Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kamil9    0

Witam,

Na razie pytam się czysto teoretycznie wielkich planów nie mam(bo pola nie mam :/).

Ile trzeba mieć hektarów żeby w ogóle myśleć o działalności rolnej z której można się utrzymać przynajmniej jak na najniższej pensji krajowej czyli około 13tys rocznie.

I co trzeba by było posadzić?

Są jakieś dofinansowania do tworzenia nowych gospodarstw rolnych ?

oj nawet z dofinansowaniem jest bardzo ciężko zacząć od zeraz. Przez pierwsze pare lat to aby będziesz wkładał niewidząc końca a dopiero potem zacznie coś procentować. Ja też zaczołem od zera w tamtym roku a teraz mam ponad 30 ha dzierżaw ale to same sprzęty opryski nawozy itd to bardzo duży koszt mi już od tamtego roku na wszystko poszło ok. 100 tys. i nadal mało :)

A co do działalności rolnej to możesz mieć 1 ha i tez mieć zyski zależy na co się nastwisz i jaka będzie cena w danym roku. Np. ja mam 1 ha truskawki jak jest cena to z 1ha będzie ok.50 tys zł zysku w sezonie a jak nie ma ceny to i 5 nie zarobisz jedynie dołozysz do interesu

kamil_b    0

Na start całkiem pomocny może być program dofinansowania Młody Rolnik. Tylko nie wiem czy spełniasz wymagania, żeby wziąć udział w tym programie.

To jest program dla osób pełnoletnich, które nie ukończyły 40 lat i nie prowadzą działalności rolniczej na dzień składania wniosku, a po raz pierwszy rozpoczną samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego w wymaganym terminie (w ciągu 180 dni – od wydania decyzji o przyznaniu pomocy oraz spełnią inne warunki, które dotyczą beneficjenta i jego gospodarstwa).

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w internecie, nie będę zamieszczał linków, bo nie można na forum.

Wiadomość z agroFakt.pl

kamil9    0

Na pewno nie spełniam bo nie mieszkam na wsi i nie mam pola rolnego większego niż 28 arów.

oj nawet z dofinansowaniem jest bardzo ciężko zacząć od zeraz. Przez pierwsze pare lat to aby będziesz wkładał niewidząc końca a dopiero potem zacznie coś procentować. Ja też zaczołem od zera w tamtym roku a teraz mam ponad 30 ha dzierżaw ale to same sprzęty opryski nawozy itd to bardzo duży koszt mi już od tamtego roku na wszystko poszło ok. 100 tys. i nadal mało :)

A co do działalności rolnej to możesz mieć 1 ha i tez mieć zyski zależy na co się nastwisz i jaka będzie cena w danym roku. Np. ja mam 1 ha truskawki jak jest cena to z 1ha będzie ok.50 tys zł zysku w sezonie a jak nie ma ceny to i 5 nie zarobisz jedynie dołozysz do interesu

od zera czyli nie mieszkałeś na wsi i nie miałeś swojego żadnego pola a ni maszyn rolnych ? Jak tak to 100tys to na prawdę nie wiele. Sam traktor to pewnie 20tys minimum. A za dzierżawę to też przeważnie ludzie coś chcą.

Wracając do mojego pytania to chodziło mi o to ile pola trzeba mieć na start? bo na pewno nie 1h tylko 6-7 czy więcej ?

ja mieszkam od zawsze na wsi tylko że niemiałem nic aby budynki gospodarcze w stanie surowym ściana + dach a co do dzierżaw to mieszkam na takim wypiz*owie że psy d*pami jeszcze szczekają same pola po umarłych ludziach na wsi u mnie jest 6 budynków z 50 w tym jeden gość ma aby 10 ha a reszta ziemi to ugory które biore bez jakiego kolwiek problemu :P A co do tematu 10 ha to już by spokojnie starczyło na start :)

kamil9    0

Ok to już o ilości pola mniej więcej mam pojęcie. 10h to jakieś ~170tys zł.

Wykształcenia rolniczego zakładam że nie muszę mieć ?

Orientuje się ktoś może czy są jakieś dotacje na zakup ziemi ?

Co można zacząć działać na start na powierzchni 10h żeby można było się szybko rozwinąć( bo chyba bydło odpada ale za to może kurnik(mam na myśli też swoją pasze czyli posadze kukurydze i co tam jeszcze trzeba w końcu to 10h) ?? + sad) ?

