Skocz do zawartości

Informacje o zdjęciu Byczki

Zrobione z SAMSUNG ES95

  • 4,5 mm
  • 1/30
  • f f/2.5
  • ISO 240
Wyświetl informacje EXIF o wszystkich zdjęciach

35 komentarzy



Rekomendowane komentarze

@mateusz461

Dzięki, staram się w miarę możliwości powiększać ilość byczków, lecz kolejna partia pewne dopiero w marcu lub kwietniu.

 

@nikolas29

Wszystkie byczki utrzymuję luzem, a te łańcuchy służą do podwieszania przęsła, na którym znajduje się siano lub sianokiszonka. 

 

@konrad055

Ścielę w miarę potrzeb, bo nie chcę mieć słomy tylko obornik, a zdjęcie było robione przed ścieleniem, a nie pod publikę. 

 

@mlodyhef

Typowego mięsnego nie posiadam ani jednej sztuki. Jeden byczek (widoczny na zdjęciu) w większym stopniu przypomina LM. Ze 3 szt. to typowe HO/HF. Reszta to mieszance w większym lub mniejszym stopniu krzyżówek ras mięsnych. Pierwsza sztuka z lewej to też ciekawa mieszanka, ma chyba najlepsze przyrosty i jak był mały to miał loczki.

konrad ja ścielę w kazdym dniu raz a porządnie i nastepnego dnia przed ścieleniem mam coś takiego jak autor zdjęcia i obornik mi się całkiem nieźle wywala turem, tworzy się niezły dywan z tego.

  • Like 1

LM przypomina rzeczywiście ten brązowy w środku. W jakiej cenie kupujesz za kg i ile mniej więcej ważą? Pytam się bo zajmuję się tym samym i chiałbym porównać.

@konrad055

Pozwól, że będę robić tak jak uważam za słuszne.

Staram się jak najmniej wykorzystywać pracę rąk, więc na obecną chwilę byczki utrzymuję na korytarzu w oborze przejazdowej, a obornik wywożony jest za pomocą tura. Niestety muszę to robić ok 1.5 miesiąca, ale chociaż tak się nie męczę. 

 

@mlodyhef

Wagowo to Ci za kg nie powiem bo kupuję na sztuki.

2 sztuki kupiłem od rolnika ze wsi od krów mlecznych po 500 zł/szt. Cały brązowy 600 zł/szt. Wiekowo to do tygodnia czasu. 

W maju kupiłem 11 sztuk to zapłaciłem 10500 zł. W przybliżeniu 955 zł/szt. Wiekowo byczki były od 2 tygodni do miesiąca. Kupiłem od handlarza, który przywiózł mi je z podlaskiego. Jedni mówią, że to dużo, inni że mało. Ja tam się cieszę, że udało mi się przełamać i zacząć utrzymywać bydło i kupić taką ilość. Teraz będę kupować pewnie po 6-8 szt na jedną partię. Będę próbować szukać tańszych sztuk w ogłoszeniach na OLX lub lokalnej prasie. Jeżeli bd ciężko to nadal bd brać od tego samego handlarza.

 

A Ty ile masz sztuk?

a ile zamierzasz mieć łącznie partii i co jaki czas kupować?

 

Ja mam obecnie 25 sztuk mieszańców (parę hfów) plus trzy krowy, ale mućki zamierzam sprzedać i zająć się opasaniem. Muszę kupować byczki w wadze około 100 kg bo do mniejszych konieczne mleko, a przecież krów chcę się pozbyć. Docelowo chciałbym tyle sztuk ile mi się zmieści w oborze czyli około 45, ale nie wiem czy areał na tyle pozwoli. Zacznę niedługo kupować po 15 sztuk na partię i chcę mieć ich trzy. Na każdą partie chcę przeznaczyć maxymalnie 17.000 zł .  No i  handlarz jak przyjedzie po większą ilość byków to rolnik ma większą mozliwośc targowania się. Aby jeszcze te ceny nie spadły bo i tak kokosów z tego biznesu nie ma...

