Skocz do zawartości

Kolektor


pawlon

narazie wstępne uruchonienie. Po niedzieli dołożenie jeszcze jednej płyty grzejnej i zakrycie szybą.


Rekomendowane komentarze

Przy +45 w słońcu to na pewno będzie grzało wodę ale już przy +20 to pewnie już nie. Podłączysz go od razu do boilera czy będziesz zakładał wymiennik ciepła?? Ale pompę to pewnie będziesz instalował??

Też o tym myślałem tylko wykonał bym to trochę inaczej!!

Odnośnik do komentarza

w tejchwili mam wstawiona pompkę. Podłączone jest odrazu do bojlera. po dzisiejszym dniu zrobię kilka poprawek i bedzie dobrze. wiem ze przy +20 to sprawność bedzie niewielka, jeśli miałbym kase to kupiłbym kolektory próżniowe i wtedy też by wodę grzało. A co bys ty zmienił??

Odnośnik do komentarza

Ciśnienie będzie się zmieniać wraz pobieraniem wody, czyli kaloryfery będą pracowały, naprężały się przy braku poboru wody a rozprężały się jak włączysz kran i ciśnienie pójdzie w dół. W kaloryferze w wyniku zmęczenia materiału nie wytrzymają miejsca najsłabsze czyli miejsca gdzie blachy zostały zgrzane. Ja wymyśliłem sobie rewelacyjny podgrzewacz wody z pieca CO, działanie rewelacja, garść byle czego do spalenia a wody ful, niestety podobne zjawisko wykończyło mój wynalazek. Jeżeli zastosujesz wymiennik w postaci spiralnie zwiniętej rurki miedzianej wstawionej w zbiornik bojlera, w miejscu na grzałkę, i małe naczynie przeponowe to konstrukcja powinna działać bez zarzutu. Można zastosować wtedy zamiast wody płyn niezamarzający w postaci roztworu gliceryny. Sprawność takiej konstrukcji zależny nie od temp. powietrza a od operacji słońca.

Odnośnik do komentarza

wyraziłem sie troche mało precyzyjnie. "kolektor" mam podłączony do bojlera z wymiennikiem płaszczowym. woda z paneli grzejnikowych trafia do zewnętrznej części bojlera i ogrzewa w.u. następnie jako zimna wraca poprzez pompkę do paneli grzejnikowych. W układzie mam również ciśnieniowe naczynie wzbiorcze. Ciśnieni obecnie w układzie to 1,2 bara. skoków ciśnienia narazie niezaobserwowałem. W tym tygodniu bedę wszystko poprawiał i trochę rozbudowywał układ.

Odnośnik do komentarza

tak, jesteśmy po chrzcinach :D muszę go całkowicie przebudować, tzn. grzejniki położę w poziomie, dołożę jeszcze jeden panel (czeka już w garażu), wszystko przykryję szybą i ocieplę rurki łączące kolektor z bojlerem. W te upały to miałem ponad 55 stopni i 140l wody. Szczeże to nie jest to rewelacja ale jak za 300 zł. to juz całkiem sporo osiągnąłem. Za takie pieniądze to kupie najwyżej 1,5m3 drzewa. czyli na rok grzania wody w sezonie letnim. A taki kolektor bedzie pracował kilka ładnych lat (przynajmniej takie jest założenie).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v