Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
tom31

czy to sucha zgnilizna????

Polecane posty

tom31    11

witam ! dzis bylem obejrzec swoja plantacje rzepaku i zaobserwowalem cos takiego na lisciach i niewiem czy to sucha zgnilizna,jesli tak to co za srodek zastosowac aby nieskracał roslin a podzialal na tego grzyba,czy moze byc np ALERT???wypowiedzcie sie na ten temat ,dodam ze ja poraz pierwszy zasialem rzepak i niemam zbytniego doswiadzcenia jesli chodzi o ta rosline

http://www43.zippyshare.com/v/8563184/file.html

http://www43.zippyshare.com/v/30533310/file.html

http://www43.zippyshare.com/v/99381344/file.html

http://www43.zippyshare.com/v/34483413/file.html

maniucha    0

zgniliznę widziałem tylko raz na jakimś szkoleniu ale wygląda to bardzo podobnie nqa zdjęciach dokładnie nie widać czy są taki czarne plamki od zarodników. Jeżeli są to ja bym stawiał na suchą zgniliznę kapustnych.Chociaż przenosi się ona głównie przez glebę a jeżeli ty nie siałeś wcześniej rzepaku, więc nie powinno być zarodników.

coolman111    54

Nieciekawie to wygląda. Tak w ogóle to wyrośnięty masz ten rzepak, którego dnia siałeś? Jeśli tam było coś podobnego (mam na myśli ta sama rodzina "kapustowate") to duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z suchą zgnilizną.

Wiadomość z agroFakt.pl

tom31    11

rzepak siałem 28 sierpnia a wczesniej na tym polu było żyto,słoma została scięta następnie potalerzowane i zaorane

marekgizio    1

Tak to sucha zgnilizna. Jak nie chcesz skracać rzepaku to unikaj triazili (substancje tebukonazol i metkonazol).

Alert może być ale nie wiem czy to nie za słaby środek bo choroba jest już bardzo rozwinięta.

Ja pryskam Pictorem.

Chociaż przenosi się ona głównie przez glebę a jeżeli ty nie siałeś wcześniej rzepaku, więc nie powinno być zarodników.

Mogą bo zarodniki migruja z wiatrem na kilka kilometrów.

west    45

spokojnie może być alert ale najtaniej wyjdzie sarfun i jest bardzo skuteczny. Jeśli rzepak jest wyrośnięty a po liściach widać że jest niezły możesz zastosować toprex jesienią wychodzi przyzwoicie cenowo bo stosuje się go 0,3l/ha pozamiata choroby i przygotuje rośliny do zimowania stosowałem go rok temu i jest naprawdę niezły, w tym roku swoje nie przypalone chlomazonem rzepaki też potraktowałem toprexsem i jest git na polu

lukas21    3

@west jak twoim zdaniem wygląda stosowanie Toprexu na wiosnę? Kupiłem już ten środek we wrzesniu ale nie przewidziałem, że rzepak nie wyrośnie i do tej pory niestsowałem. Obecnie rzepak ma 5-6 liści i niewiem czy nie lepiej zastosować go na wiosnę. Doradz coś.

west    45

w poprzednim sezone jechałem toprexem na jesieni w dawce 0,3 i wiosną drugi raz 0,5l w pierwszym zabiegu po ruszeniu wegetacji i jestem z efektu zadowolony. Rzepak super wyglądał, pięknie rozgałęziony, sztywny, rośliny nie wyrosły wysokie miałem porównanie bo zasiane odmiany belleve i mercury potraktowane toprexsem były obok pioneera maxsimusa w którym jechałem tylko alertem i sarfunem i niewiele różniły się wysokością dlatego min. zrezygnowałem z pioneera. Toprex ma tą zaletę że nie hamuje zbytnio wzrostu rzepaku a wpływa na ukorzenienie, zgrubienie szyjki korzeniowej i tworzenie rozgałęzień bocznych. Jak Twój rzepak ma 5-6 liści to spokojnie zastosuj go teraz na szczęście prognozy meteo o szybkiej zimie nie sprawdzają się zbytnio więc rzepak ma przed sobą jakieś minimum 2 tygodnie wegetacji (przynajmniej na moim terenie mieszkam w północnej wielkopolsce na granicy z zachodniopomorskim) Twój region jest Polskim biegunem zimna więc musisz sam decydować. Jeśli zostawisz ten zabieg do wiosny też nie będzie tragedii efekt będzie pewnie mniejszy bo ilość rozgałęzień i pokrój rośliny decyduje się jesienią ale powinien zadziałać pozytywnie. Dochodziły mnie słuchy że toprex stosowany wiosną powodował skrócenie łuszczyn na swoim przykładzie mogę zapewnić że to kompletne bzdury nic takiego nie zaobserwowałem, niewiem kto rozpuszczał takie plotki ale od kilu osób to słyszałem i byłem naprawdę zdziwiony tymi rewelacjami a niedowiarków zapraszałem na swoje pole i powiem Ci tyle że wszyscy co oglądali mój rzepak tej jesieni pryskają toprexsem. pozdrawiam

lukas21    3

Dziekuje @west za rade, w sobote podobno ma być dośc ciepło to pojade z tym środkiem. Pogoda w tym roku nieźle daje w kość.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez maniek10141
      Czy to już można pryskać rzepak na chwasty dwuliścienne???
    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez kornas
      Witam. Czy ktoś z forumowiczów prubował pryskać rzepak ozimy navigatorem wiosną w celu zwalczenia maku polnego? Wiem że nie ma rejestracji na stosowanie wiosną, ale bardziej chodzi mi o to czy może on uszkodzić rzepak nawet przy zmniejszeniu dawki?? No chyba że znacie coś innego co zwalczy mak?? pozdrawiam
    • Przez TopAgroPlus
      Witam mam pytanie odnośnie nawozów pod rzepak ?Jakie dawkowanie soli potasowej i fosforanu amonu?