News
Zaloguj się, aby obserwować  

O blogu

Uprawiasz zboża, warzywa lub owoce i stosujesz środki ochrony roślin. Przeczytaj, co zrobić z pustymi opakowniami!

Wpisy w tym blogu

 

Czy do każdego sklepu można zwrócić opakowanie?

Zgodnie z art. 43 ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, sprzedawca detaliczny czy hurtowy ma prawny obowiązek przyjęcia pustego opakowania po środku ochrony roślin. Wszystkie sklepy, nawet te, które nie są zrzeszone w Systemie PSOR, mają obowiązek zbierać puste opakowania. Co jednak zrobić, jeżeli sklep nie chce przyjąć opakowań? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że sklep może odmówić przyjęcia opakowań, jeżeli nie zostały one trzykrotnie przepłukane. Tak samo, jeśli są brudne lub nie są opakowaniami po substancjach niebezpiecznych. Dotyczy to także opakowań po środkach nielegalnych. W przypadku gdy opakowanie spełnia kryteria, a sklep odmawia przyjęcia, należy ten fakt zgłosić do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Sklepy zrzeszone w Systemie PSOR, które przyjmują opakowania można znaleźć na mapie zamieszczonej na naszej stronie internetowej http://systempsor.pl/punkty-odbioru/. Warto też pamiętać, że jeżeli gospodarstwo lub grupa gospodarstw zgromadzą większą ilość opakowań (minimalnie 10 m3 lub 15 worków), sprzedawca może zgłosić je do Operatora Systemu, aby poinformować o możliwości bezpośredniego odbioru.    

PSOR

PSOR

 

Jakie opakowania można oddać w ramach systemu zbiórki opakowań PSOR?

Czystość opakowań jest dla Systemu PSOR priorytetem. Zbiórka opakowań w ramach Systemu odbywa się według wysokich standardów – w trosce o bezpieczeństwo środowiska i wszystkich osób uczestniczących w zbiórce, transporcie i utylizacji.  Warunkiem przyjęcia opakowań przez sklep jest ich czystość. Pamiętaj o płukaniu w trakcie przygotowywania oprysku. Płucz trzy razy – dzięki temu całkowicie wykorzystasz produkt. Czyste, trzykrotnie wypłukane opakowania, bez resztek produktów można już zawieźć do sklepu.  

PSOR

PSOR

 

Na co uważać, kupując środki ochrony roślin przez Internet

Na forach i aukcjach internetowych można znaleźć atrakcyjne oferty sprzedaży środków ochrony roślin. Zanim jednak klikniesz „kup” sprawdź czy nie łamiesz prawa! Sprzedawca MUSI BYĆ wpisany do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu, prowadzonego przez PIORiN (piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/rejestry/) Sprzedawca podaje wszystkie swoje dane rejestrowe, przede wszystkim numer NIP lub numer wpisu do KRS, adres i telefon do siedziby firmy. Oferowane środki ochrony roślin są zarejestrowane w Polsce przez MRiRW (sprawdź rejestr – minrol.gov.pl/Informacje-branzowe/Wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin) Sklep weryfikuje tożsamość swoich klientów: osoby pełnoletnie posiadające ważne szkolenie chemizacyjne. Na dowód zakupu sprzedawca wystawia fakturę. Więcej szczegółów na bezpiecznauprawa.org

PSOR

PSOR

 

Na wsi sprzątamy świat – opakowania po środkach ochrony roślin oddajemy do sklepów

Jutro w Warszawie odbędzie się finał znanej wszystkim akcji „Sprzątanie Świata – Polska”. W tym roku tematem przewodnim jest segregowanie odpadów i prawidłowe postępowanie z nimi .

Są takie odpady, których nie wyrzucamy do koszy na śmieci, a zwracamy tam, gdzie je kupiliśmy. Na przykład, opakowania po środkach ochrony roślin, trzykrotnie wypłukane odnosimy do sklepów.

PSOR

PSOR

 

Środki ochrony roślin przez pośrednika? Uważaj na podróbki!

Nie daj się skusić niskimi cenami środków ochrony roślin, ofertom na bazarze lub od handlowca wprost z samochodu. To są najprawdopodobniej niebezpieczne i nielegalne podróbki. Zgodnie z obowiązującym prawem środki ochrony roślin można kupować jedynie w zarejestrowanych punktach sprzedaży, otrzymując przy zakupie fakturę VAT lub paragon. Dlaczego nie warto kupować "z drugiej ręki"? Warto pamiętać o tych argumentach:       Stosowanie, nawet samo posiadanie podrobionych środków ochrony roślin może Cię srogo kosztować.Grozi Ci także odpowiedzialność karna.W przypadku podróbek nie masz pewności co do zawartości opakowania - składu, stężenia i skuteczności.Nielegalne środki ochrony roślin mogą być szkodliwe dla plonów, użytkowników czy środowiska.Sprzedawca nie wystawi faktury VAT lub paragonu. Zostaniesz sam z problemem.Stosowanie podróbek to ryzyko utraty dotacji i certyfikatów, co podważa wiarygodność i pozycję producenta na rynku. 

