PSOR

FIRMA
  • Ilość treści

    56
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Reputacja

1 Neutral

O PSOR

  • Ranga
    Użytkownik

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Zainteresowania
    Produkcja rolna, środki ochrony roślin, ochrona roślin, ochrona środowiska

Ostatnio na profilu byli

1967 wyświetleń profilu
  1. Zgodnie z art. 43 ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, sprzedawca detaliczny czy hurtowy ma prawny obowiązek przyjęcia pustego opakowania po środku ochrony roślin. Wszystkie sklepy, nawet te, które nie są zrzeszone w Systemie PSOR, mają obowiązek zbierać puste opakowania. Co jednak zrobić, jeżeli sklep nie chce przyjąć opakowań? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że sklep może odmówić przyjęcia opakowań, jeżeli nie zostały one trzykrotnie przepłukane. Tak samo, jeśli są brudne lub nie są opakowaniami po substancjach niebezpiecznych. Dotyczy to także opakowań po środkach nielegalnych. W przypadku gdy opakowanie spełnia kryteria, a sklep odmawia przyjęcia, należy ten fakt zgłosić do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Sklepy zrzeszone w Systemie PSOR, które przyjmują opakowania można znaleźć na mapie zamieszczonej na naszej stronie internetowej http://systempsor.pl/punkty-odbioru/. Warto też pamiętać, że jeżeli gospodarstwo lub grupa gospodarstw zgromadzą większą ilość opakowań (minimalnie 10 m3 lub 15 worków), sprzedawca może zgłosić je do Operatora Systemu, aby poinformować o możliwości bezpośredniego odbioru.
  2. Czystość opakowań jest dla Systemu PSOR priorytetem. Zbiórka opakowań w ramach Systemu odbywa się według wysokich standardów – w trosce o bezpieczeństwo środowiska i wszystkich osób uczestniczących w zbiórce, transporcie i utylizacji. Warunkiem przyjęcia opakowań przez sklep jest ich czystość. Pamiętaj o płukaniu w trakcie przygotowywania oprysku. Płucz trzy razy – dzięki temu całkowicie wykorzystasz produkt. Czyste, trzykrotnie wypłukane opakowania, bez resztek produktów można już zawieźć do sklepu.
  3. Na forach i aukcjach internetowych można znaleźć atrakcyjne oferty sprzedaży środków ochrony roślin. Zanim jednak klikniesz „kup” sprawdź czy nie łamiesz prawa! Sprzedawca MUSI BYĆ wpisany do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu, prowadzonego przez PIORiN (piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/rejestry/) Sprzedawca podaje wszystkie swoje dane rejestrowe, przede wszystkim numer NIP lub numer wpisu do KRS, adres i telefon do siedziby firmy. Oferowane środki ochrony roślin są zarejestrowane w Polsce przez MRiRW (sprawdź rejestr – minrol.gov.pl/Informacje-branzowe/Wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin) Sklep weryfikuje tożsamość swoich klientów: osoby pełnoletnie posiadające ważne szkolenie chemizacyjne. Na dowód zakupu sprzedawca wystawia fakturę. Więcej szczegółów na bezpiecznauprawa.org
  4. Jutro w Warszawie odbędzie się finał znanej wszystkim akcji „Sprzątanie Świata – Polska”. W tym roku tematem przewodnim jest segregowanie odpadów i prawidłowe postępowanie z nimi . Są takie odpady, których nie wyrzucamy do koszy na śmieci, a zwracamy tam, gdzie je kupiliśmy. Na przykład, opakowania po środkach ochrony roślin, trzykrotnie wypłukane odnosimy do sklepów.
  5. Nie daj się skusić niskimi cenami środków ochrony roślin, ofertom na bazarze lub od handlowca wprost z samochodu. To są najprawdopodobniej niebezpieczne i nielegalne podróbki. Zgodnie z obowiązującym prawem środki ochrony roślin można kupować jedynie w zarejestrowanych punktach sprzedaży, otrzymując przy zakupie fakturę VAT lub paragon. Dlaczego nie warto kupować "z drugiej ręki"? Warto pamiętać o tych argumentach: Stosowanie, nawet samo posiadanie podrobionych środków ochrony roślin może Cię srogo kosztować.Grozi Ci także odpowiedzialność karna.W przypadku podróbek nie masz pewności co do zawartości opakowania - składu, stężenia i skuteczności.Nielegalne środki ochrony roślin mogą być szkodliwe dla plonów, użytkowników czy środowiska.Sprzedawca nie wystawi faktury VAT lub paragonu. Zostaniesz sam z problemem.Stosowanie podróbek to ryzyko utraty dotacji i certyfikatów, co podważa wiarygodność i pozycję producenta na rynku.
  6. Oddając opakowania po środkach ochrony roślin do sklepu masz pewność, że zostaną one odpowiednio zagospodarowane. W trosce ośrodowisko liczy się każde opakowanie! Znajdź swój najbliższy Punkt Zbiórki na www.systempsor.pl!
  7. Oddając opakowania po środkach ochrony roślin do sklepu masz pewność, że zostaną one odpowiednio zagospodarowane. W trosce o środowisko liczy się każde opakowanie! Znajdź swój najbliższy Punkt Zbiórki na www.systempsor.pl!
  8. Wykonując zabiegi z użyciem środków ochrony roślin pamiętaj o swoim bezpieczeństwie! Odpowiednie ubranie ochronne podczas stosowania środków ochrony roślin to podstawa bezpieczeństwa operatora – zarówno kombinezon, gumowe buty, rękawice, jak i odpowiednia maska stanowią niezbędne elementy stroju roboczego i zawsze powinny być używane przy pracy ze środkami ochrony roślin. 1.Pamiętaj, aby każdorazowo sprawdzić zalecenia na etykiecie stosowanego środka i upewnij się, że stan techniczny maszyn jest dobry. 2.Wykonuj zabiegi wyłącznie sprawnym opryskiwaczem, mającym aktualne świadectwo obowiązkowych badań sprawności technicznej. 3.Zawsze zwracaj uwagę na warunki meteorologiczne, które mogą negatywnie wpłynąć na efektywność i bezpieczeństwo zabiegu: nie wykonuj zabiegów przy wietrze przekraczającym prędkość 4 m/s (znoszenie cieczy użytkowej może być niebezpieczne, jeśli wiatr zacznie wiać w kierunku operatora, w kierunku innych upraw, wody, zwierząt lub budynków mieszkalnych), niektóre produkty są łatwo zmywane przez deszcz (oznacza to, że po ich zastosowaniu potrzebują pewnego okresu bez opadów), unikaj stosowania środków ochrony roślin w najgorętszej porze dnia. 4.Nie jedz, nie pij i nie pal podczas zabiegu – nie spożywaj alkoholu w przeddzień, w dniu zabiegu oraz następnego dnia. 5.Ludzie i zwierzęta muszą znajdować się z daleka od miejsca zabiegu, gdy jest on wykonywany i po jego wykonaniu. Wejdź na www.bezpiecznie.org i dowiedz się, co zrobić w razie wypadku!
  9. Oddając opakowania po środkach ochrony roślin do sklepu masz pewność, że zostaną one odpowiednio zagospodarowane. W trosce o środowisko liczy się każde opakowanie! Znajdź swój najbliższy Punkt Zbiórki na www.systempsor.pl!
  10. Poziom rozpoznawalności piktogramów wśród Polaków jest niski, chociaż znajdują się one na opakowaniach środków chemicznych i określają jaki rodzaj substancji znajduje się w opakowaniu - wyniki badania przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin są niepokojące. Z deklaracji badanych wynika, że największą znajomość mają oznakowania dotyczące toksyczności środków: 42% zna i wie, co oznacza, symbol „toksyczność ostra”. Natomiast najtrudniejszy w interpretacji jest symbol „zagrożenie dla zdrowia” (rozpoznawany przez 15% badanych). Abyś miał pewność, że nie należysz do wyżej wymienionej grupy, przygotowaliśmy dla Ciebie ściągawkę: Piktogram na etykiecie to także wskazówka, jak postąpić z pustym opakowaniem. Przykładowo, opakowania po śor, gdy są oznaczone przynajmniej jednym z powyższych piktogramów, należy oddać do sklepu - to wymóg prawa obowiązującego w Polsce. Czytając piktogramy i właściwie postępując z opakowaniami, wspólnie dbamy o środowisko.
  11. Tak, dokładnie tak jak piszesz. Tutaj garść linków do obowiązującego w Polsce prawa związanego z gospodarowaniem odpadami: http://systempsor.pl/prawo/
  12. Solek01, Mentos 223, odmowa przyjęcia pustych i czystych opakowań ze sklepu jest niezgodna z prawem. W takich przypadkach prosimy o kontakt z infolinią Systemu PSOR pod nr 801 561 461 - przy większej ilości opakowań możemy zorganizować osobny odbiór lub wskazać współpracujące z nami Punkty Odbioru w Państwa okolicy.
  13. PSOR

