Skocz do zawartości
karo6969

na ile starcza 1 balot

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Balot
karo6969    0

WITAM!!

Na jak długo starcza wam belka 120x120?? dla jakiego bydła?? Ile dni ją trzymiecie po otwarciu jak na przykład jest to sianokiszonka??

Pozdrawiam!

hodowca94    168

U mnie w od października jak stoi na oborze 22-25 sztuk dojnych to 1 balot starcza na 1 dzień. A nieraz to i to nie i trzeba wieczorem donieść ;)

Vhalior2    34

No zależy po ile chcesz dawać>.. jak masz tylko baloty to wiadomo krotko ;) ja mam obecnie 10 sztuk bydła to (teraz nie otwieram bo mam zielone)jak otworze to starcza mi na jakieś 4-5dni. Jak miałem mniejsze sztuki to na tydzień tsraczyl:0 jak jest chłodno to nic się z nim nie dzieje

Wiadomość z agroFakt.pl

zetorki    26

U nas na 45 sztuk dorosłych starcza na jeden dzień i reszta 20 sztuk to tak siana z pół beli bo to małe jałówki

fendt070    0

U nas jest 11 sztuk krów mlecznych to balot starcza na 4 dni, chyba że jest coś spleśniałego to na 3 dni ;)

Andrzej24871    12

U mnie dwa baloty na dzień nie starczają > jeden 26 sztuk dużych plus 9 małych drugi 13 dojnych ( tych naj naj) plus 15 zasuszone byki duże jałówki . Wieczorem trzeba jakiegoś suchego donieść słoma/siano > Mam na myśli tylko sianokiszonkę bo na drugi dzień jadę z qq i tak zmieniam :D a teraz jeszcze zilonka dochodzi. Aha i jeszcze jedno w tamtym roku sprasowałem kilkanaście balotów takich trochę przesuszonych zakisiły się bez najmniejszego problemu ale wkurzało to że jak była ładna pogoda plus wietrzyk to po paru godzinach to co leżało naskubane :D bardziej przypominało suche siano :) niż sianokiszonkę , dla tego zawsze się staram zakiszać w miarę jak najmokrzejsze żeby to była bardziej kiszonka niż siano . A w tym roku :) :) :D znowu zebrałem trochę przesuszone ah ta pogoda ;) albo deszcz albo plus 30 w cieniu i jeszcze wiater, sam nie wiem co się stało ale w tamtym roku na zimę miałem około 220 balotów a teraz na placu już przeszło 130 plus te z tamtego roku z jakieś 10 a tu jeszcze tyle pokosów > za jakieś dwa tygodnie pewnie 2 pokos lucerny będzie a za stodoła mieszanka 1.5 ha trawy która prawie przemarzła i nasiałem drugiej fajna jest młodziutka tylko że ją poprzerastała ta co nie dała się mrozowi , obawiam się że pod koniec roku trochę balotów przybędzie, wolałbym mieć więcej kuki ale jej nie będzie bo :) .. zasiałem tuż przed tymi wielkimi deszczami i w polu zamiast 90 tyś roślinek jest z jakieś 60-70 :) :)

karo6969    0

Ja na razie mam 5 młodych, 2 średnie, 5 dorosłych. Czy opłaca mi się robić sianokiszonkie w balotach ;) ? A jak nie to ile powinienem mieć??

Od ilu miesięcy karmicie sianokiszonką ( buczki)?

@fendt070 karmisz te krowy na pastwisku albo czymś innym czy tylko sianokiszonką?

hodowca94    168

mateuszpanienski to zależy u mnie jedna bela siana starcza gdzieś na 2-3 dni a daje ją 3 bykom 1 krowie zacielanej i 12 jałówkom

karo6969    0

Czy po karmieniu sianokiszonka widać wyraźne różnice w porównaniu do siana( w hodowli bydła opasowego) ;)

Andrzej24871    12

To tak jak młóto a śruta jedno i drugie jest ze zboża ale to są różne pasze, siano trzeba traktować jak siano a sianokiszonkę jak kiszonkę, tak mi się przynajmniej wydaje.