  • Like 1

Partie zależne od funduszy. Powiększenie stada liczy się z większym zapasem paszy więc chcę kupić prasę i ciągnik 80 km, ale to za te 11 sztuk  i resztę na byczki pójdzie. (to bd początek roku 2016) Na wiosnę sprzedam 2 sztuki to za to pojawią się nowe byczki może 2 x 7 szt. i jeszcze przy jesieni z 7 jak bym kupił to by było fajnie. Czekam też cały czas na informacje z nowymi zabudowaniami, tzn. Chcę kupić sąsiednie gospodarstwo: stodoła-trzymałbym w niej byki i obórka była by na nowy towar, a obecna na sztuki do 1 roku. Więc miejsca byłoby dużo i szerokie pole do popisu, tym bardziej, że jeszcze 1,5 roku technikum i coś trzeba robić w życiu.

 

Pasza: śruta: owies/jęczmień + pszenżyto + śruta rzepakowa, siano, woda, lizawki, okopowe: ziemniak,burak pastewny, od soboty rozpocząłem pierwszą belę sianokiszonki z 19 sztuk. Na razie ciężko się przyzwyczaić, ale z czasem bd lepiej, okopowe jeszcze na miesiąc wystarczy. Zastanawiam się żeby kupić troszkę marchwi na wzbogacenie żywienia, bo znalazłem w ogłoszeniu po 20 gr.

Kukurydzy nie mam lecz na wiosnę 1,5 ha będzie zasiane.

 

A ile masz ha i jaki pasze przeznaczone do opasu?

 

@ gabrysiek jak turem wybierasz  to tak ale jak byś ręcznie wybierał to byś wiedział o czym mówię dla mnie to możesz wcale nie ścielić 

prasę kostkę? Bo belarka + ciągnik 80 koni z 11 byczków sobie nie wyobrażam. ;)

 

Powiem ci, że mam identyczne żywienie jak Ty, z tym, że ja nie daję im buraków pastewnych a zamiast tego daję swoim jeszcze kiszonki z qq. Co roku siejemy około 2 ha, ale żeby utrzymać 45 sztuk potrzebne mi będzie ze 3,5 ha kukurydzy. A cielakom takim koło 100 kg kupuję jeszcze startery, po worku na głowę żeby zjadły i zawsze będą miały lepszy start niż bez tego, a koszt takiego starteru to 30 zl na sztuke. Do tego sianokiszonka i siano niestety kiepskiej jakość bo z terenów zalewowych i tylko dwa pokosy mamy, trzy pokosy to musi być suchy rok tak jak ten. Marchew ciekawa sprawa, 200 zł / tona tak?

 

A jak z cenami u was, w jakiej wadze sprzedajesz?

Ciągnik MTZ 82 + prasa Heston XXXX (model jeszcze nie wiem jaki) tj. ciągnik ok. 30 tys a prasa 15 tys oczywiście plus/minus co daje 45 tys. Za byczki liczę 11 szt. x 5 tys = 55 tys. W razie czego to mam jeszcze dopłaty więc mam nadzieję, że cenowo się wyrobię. Wszystko jest jeszcze do dokładniejszej analizy, bo jakby nie było to jeszcze 1 rok czasu.

Marchew 200 zł/t.

Ceny bydła niestety nie powiem, bo nie wiem jak aktualnie się przedstawiają. Myślę, że może @konrad055 mógłby się wypowiedzieć na ten temat, bo jest z moich stron. Sprzedawać bd byczki w wieku 20-24 miesiące niezależnie od wagi.

W tym roku na miejscy gdzie ma być qq zostało posiane żyto na kiszonkę, więc zaplecze paszowe bd większe. W planach jest jeszcze zasianie 0,5 ha marchwi. Siano zbieram nawet 1 raz, bo słabe łąki. Mam 0,8 ha ładnej trawy, którą przeznaczę na wysokiej jakości siano dla młodych.

witam jestem z podlaskiego i moge ci powiedziec ze handlarz konkretnie zarobil na tobie!!  wiec jak masz transport wlasny to sam przyjezdzaj taniej wyjdzie albo ze znajomym na paliwo dasz i tyle srednio takie 2 tygodniowe 700 zl- 800 MM,a HF całkiem tanio 500-600 tylko od duzych gospodarstw nastawionych na mleko !!

 

Myślałem nad tym tylko problem mógłby być z nawiązaniem kontaktów z takimi gospodarstwami. Takie ceny jak piszesz to u mnie za kilku dniowego czasami nawet 2 dni.

yyy nie wiem co się stało i jak to możliwe. Ja nic podobnego nie pisałem, a nawet nie zaglądałem na to zdjęcie a tu taki wpis z mojego profilu.


Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×