Edytowano przez kamil9

kojot2385    38

Były preferencyjne kredyty na zakup ziemi ale już tego nie ma . Do prowadzenia gospodarstwa nie potrzebujesz wykształcenia rolniczego ale jakbyś chciał korzystać z funduszy unijnych to już tak... Gdybym wiedział jaka uprawa daje szybkie zyski to zamiast hodowli miałbym tylko to co na polu... Problem w tym że w rolnictwie są tak silne zawirowania cen że np w jednym roku ładnie zarobisz na jakieś uprawie a już w następnym możesz dołożyć do interesu. więc wchodząc w jedną konkretną gałąź produkcji trzeba mieć też jakiś zapas gotówki w razie niepowodzeń.

Brounter    18

Z kurnikiem tez tak łatwo nie jest wystartować, żeby przebić się w dzisiejszym czasie musiałbyś w jednym rzucie mieć chociaz kilkaset sztuk drobiu. Do tego potrzeba też gotowych mieszanek paszowych bo z własnej kukurydzy i pszenicy nie beziesz miał wystarczających przyrostów masy

kamil9    0

Dzięki za odpowiedzi. Ale zakładając początki w rolnictwie to jaka uprawa była by najłatwiejsza a jednocześnie w miarę opłacalna czyli żeby koszty się wróciły.

Jeszcze 1 pytanie jaką uprawę polecili byście na działkę oddaloną 40km od domu wielkość to 28 arów i myślę że tam mógłbym spróbować. (niestety maszyny rolnicze musiał bym wynająć bo nie mam). Ziemniaki opłaci tam posadzić ? Dla siebie 3 worki na zimę i resztę sprzedać ?( ziemia podobno dobra ale nie uprawiana łąka(dawniej uprawiana), w tej chwili w dzierżawie na krzywy ryj podobno krowy się tam pasą).

konrad004    7

Jak nie masz żadnego zaplecza i zaczynasz od zera do dobrze ci radze daj sobie spokój rolnictwo to ciężka harówa czasami nawet przez 24h aby do czegoś dojść to potrzeba wielu lat pracy. Ale to twój wybór ja mogę tylko doradzić jak chcesz coś więcej wiedzieć to pisz

Valtra-Power Partner

kamil9    0

Dobra to teraz zakładając że nie będę sadził dla zarobku a dla siebie to co opłacało by się posadzić na 28 arach zakładając że chciałbym dojechać na polce 1 raz w miesiącu a jak się da to 1 raz na 2 miesiące czy dobrą opcją by było pół na pół kukurydza i ziemniaki ? W innym temacie robię kurnik to kukurydze bym troche wykorzystał dla siebie a troche dla kur. Chyba że to zbyt mało bo zarośnie trawą ?

konrad004    7

najlepiej załóż tam ogródek warzywny swoje lepsze niż kupne jak masz zamiar robić kurnik to część na zboża na pasze a część na warzywa i ziemniaki na spożycie tyle że na taki ogródek trzeba przynajmniej 2-3 razy w tygodniu zajrzeć ogólnie dbać trzeba żeby ładne było i ładnie rosło

