Skocz do zawartości
Brytan

Jęczmień jary - same problemy.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Brytan    1

Witam mam duży problem z jęczmieniem jarym. Otóż posiane mam go 12 ha i jest jeden kawałek co jest tam 2ha jego i od prawej strony pola, czyli od miedzy tak 5-6m w lewo ten jęczmień jest bardzo dziwny. Mianowicie żółty, niknie no i staje się gołe pole :(  Już nie wiem co robić, robiłem już wszystko po drugiej strony pola jęczmień jest na zabój a po tej prawie go nie ma :/   . Pomóżcie proszę.

Brytan    1

Tyle,że tak już jest drugi rok tylko że rok temu było mniej. Może czegoś brakuje glebie? :/

Wiadomość z agroFakt.pl

Wydaje mi się że są to jakieś niedobory w glebie. Jeczmien jest bardzo wrażliwy wiec jest to bardzo widoczne podczas niekorzystnych warunków. Pobierz próbkę wyślij do stacji chemiczno rolniczej i będziesz miał jak na tacy czy to niedobory.

michael31    4

Pierwsze od czego powinieneś zacząć to pH gleby (jęczmień jest najbardziej wrażliwy ze zbóż na niskie pH), a dopiero później przejmować się czy mu czegoś brakuje.

Tak wiec najlepiej wysłać próbkę do stacji. Podstawowe badanie określa jednocześnie odczyn gleby, oraz zawartość potasu, fosforu I magnezu. Jest to podstawowe badanie którego koszt to kilkanaście złotych około 20 zł.

szczypka    58

możesz mieć to samo co ja na jednym kawałku taki pas ok6m szerokości i ze 30 długości stosowałem tam wszystko co tylko możliwe na grzyba,robactwo wapno podwójna dawka po orce jeszcze raz posypałem kredą i d....  a co tam siedzi to już nie mam pojęcia pytałem się ludzi którzy mają pola po sąsiedzku to powiedzieli mi że w tym miejscu zawsze tak było 

sieje to pole od 3 lat i już mam dość tego kawałka 

Patryk1222    23

Może jest czymś skażone jakiś olej ropa może kiedyś coś tam było(kupa wapna obornika) lub po prostu zakwaszone.
Może sąsiad czymś opryskal.
Lub może wyorana jest martwica...

Edytowano przez Patryk1222

Brytan    1

Panowie robiłem to co mówiliście i nic nie dało.... A na dodatek przeszedł dziś grad i poutrącało pół kłosów.... Będzie z dwa razy mniejszy plon.... Już mi się nie dobrze robi :/

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez krzysiekfarmer5
      Witam mam problem z wyborem jęczmienia jarego pastewnego na zasiew może ktoś z was sieje jakąś odminę godną polecenia jeśli tak: niech napisze jak wysoki rośnie, jak z wyleganiem no i jaki plon z ha i jak reaguje na kwaśność gleby
      z góry dziękuje za informacje
      pozdro
    • Przez Miki7211
      Po wstępnych oględzinach działu zboża stwierdziłem ze jest masa podobnych tematów. Dla tego zakładam ten temat i go przyklejam po to zeby wszystkie wasze problemy dotyczace zbóż ozimych opisywac własnie tu
    • Przez rafar91
      Witam:) mam problem:/ tydzien temu(poniedzialek) opryskalem 4 ha jeczmienia jarego odmiany eunowa na chwasty. Uzylem Chwastoxu Turbo + Puma Uniwersal z tego wzgledu ze rok temu pojawil sie tam owies gluchy a w tym roku mialo byc pszenzyto ale wymarzlo. Gosciu zarowno w centrali jak i przedstawiciel handlowy Bayer mowil ze nie ma przeciwskazan by pryskac jeczmienia jarego puma. Ale juz w sobote pojawily sie przebarwienia na nim mozliwe ze nawet popazenie albo jakas choroba. Na opakowaniu pisalo ze moga pojawic sie przebarwienia. Pojechalem wraz z kilkoma roslinkami do centrali od srodkow och. ros. Gosciu stwierdzil ze to rynchsporioza. Polecil oprysk Artea plus odzyka oraz siarczan magnezu oraz mocznikiem. Mowil rowniez ze musze odczekac 10 dni od oprysku na chwasty. Wiec dopiero efekty moga byc pod koniec tygodnia.

Moje pytanie brzmi czy kogos z was spotkalo cos podobnego?
      Co wtedy zrobiliscie? Jakie srodki zastosowaliscie?
      Jest mozliwe ze 5 dni po oprysku na chwasty i pojawily sie choroby?
      Czy to moze przypalenie od pumy?

Kwestia jest jeszcze taka ze pryskalem wieczorem gdy bylo 18C i pochmurno.
    • Przez marciniak
      Czy można zastosować oprysk w jęczmieniu jarym po wykłoszeniu problem owsa głuchego
    • Przez przemo93pl
      witam sieje już od dwóch lat żyto hybrydowe i naprawde opłaca się w tym roku zobaczyłem oferte także jeczmienia ozimego hybrydowego i tu moje pytanie jaka jest różnicxa miedzy zwłykłym a taki czy to się opłaci ?