Polecane posty

Ecopiotr    105

Mając "wolny" czas i areał od lat leżący odłogiem ( zbocza i stoki o nachyleniu pow. 12%,) zainteresowałem się uprawą ziół. Ponieważ gospodarstwo prowadzę sam, uprawy wymagające dużego nakładu najemnych pracowników (których u nas po prostu nie ma) nie są opcją w zwiększeniu dochodowości gospodarstwa.

Ze wszystkich ziół, krwawnik (jeśli ktokolwiek ma inne pomysły, jestem otwarty na sugestie!) spełnia podstawowe warunki (występuje dziko, czyli gleby są dla niego przyjazne), jest rośliną ekspansywną, co oznacza mniejszy nakład pracy (pielenie, opryski) w okresie sianokosów.

Generalnie chodzi mi o znalezienie źródła dochodu, które uniezależni mnie od dopłat unijnych. 

Rasumując: gleby klasy od IVa do VI, przepuszczalne, wys. (średnio) 500-600 m npm. (Sudety).

Ponieważ ponad 80%  dostępnych gruntów jest na NATURA 2000 zakładanie "przemysłowych" plantacji nie jest możliwe. Niemniej ok. 20 ha można by na ten cel zaadoptować. 

Na dzień dzisiejszy mam ok. 2 ha krwawnika posadzonego "na dziko" tzn. sadzonek które się przyjęły + rozsada z nasion (skiełkowały, ale ponoć nie przenoszą właściwości "rodziców").

Jeśli ktokolwiek uprawia to zioło, proszę o kontakt. Wszelkie rady/porady mile widziane.

Wiadomość z agroFakt.pl

Ecopiotr    105

Tomasz, rzecz w tym, że zawartość olejku eterycznego w dzikich roślinach jest 3-5 razy mniejsza, niż w roślinach które wyrosły z wyselekcjonowanych nasion. A to z kolei odbija się na cenie. Praca ta sama, a kasy mniej.

Nie zrozumcie mnie źle, nie chcę się "mądrzyć", chcę się uczyć! 

Już wiem, że popełniłem błędy, chcę uniknąć następnych. To powód dla którego założyłem ten temat.

Edytowano przez Ecopiotr

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez thaler351ta
      kto zajmuje się uprawą ziołami?takimi jak babka płesznik i lancetowata jeżówka lubczyk i prawoślaz?bo mam problemy z chwastami i chcą mnie z pola wygonić
    • Przez grzesiek0530
      Witam jakie macie doświadczenie w tej uprawie, oprysk kiedy od ,czego itp. Ile siejecie na ha?
    • Przez Slawek0
      Cześć,
      Czy ktoś z Was uprawia Tymianek (chodzi u uprawę polową)?
      Jakie ta roślina ma wymagania glebowe, na co jest wrażliwa i na jaki składniki pokarmowe dobrze reaguje?
    • Przez BaRtEk7710
      Witam .Posiadamy w gospodarstwie bronę wirnikową rabe z wałem packera i na ziemiach ciężkich wał spisuje się dobrze jednak na lekkich, piaszczystych wał staje i ciągnie przed sobą ziemię. Pytanie brzmi jaki wał będzie najlepszy na gleby ciężkie i zwięzłe jak i na lekkie i piaszczyste ?
    • Przez jankes679
      Witam. Mam pytanie do osób które uprawiają kalafiory, mam zamiar posadzić kalafiory. Czy kalafiory utrzymają sie bez deszczowni(podlewania)? może jakaś konkretna odmiana jeśli tak to prosiłbym o jakąś podpowiedź? 

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.