    Robisz opryski? Oddaj opakowania!

    Maj to miesiąc intensywnych zabiegów mających na celu ochronę upraw przed chorobami i szkodnikami. Po opryskach zostają w gospodarstwie duże ilości opakowań po środkach ochrony roślin. Pamiętaj, masz obowiązek oddać je do sklepu!
  14. Maj to miesiąc intensywnych zabiegów mających na celu ochronę upraw przed chorobami i szkodnikami. Po opryskach zostają w gospodarstwie duże ilości opakowań po środkach ochrony roślin. Pamiętaj, masz obowiązek oddać je do sklepu!
  15. Maj to miesiąc intensywnych zabiegów mających na celu ochronę upraw przed chorobami i szkodnikami. Po opryskach zostają w gospodarstwie duże ilości opakowań po środkach ochrony roślin. Pamiętaj, masz obowiązek oddać je do sklepu! Dlaczego? Opakowania po środkach ochrony roślin klasyfikowane są jako „opakowania po substancjach niebezpiecznych” i zgodnie z prawem mogą zostać zagospodarowane jedynie przez firmy posiadające specjalne zezwolenia. Oddając opakowania po środkach ochrony roślin do sklepu spełniasz prawny obowiązek i masz pewność, że zostaną one odpowiednio zagospodarowane – bez szkody dla środowiska i ludzi! Pamiętaj o swoich prawach! Sprzedawcy środków ochrony roślin są prawnie zobowiązani do przyjęcia pustych opakowań. System Zbiórki Opakowań PSOR zapewnia bezpłatny odbiór i zagospodarowanie odpadów na koszt producentów i importerów. Zbieraj dowody Oddając opakowania do sklepu pamiętaj o wypełnieniu formularza „Zwrotu/odbioru odpadu” (pobierz plik pod wpisem). Wystarczy go wydrukować i przedstawić do podpisu w sklepie, u sprzedawcy środków ochrony roślin, przy okazji zwrotu opakowań. Prawidłowo wypełniony formularz będzie stanowić dowód przy kontroli ARiMR. Dowiedz się więcej na: http://systempsor.pl/2017/03/23/rolniku-mozesz-miec-zmniejszone-doplaty/
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj