Skocz do zawartości

Spaw


KrzysiekC

Pierwsze spawy migiem :D




Rekomendowane komentarze

jak chcesz się pouczyć to spawaj pachwinowo próbki lub doczołowo a następnie przecinaj prostopadle do spawu i oceniaj wtopienie oraz jak spaw wpływa na materiał czyli czy na krawędziach go nie pocienia.

Odnośnik do komentarza

jak się dobrze przygotuje to każdym się dobrze spawa. W przypadku mixu i argonu wydłuża się łuk i spada ciut prąd tak że przejście z gazu reaktywnego na szlachetny w przypadku stali konstrukcyjnej tylko podraża koszt... lepiej ćwiczyć rękę.

Odnośnik do komentarza

Lepiej się spawa mixem, jeżeli masz możliwość to zmień na mieszankę, a na pewno nie pożałujesz. Na mixie niema tyle odprysków i lepiej przetapia.

Odnośnik do komentarza

I na pewno nie podnosi kosztów. W butli jest go zdecydowanie "więcej" i można zlecieć z prądem na dół. 

A to raczej napawanie. Ze spawaniem konstrukcyjnym niewiele wspólnego. Pachwinki sobie poćwicz w różnych pozycjach.

Odnośnik do komentarza

To nie ważne ile więcej jest samego co2 ale zawartość ogółem. Ta samą butlą załadowaną mixem spawa się o wiele dłużej przy tym samym przepływie gazu ustawionym na dyszę niż samym co2. 

Odnośnik do komentarza

hmmco2 kupujesz na kg i masz go tam 30argon w tej samej butli to 6 m31 kg co2 w 15 stopniach da jakieś 0.5 m3 w zerzekoło 0.42 a w 20 da niecałe 0.55. Zakładam, że niema podgrzewacza to co2 uzyskasz 12.5 m3 a argonu 6 co daje jednoznaczny wynik przy: "tym samym przepływie". co2 elegancko chłodzi uchwyt i przy odpowiednim drucie dla mało wymagającego spawania jest moim zdaniem ok - trzeba trochę wprawy. Ma jeszcze jeszcze tą zaletę że nie jest tak ciężki jak argon. W mixie co się zgodzę można zejść do 9 l/min ale potrzeba chłodzonego wodą bata...

Odnośnik do komentarza

Na wyliczenia nie patrzę tylko na czas jaki trzeba do opróżnienia butli i na mixie spawa się dłużej dla czego nie wiem... nie zastanawiałem się. Przepływ gazu w granicach 9 litrów. 

Podgrzewacza nie mam bo do mixa nie jest potrzebny tylko do co2 i to też w mocniejszych maszynach które mają duży pobór gazu. Uchwyt spawając 240A nie grzeje się na mieszance, ostatnio miałem okazję się przekonać kładąc raz razem osiem półtora metrowych spawów. 

 

Odnośnik do komentarza

jaki masz uchwyt? Mi w chinolu sg25 po pierwszym metrze zgrzało końcówkę prądową z dyszą - na czystym argonie...

Odnośnik do komentarza

zapomniałem napisać - jak masz podgrzewacz to jesteś w stanie zejść z 15 do 10 - 11 litrów tak że nie tylko duże maszyny.Do mixa bez sensu.Jak już z mixów korzystacie to polecam z 4 % tlenem popróbować.

Odnośnik do komentarza

Półautomatem stali nie spawa się czystym argonem  więc nie wiem jak by się zachowała. 

Uchwyt tandeta prawdę powiedziawszy Binzel MB-25 Euro i na bank wymienię go na lepszy i dłuższy.

No podgrzewacz jest głównie po to by przy dużym poborze gazu schłodzić go bo zamarznie w mniejszych półautomatach jeszcze nie widziałem. Można sobie poradzić bez podgrzewacza korzystając z wiązki butli. 

Odnośnik do komentarza

czyli to samo... a czy nie spawa się stali czystym argonem? Jak się niechce jechać po gaz to też się spawa : - )

Odnośnik do komentarza

He he no tak. Swojego czasu jak miałem małego einhela też mi się zdarzyło. Ale to nie robota na płasko jeszcze jakoś idzie ale piona czy sufit zrobić już nie idzie. 

A dla czego się nie spawa.... nie zalecają a jedynie do spawania materiałów podatnych na utlenianie. 

Tu zresztą cytat. Było to gdzieś lepiej wyoślone ale nie mogę tego znaleźć.

"Rodzaj i natężenie przepływu gazu osłonowego - rodzaj gazu osłonowego ma bardzo duży wpływ na przebieg procesu spawania. Stale niestopowe i niskostopowe spawa się głównie w osłonie mieszanek aktywnych na bazie argonu z dodatkiem CO2 lub CO2 i O2 co daje lepszą jakość spoin i wydajność niż przy użyciu samego CO2, który to gaz zaleca się używać tylko do stali niskowęglowych.

W osłonie gazów obojętnych takich jak argon, hel i ich mieszanki można spawać wszystkie metale, ale praktycznie używa się ich do spawania metali podatnych na utlenianie, takich jak Al, Mg, Cu, Ti, Zr i ich stopów.
Stale wysokostopowe również można spawać w samych gazach obojętnych, ale proces przebiega korzystniej w mieszance argonu z dodatkiem 1÷3% O2 lub 2÷4% CO2.
Natężenie przepływu gazu osłonowego powinno być tak dobrane, aby zapewnić skuteczną osłonę łuku spawalniczego i jeziorka, nawet w przypadku niewielkich przeciągów powietrza. Orientacyjnie można przyjąć zasadę, aby natężenie przepływu wynosiło 1,0 litr/min. na każdy milimetr średnicy dyszy gazowej."

Odnośnik do komentarza

napisali że można. Co ważne - niskostopowe podają że co2 czyli do st3 i st6 jco2 - fakt że drut musi być dobry żeby zbyt wiele go w odpryski nie pchać.

Odnośnik do komentarza

No stale niskostopowe piszą głównie mieszaninami argon z CO2 oraz CO2 i O2 co daje lepszą jakośc spoin i wydajność niż przy użyciu samego CO2. To o czym mówiłem że na mi jakoś mix starcza na dłużej. 

A samo CO2 tylko do stali niskowęglowych.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v