Skocz do zawartości
morel

kolor folii do sianokiszonki

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Sianokiszonki
morel    0

Czy kolor folii jest istotny??? Np czy biała nie jest lepsza od jakiejś innej z takiego względu, że odbija więcej promieni słonecznych, a może to wpływa na niekorzyść. Co o tym sądzicie?

czaro    13

podobno kolor jest istotny.biała folia odbija promienie słoneczne których nadmiar mógłby spowodować gorsze zakiśnięcie rolki.taka folia jest zalecana do wczesnej sianokiszonki kiedy jest narażona na duzo ilość promieni słonecznych.zaś zielona lub czarna jest zalecana do póżniejszego użytku aby rolka przyjęła więcej promieni słonecznych aby między cukrami i białkami zachodziły dobre reakcje i aby wartości odżywcze sianokiszonki się poprawiły.

Tak uważa mój wujek oraz kilku okolicznych rolników.

Ja jednak na swoim przykładzie nie zauważyłem zbytniej różnicy pod względem sianokiszonki.Cały rok owijam białą folią i krowy są zadowolone z takiej sianokiszonkiwink.gif

Adrianos    30

1pokos- biała

2pokos- zielona

3pokos- zielona lub czarna (w zależności kiedy zbieramy)

4pokos- czarna

Wiadomość z agroFakt.pl

adam85235    0

ja wszystkie bele owijam biaĹo folio poniewaĹź na poczÄtku sezonu kupuje caĹÄ paletÄ foli

pooch    58

ja zawsze biała

szczerze nie wiem czy jest jakas róznica ;)

lukasz20    0

1pokos- biała

2pokos- zielona

3pokos- zielona lub czarna (w zależności kiedy zbieramy)

4pokos- czarna

Kolega ma rację kiedyś w RPT czytałem artykuł o wyborze koloru folii do owijania bel. Biały kolor powinno się używać na początku sezonu przy I pokosie gdy sianokiszonka ma dużo czasu na zakiśnięcie zielony przy 2 zbiorze a czarny na ostatnie zbiory kiedy masa ma mało czasu przed zimą by ukisnąć i czarna folia "chłonie" więcej energii słonecznej ;)

Damix    1

Siema...nie będę zakładał nowego tematu ten jest odpowiedni to sie podłączę.A mianowicie chodzi mi o tą folię dwukolorową z jednej strony biała a po drugiej czarna...to I pokos biały do góry a II i III pokos czarnym do góry.

danielhaker    823

Ty mówisz o folii na pryzme. To tak samo działa.

Ja I pokos biała

II pokos lekko zielona

III pokos ciemnozielona

Czarna u nas nie jest spotykana (jeżeli chodzi o owijanie belek)

kryssr    50

Ja na jesieni owijałem kilkanaście bel bezbarwną folią (przeznaczona jest do owijania palet ale nie było czym, więc..) i jak teraz dawałem dla bydła to nie było różnicy między białą belą a przezroczystą. Może po dłuższym czasie będzie, ale jeszcze kilka zostało to zobaczymy co z nich będzie na wiosnę.

Z350    0

jak robi się 4-y pokos we wrześniu to słońce jest o wiele niżej i musi być czarna folia żeby gromadzić promoienie słoneczne (ciepło potrzebne do prawidłowego zkiszenia) w zielonej nie zakisi się nie mówiąc już o białej

atomik    145

a ja zapytam się z innej beczki, podajcie mi link do sprawdzonej taśmy reperacyjnej do balotów bo dwa lata temu kupiłem na allegro to się sprawdziła i trzymała cały rok a w zeszłym roku kupiłem na allegro ale już inną to każda która była uszkodzona i zaklejona była popsuta. Dajcie proszę namiary tylko na przetestowaną taśmę !

danielhaker    823

jak robi się 4-y pokos we wrześniu to słońce jest o wiele niżej i musi być czarna folia żeby gromadzić promoienie słoneczne (ciepło potrzebne do prawidłowego zkiszenia) w zielonej nie zakisi się nie mówiąc już o białej

W zielonej też się zakisi bo zawsze to jakaś ciemniejsza niż biała. Nie wiem jak w czarnej bo na żywo jeszcze jej nie widziałem. We wsi tylko ja i czasami sąsiad owijamy kolorami zależnie od pokosu a inni wszystko w białą (aby folia).

Jakub97M    0

Na 1 i 2 pokos to biała lub zielona moim zdaniem to bez różnicy a na 3 lub 4 pokos to czrna najlepiej

Lukasz12a    2

Niedawno w Poradniku Rolniczym tez pisali o kolorze folii.