PSOR

PSOR

 

Robisz opryski? Oddaj opakowania!

Maj to miesiąc intensywnych zabiegów mających na celu ochronę upraw przed chorobami i szkodnikami. Po opryskach zostają w gospodarstwie duże ilości opakowań po środkach ochrony roślin. Pamiętaj, masz obowiązek oddać je do sklepu!

Dlaczego?
Opakowania po środkach ochrony roślin klasyfikowane są jako „opakowania po substancjach niebezpiecznych” i zgodnie z prawem mogą zostać zagospodarowane jedynie przez firmy posiadające specjalne zezwolenia. Oddając opakowania po środkach ochrony roślin do sklepu spełniasz prawny obowiązek i masz pewność, że zostaną one odpowiednio zagospodarowane – bez szkody dla środowiska i ludzi!

Pamiętaj o swoich prawach!
Sprzedawcy środków ochrony roślin są prawnie zobowiązani do przyjęcia pustych opakowań. System Zbiórki Opakowań PSOR zapewnia bezpłatny odbiór i zagospodarowanie odpadów na koszt producentów i importerów.

Zbieraj dowody
Oddając opakowania do sklepu pamiętaj o wypełnieniu formularza „Zwrotu/odbioru odpadu” (pobierz plik pod wpisem). Wystarczy go wydrukować i przedstawić do podpisu w sklepie, u sprzedawcy środków ochrony roślin, przy okazji zwrotu opakowań. Prawidłowo wypełniony formularz będzie stanowić dowód przy kontroli ARiMR.

Dowiedz się więcej na: http://systempsor.pl/2017/03/23/rolniku-mozesz-miec-zmniejszone-doplaty/

PSOR

PSOR

 

Sprawdź, za co możesz mieć zmniejszone dopłaty!

Brak zwrotu pustych opakowań po środkach ochrony roślin do punktu sprzedaży może skutkować zmniejszeniem dopłat unijnych - w tym dopłat rolno-środowiskowych, rolno-środowiskowo-klimatycznych, z tytułu rolnictwa ekologicznego, zalesiania lub ONW!

Rolnicy są zobowiązani prawem do zwrotu opakowań po wykorzystanych środkach ochrony roślin do sklepów i hurtowni, a sprzedawca do ich przyjęcia. System Zbiórki Opakowań PSOR zapewnia bezpłatny odbiór i zagospodarowanie odpadów na koszt producentów i importerów. O tym jak należy postąpić z opakowaniem informuje również etykieta produktu. Opakowanie musi być czyste i trzykrotnie wypłukane.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dotyczącym właściwego postępowania z opakowaniami po zużytych środkach ochrony roślin, PSOR przygotował formularz „zwrotu/odbioru odpadu”. Wystarczy go wydrukować i przedstawić do podpisu w sklepie, u sprzedawcy środków ochrony roślin, przy okazji zwrotu opakowań. Formularz można pobrać na stronie Systemu PSOR: http://systempsor.pl/uzytkownicy/

Prawidłowo wypełniony formularz jest dowodem podczas kontroli ze strony ARiMR. Za nieprzestrzeganie wymogów dotyczących stosowania środków ochrony roślin i niewłaściwego postępowania z opakowaniami po nich, w przypadku stwierdzenia niezgodności po raz pierwszy jest stosowane zmniejszenie naliczonej płatności o 1, 3 lub 5% w zależności od wagi stwierdzonych naruszeń. W przypadku stwierdzenia powtarzającej się niezgodności, obniżka wynosi 15%, a w przypadku celowej niezgodności od 20% do 100%.

PSOR

PSOR

 

Dzięki temu prostemu zabiegowi zaoszczędzisz nawet 5% środków ochrony roślin!

Nowy sezon nadchodzi. Przygotowując się do pracy ze środkami ochrony roślin pamiętaj, aby wpłukać opakowania po wykorzystanym środku. Dlaczego?

Nawet do 5% środka ochrony roślin osadza się na ściankach opakowania. Opłaca się to wykorzystać! Dlatego, zanim oddasz opakowanie do sklepu, dokładnie je wypłucz.

Trzykrotnie wypłukanie opakowania zwróć do sklepu, w którym kupujesz środki ochrony roślin. Sprzedawca zobowiązany jest prawnie do odbioru opakowań i przekazania ich firmie przetwarzającej odpady po substancjach niebezpiecznych. W ten sposób masz pewność, że opakowania zostaną odpowiednio zagospodarowane, a odzyskane surowce zostaną użyte do wyrobu produktów nie mających styczności m.in. z żywnością.

W jaki sposób płukać opakowania? Obejrzyj nasz film instruktażowy:


A tu możesz przeczytać, jak wygląda zbiórka i co dzieje się z zebranymi opakowaniami: http://systempsor.pl/system-w-liczbach/

PSOR

PSOR

 

W lutym liczy się każde opakowanie!