Edytowano przez konrad004

Valtra-Power Partner

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateusz1999
      Witam wszystkich mam 18 lat i stoję przed dylematem. Moi rodzice prowadzą gospodarstwo o powierzchni 60 ha i 30 krów mlecznych jako że ja kończę niedługo szkołę chciałem przejąć gospodarstwo bo kochać być rolnikiem na razie pomagałem tylko rodzicom a teraz sam bym mógł je prowadzić marzyłem o tym od dziecka. Jednak jest jedno ale a są nimi pieniądze. Mimo że uprawiamy opłacalne uprawy takie jak zboże z którego średnia wydajność z lat to 7-8 t, rzepak 3-3,5 t średnio i burak cukrowy 55-60 t ha wydajność krów nie jest też na złym poziomie bo około 6 tyś l na krowę. Oszczędzamy w granicach rozsądku na nawozach paliwach paszach itd. to czysty zysk nie jest za duży w sumie to wystarczy tylko na naprawy maszyn modernizacje to opłaty jedzenie i takie podstawowe sprawy dodam że jestem ryczałtowcem. Moi rodzice mówią żebym rolnictwo zostawił sobie jako hobby ale ja to kocham. Pytanie do was czy macie też tak że jak weźmiecie wszystko obliczycie to wychodzi że pracowaliście za darmo ?? 
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Pepesza
      Cześć forumowicze, 
      gwoli wstępu chciałem się przedstawić jako nowy uczestnik tego forum, 
      jestem studentem 4 roku Techniki rolniczej i leśnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (dawna Akademia Rolnicza), jestem w trakcie pisania pracy inżynierskiej, w której opisuje automatyzację zadawania pasz na stosunkowo dużej fermie gęsi. W powyższej pracy znalazłem kilka problemów i chciałem skonsultować to z Wami, a w szczególności z posiadaczami większej ilości gęsi, by je rozwiązać. Myślę, że wypunktowanie pytań będzie najlepszym rozwiązaniem. 
      1. Czy zauważyliście grupowanie się gęsi w stadka liczące około 100-200 sztuk na terenie waszego wybiegu i jeśli tak, to czy macie swoją teorię, która mogłaby rozwiązać owe zachowanie?
      2. Jaką dawkę pasz stosujecie na jedną sztukę gęsi? (Moja dawka prezentuje się następująco: 180-220g mieszanki i 600-900g paszy objętościowej świeżej (zielonka lub sianokiszonka)) <-- czy moje założenia są dobre? 
      3. Jeśli ktoś niedawno (5-7 lat wstecz) doposażył swoją hodowlę w przenośniki (taśmowe, spiralne, ślimakowe) na odległość nie mniejszą niż 20m, to bardzo bym was prosił o podanie orientacyjnych cen za 1mb takowych przenośników. (Tu mam problem z jakimkolwiek kontaktem z firmami specjalizującymi się w tej branży z uwagi na bardzo opryskliwy stosunek do mnie jako studenta, a podanie się za osobę, która faktycznie chciałaby dokonać zakupu przenośnika skutkuje tym, że umawiają mnie ze swoim najbliższym przedstawicielem, którzy nie odbiegają olewatorskim stosunkiem od wyżej wymienionych).
      4. To pytanie szczególnie dla hodowców gęsi: czy macie jakieś spostrzeżenia czy uwagi, które są specyficzne i odróżniają ten gatunek drobiu od innych? (Chodzi mi tu bardziej o cechy psychologiczne, aniżeli o cechy fizyczne).
      5. Czy dysponuje ktoś z Was, drodzy forumowicze, literaturą opisującą specyfikę, behawiorystykę lub sposoby hodowli gęsi? 
      Jeśli znajdą się osoby, które mogą mi pomóc w rozwiązaniu chociażby jednego problemu będę niezmiernie wdzięczny i z góry dziękuję za każdą odpowiedź. 
      Pozdrawiam serdecznie, 
      Piotrek 
    • Przez Arek84
      Witam, tak jak w temacie we czwartek dostałem zawiadomienie  z sądu zamiejscowego który zajmuje sie księgami wieczystymi o zmianie powierzchni działki z 1 ha 1984 m2 na 1 ha 1440 m2. Co w takiej sytuacji robić? dodam ze działka była mierzona przez arimr we wrześniu 2016 a w marcu 2017 miałem info że będzie mierzyła gmina i widać te 550m2 namierzyli mniej...Co w takiej sytuacji robić gdy się nie zgadzam z tym miał ktos. podobny przypadek??
    • Przez Magdalenalesiska
      Cześć,   Szukam osób do współpracy.  Potrzebuję waszego eksperckiego oka! Z waszą pomocą możemy stworzyć coś fajnego!   Pracuję nad narzędziem do organizacji pracy w rolnictwie:   Projekt składa się z dwóch części: kalendarz + budżet oraz karty pracy czyli "historie",  w których będziesz mógł przechowywać wszelkie niezbędne dane do prowadzenia nowoczesnego i prosperującego gospodarstwa rolnego!  Zestaw składa się z kart: historia pola, historia zwierząt, historia maszyn, zasoby (magazyn). Kto by to wszystko spamiętał?   Na pytanie "po co mi to" odpowiem następująco: – w celu zaoszczędzenia czasu – w celu zwiększenia wolnego czasu – w celu zwiększenia terminowości – w celu zmniejszenia ilości błędów wpływających na dochody – aby pomóc w lepszej organizacji czasu – aby wpłynąć na produktywność pracy – aby usystematyzować pracę – aby wywiązywać się ze wszystkich obowiązków   Chętnych do testowania proszę o kontakt na adres    slesinska.magdalena@gmail.com   lub odzywajcie się niżej

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.