanale i nie wdeptują przez kratownice swoich odchodów do środka szamba bo są małe tylko leży to na rusztach i zbieram to co 2 dni. Ogólnie dobra sprawa z tymi rusztami ale trzeba je wymieniać co jakieś 10 lat moje już tyle leżą i już kwalifikują się do wymiany ale trochę nakładek się zrobiło i stoją. Niech się wypowiedzą jeszcze inni bo ja opowiedziałem tylko jak u mnie jest to rozwiązane

rafczyk    0

Pod oborą nie mam możliwości zrobienia odpowiednio dużego szamba. Bo nawet jeśli zrobię ten kanał pod kratą 15 metrów długi i 2 metry głęboki i metr szerokości to daje mi razem tylko 30 m sześciennych. A to stanowczo za mało na tyle sztuk. A jak to u Ciebie jest rozwiązane? Ile sztuk stoi na tym szambie? Jakim mieszadłem to mieszasz i w jaki sposób są wykonane kanały pod krata i szambo.

Wiadomość z agroFakt.pl

wildagro12    3

W kanałach gnojowych nie rób żadnego spadku. Cechą gnojowicy jest to, że woda w niej zawarta ( gdy zmywasz kratę) "osiada" na dno, a ona sama pływa na tej wodzie. Próg przy spuście z kanału do szamba musi mieć około 50 cm - zależnie od głębokości kanału.

rafczyk    0

aha. tzn gdybym robił kanał głębokości np 1,5m to próg wysokości 0,5 m nie będzie za wysoki?

wildagro12    3

Jeżeli dobrze pamiętam to u mnie przy głębokości kanału ok. 1,5 mam próg ok. 40cm i gnojowica "idzie" bez żadnych problemów do szamba.

rolstudent    94

hej

Ja mam spore doświadczenie z kanałami

Po pierwsze wszystkie spadki robisz odwrotnie w stosunku do tego jak ma spływać gnojowica

próg minimum 20 cm

Na każde 10 metrów powinien być zrobiona kaskada a za progiem kanał głębszy o wysokość progu + 20-30cm

Jeżeli zrobisz spodki kanałów tak jak do zwykłej wody będziesz musiał łopatować kał przyklei się do dna

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez Seba092000
      Witam wszystkich! Mam pewien pomysł w sprawie starego budynku. Chciałbym go zagospodarować, przeznaczyć na oborę na opasy Tylko nie wiem, nie mam pomysłu jak ten budynek "umeblować" aby było wygodnie obsługiwać zwierzęta Wymiary są niezbyt dobre.... Może  ktoś podsunie mi jakiś pomysł Dziękuje z góry za odpowiedzi!
      2,15m - drzwi (usytuowane są na środku ściany)

• Przez Balzak
      mam zamiar kupić dojarkę przewodowo używaną tylko nie wiem na którą sie zdecydować, pomóżcie. czekam na wasze sugestie i opinie.
    • Przez wielkopolska02
      Hej chciałbym hodować krowy rasy SM, LS. Będą one cały rok na pastwisku. Ale nie wiem ile moge mieć ich na 1 hektarze? Będą one dokarmiane całorocznie (paszą,sianem,kiszonką).
    • Przez Taurus83
      Witam. W związku z codziennym zamarzaniem poideł, nosze się z zamiarem kupna poideł w których woda nie zamarza. z tego co się zorientowałem to są dwa typy: IZOLOWANE i PODGRZEWANE?

Chciałbym się dowiedzieć jakiego typu macie poidła, jakiej firmy i do jakiej temperatury nie zamarzają no i czy jesteście z nich zadowoleni

Ja potrzebuje na ok 20-30 sztuk. w "oborze" jest do -15
    • Przez grzen
      na wiosnę jest zaplanowana budowa nowej obory uwięziowej na około 37szt w dwóch rzędach i zastanawiam się czy zamontować wyciąg hydrauliczny.W starej mam linowe i nie jest tak żle ,tylko zimą troche sprawia problemów jak ząb od szufli wbije się w zamarznęty obornik, ale hydrauliczny podobno też sprawia problemy jak zamarznie ,no i awarie jakieś się zdarzają. jak możecie to napiszcie co otym sądzicie