Nowy sezon już tuż tuż. Kupujesz nasiona, środki ochrony roślin, planujesz uprawy. A czy wiesz jak pozbyć się opakowań po środkach ochrony roślin, zużytych w zeszłym roku, we właściwy sposób?

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, wychodząc naprzeciw potrzebom rolników i sadowników, stworzyło System Zbiórki Opakowań PSOR. System PSOR umożliwia bezpłatne pozbycie się pustych opakowań po środkach ochrony roślin, nawozach czy produktach biobójczych.

Etykieta każdego środka ochrony roślin informuje o niebezpieczeństwie lub zagrożeniach, jakie mogą one stwarzać, wskazując jednocześnie na sposób postępowania z opakowaniem. W ramach Systemu PSOR odbierane są opakowania po środkach ochrony roślin zawierających substancje toksyczne i bardzo toksyczne oraz opakowania po innych środkach niebezpiecznych, wykorzystywanych w rolnictwie, np. nawozach, adiuwantach, produktach biobójczych, oznaczone minimum jednym z poniższych piktogramów:Opakowań po środkach niebezpiecznych nie należy palić we własnym zakresie, wyrzucać do pojemników na odpady komunalne, do lasu czy na pole. Nie należy również wykorzystywać ich do innych celów, np. jako pojemnik na narzędzia czy płyny. Takie opakowanie ma status niebezpiecznego i trzeba z nim postępować odpowiedzialnie.

Czyste i puste opakowania należy zwrócić do dowolnego sklepu lub hurtowni, zajmujących się sprzedażą ś.o.r. Sklep lub hurtowia, przekazują zebrane opakowania profesjonalnej firmie, zajmującej się utylizacją odpadów niebezpiecznych. Opakowania odbierane są przez Operatora Systemu, który zagospodarowuje je zgodnie z obowiązującym prawem. W przypadku Systemu PSOR zajmuje się tym firma Remondis.

Sklepy, które prowadzą sprzedaż środków ochrony roślin, mają obowiązek przyjąć opakowania po wykorzystanym produkcie. Przy zwrocie opakowań, nie ma obowiązku okazania paragonu czy faktury VAT. Dotyczy to również sklepów wielkopowierzchniowych.

Punkty odbioru w Twojej okolicy możesz wyszukać za pomocą naszej wyszukiwarki: http://systempsor.pl/punkty-odbioru/.

PSOR

PSOR

 

W styczniu liczy się każde opakowanie!

Styczeń to czas przygotowań do nowego sezonu. Z pewnością poświęcasz wiele czasu na przegląd maszyn i porządki w gospodarstwie. Po przeprowadzonych w zeszłym roku opryskach zostały Ci puste opakowania. Czy wiesz, jak się ich prawidłowo pozbyć?

W ramach Systemu PSOR każdy rolnik może oddać opakowania do sklepów ze środkami ochrony roślin. Prowadzący takie sklepy mają ustawowy obowiązek odbioru odpadów opakowaniowych po tych środkach ochrony roślin, które na podstawie ustawy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi są uznawane za środki niebezpieczne.
Zanim jednak oddasz opakowania, pamiętaj, że:

Opakowania po środkach ochrony roślin muszą zostać 3-krotnie wypłukane. W Punktach Odbioru przyjmowane są tylko czyste i suche opakowania.

Trzykrotne płukanie opakowań jest niezwykle ważne z kilku powodów: Chronisz w ten sposób siebie, swoich bliskich oraz wszystkie osoby, które w procesie zbiórki będą miały kontakt z Twoimi opakowaniami. Nie marnujesz ani kropli środków ochrony roślin – popłuczyny z opakowania wlewasz do zbiornika z cieczą roboczą, wykorzystując maksymalnie wydane pieniądze. Dbasz o środowisko: zużywasz całą zawartość opakowania do wykonania oprysków, dzięki czemu masz pewność, że środki nie przedostaną się np. do wód gruntowych.

Tak przygotowane opakowania możesz zwrócić do sklepu, w którym zakupiłeś środki lub też do każdego innego sklepu prowadzącego zbiórkę. Dzięki naszej wyszukiwarce możesz znaleźć Punkt Odbioru najbliżej Twojego gospodarstwa: www.systempsor.pl/punkty-odbioru.

Sklepy prowadzące zbiórkę, mają obowiązek przyjąć puste opakowanie bezpłatnie, sprzedawcy nie mogą Cię też prosić o okazanie paragonu czy faktury. Jeżeli posiadasz większą ilość pustych opakowań lub zbierasz je wspólnie z kilkoma innymi gospodarstwami, możesz zadzwonić na infolinię PSOR i zamówić bezpośredni odbiór: 801 561 461 lub (58) 622 01 08.

Szukasz więcej informacji? Odwiedź www.systempsor.pl

PSOR

PSOR

Zaloguj się, aby obserwować  
×

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.