I pokos - jasnozielony

II pokos - biały

III pokos - ciemnozielona lub czarna

IV pokos - czarna

Lukasz12a    2

Wydaje mi się, że w zasadzie to obojętne na pierwszy pokos biała czy jasnozielona, ja pierwszy pokos też owijałem białą.

kobra89    66

Ja od 3 lat używam tylko light green z John Deere'a innej foli nie chce widziec, przeszlo tego przez rece od groma i jak nie wsadza w opakowanie 2 gatunku to znowu sie rwie, a na białej folii strasznie owady siadaja a potem ptaszki zalatwiają kulki. spraktykowane.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Barenbrug
      Witamy serdecznie na naszym koncie!!!

Chcemy jako firma BARENBRUG zachęcić Was do dyskusji na temat zakładania użytków zielonych, a także lucerników. Pragniemy zawrzeć tutaj najważniejsze informacje dotyczące uprawy traw i lucerny oraz ich prawidłowej agrotechniki. Dodatkowo zachęcamy Was do wstawiania zdjęć, które będą pokazywały jak sprawdzają się nasze mieszanki na łąkach i gruntach ornych - zarówno tych, którzy będą chcieli pochwalić się tym co udało się zrobić w tym, jakże trudnym roku, ale także w latach ubiegłych oraz tych, którzy mają z takimi użytkami pewne problemy.
      Wszystko to ma skłonić nas do dyskusji jakie są najczęściej popełniane błędy przy uprawie lucerny i UZ, czego powinniśmy unikać i na co zwrócić szczególna uwagę (np. nawożenie, wysokość koszenia).
      Mamy nadzieję, że nasze porady i doświadczenie pomogą Wam uzyskać jeszcze większe plony!!!
      Na Wasze pytania chcemy odpowiadać regularnie, tak więc w każdy wtorek i piątek wszystkie tematy na pewno omówimy. We wtorki dyżur pełnił będzie Mateusz Nogaj - przedstawiciel handlowy odpowiedzialny za rynek traw pastewnych na wschodzie Polski, zwłaszcza na terenie Podlasia, natomiast w piątki ja postaram się odpowiedzieć na Wasze zapytania, a teren na którym pracuję to zachodnia Polska.

Pozdrawiam,

Małgorzata Kalka
      Barenbrug Polska

• Przez JEDREK
      Panowie interesuje mnie ile wołacie jak sprzedajecie siano za bala i ile na przykład bierzecie za tonę siana???? tak samo interesuje mnie cena sianokiszonki???? pomóżcie koledzy
    • Przez niudizajn
      Mam problem w postaci łak na torfie. Zrobiłem rok temu renowacje 2,5 ha takich łąk (Roundup + Orka) poczym zasiałem trawę i co sie okazało??? Na trawe było za sucho a na gwiazdnice pospolitą nie. Więc w tym roku na wiosne ponownie Roundup + agregat uprawowy i siew. Trawa urosła tylko tam gdzie torf był "rozcienczony" ze zwykły piaskiem (taki teren u mnie jest) , a gdzie jest sam torf to tawy jest 50/50 z chwastami. Co robić??? Dodam tylko ze odczyn ziemi jest na poziomie 6,5.
    • Przez JanKropka
      Witam wszystkich..

nie wiecie czy i jak wykonać odwodnienie takiego terenu, na niebiesko gdzie jest zalane, zielone linie to gdzie ma byc uprawa, strzałkami zaznaczono wykopy..

da się to zrobić szpadlem na taką głękokość niewielką.. dwóch szpadli żeby woda spływała do rowu, czy od razu kombinować z jakąś koparką, ale czy się opłaca tym bardziej jak wszystko obecnie podmokło a zima tuż tuż..http://www.superwww.home.pl/c126/projekt/garaz.jpg

czy w zwiazku z tymi zaleniami w dwóch miejscach nie lepiej wykpać szpadlem stawek mały jeden głebszy ten na dole i mniejszy na górze i połączyć do tego rowu..

czy zwykłe rury melioracyjne na głębokość dwóch szpadli coś dadzą zwłąszcza pomiedzy tymi stawkami, studzienkami odpływowymi, czy nie załalmią się ciągnik będzie jechał?

W SKROCIE, w tej sytuacji:szpadel czy koparka..

• Przez Luke16
      Witam mam pytanie dlaczego niektóre bele mi zapleśniały(sianokiszonka)????? Są to głównie białe plamy na zewnątrz ale zdarzały się też w środku sporawo tej kiszonki odchodzi.... Czego to jest przyczyna???