A kiszonka z żyta, sardeli, łubin/gryka czy coś takiego krowy by jadły i by im nie zaszkodziło. Bo mam 12 ha ziemi klasa 6 i 4 ha 5 i mysile nad hodowlą byków opasów tak 10/15 i chce się dowiedzieć czy je wyżywię z tej ziemi? proszę o odpowiedzi.

macursus    111

U mnie jeden balot kiszonki starcza na 30 sztuk krow. A siana starcza na 20-22 sztuk bo go dajemy wiecej.

DebyFarmer    5

U nas to w zimę dawało się krowom (20 sztuk) całą bele na dzień, teraz to krowy na łąkach i trochę na wieczór się im siana da i oczywiście śrutę rano dostają i jest git ;):D

Vhalior2    34

Mateusz od tego chyba jest inny temat :D ale 20 szt na 16 ha utrzymasz spokojnie :0 ja trzymam ok 15 szt na 9ha i do tego 10 macior ;) no i oczywiście tuczniki od nich :) nieraz tylko trochę paszy dokopię :) Andrzej ty chyba tez jakieś świnię trzymasz oprócz bydła chyba co??

Filipoo    14

hmmm 13 sztuk (średnio 15 miesięcy szuka 6 jałowek 7 byczków)i tak daje i sianokiszonke i siano (balot tego balot tego) to srednio 3 karmienia (dwa dziennie teraz ,latem 3)cos chyba duzo mi tego schodzi na 13 sztuk ale co przyjdzie do oprzątu to maja zjedzone czy to rano czy wieczór ( baloty pierwsze (siano) były po sipmie drugie po NH841 to po NH starcza na dłuzej sianokiszonka po NH (nie mokra a ładowana z małymi problemami cyklopem wiec dość mocno zbita baloty 120x120)latem nie było mowy o 2 oprzątach było trzeba iść 3 razy. kurcze duzo tego idzie jak tak czytam ile wy dajecie  :blink: :blink: :rolleyes:

pat26    0

U mnie na 6szt. od 150 do 200kg pojone mlekiem lub preparatem mleko zastępczym dostają ok. 10 litry na sztukę. Jedna bela sianokiszonki starcza na 3 tygodnie ale jedzą ile chcą i dostają jeszcze do tego wiadro(15Litry) śruty mieszanej rzepakowej z wysłodkami i kiszonkę z kuku. Tak około taczkę. Siano jedna bela na miesiąc starcza a nawet i więcej. :rolleyes:

hoodoowca    4

U mnie jedna bela sianokiszonki na dzień bardzo skromnie na 60 byków w różnym wieku plus kukurydza do woli plus śruty zbożowe. Więcej nie mogę dawać bo nie starczy do nowego.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez archi106
      Brak zbóż w zywieniu opasow ... czym zastąpić 
    • Przez AtosPro
      Witam. Chciałem zacząć hodowle bydła mięsnego (tylko buhaje) w systemie pół intensywnym na początek . Mam stajnie z 6 stanowiskami reszata chlywki dla świń , wiatę połączoną z stodołą przy pastwinku więcej niż hektar . Chciałem się spytać jaką rasę wybrać najlepiej na początek pod względem spokojności rasy i jak najmniejszym zawartości tuszczu w tuszy . Wytypowałem takie rasy jak limouse,simental m. ,hereford charolaise czy angusy mięsne ? Jestem bardzo otwarty na nowe propozycje . Tylko w systemie pół intensywnym. I co podawać w SYSTEMIE PÓŁ  INTENSYWNYM?? Dziękuję z góry za wszystki za odpowiedzi .
    • Przez kaczorek
      Ciekawi mnie jakie preparaty mlekozastępcze stosujecie w odchowie cieląt?

Ja stosuje FE-Trank z Josery, bardzo dobre "mleko", cielaki z chęcią piją
    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez dcnt
      Czy ktos z was kupuje w jakims sklepie wysylkowym folie do owijania balotow na sianokiszonke ?

Szukam i jakos nie moge trafic, a u mnie w okolicy maja takie folie po ok 250 PLN austriacka , a podobno moznaby taniej kupic i rownie dobra