Zaloguj się, aby obserwować  
Gość Profil usunięty

Maly zrebak osierocony

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Fiat
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Panowie klacz urodzila zrebaczka 5 dni temu i niestety zdechla ;(:( , mimo 5 interwencji weterynarza , co robic z tym zrebakiem ? karmie go takim smoczkiem mlekiem zastepczym dla zrebiat a dokladnie uzupelniajacym , tylko ze daje podwojna dawke tak zalecil weterynarz . Dlugo sie karmi takim smoczkiem zrebaczka , kiedy zacznie pic z wiadra?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Hmm.

Nie miałem takiej sytuacji, ale to jak z krową, wystarczy, że go nauczysz pić z wiadra to będzie pił. Ogrzewaj go dobrze, daj duuuużo słomy.

Jaki jest jego stan?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Z wiadra pic nie chce jeszcze skubaniec :/ , stan jest dobry tylko brzuch ma taki troszke wyglodzony ale dostaje bardzo duzo pokarmu , ma duzo slomy w stajni az goraco jest na wieczor przymykam duzo dzwi zeby mu bylo bardzo cieplo , a panowie na opakowaniu mleka w proszku pisze dawka np. 300g na 2l wody to dawka dzienna czy 1 razowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

aaa , nie wiedzialem ze takie cos jest jutro pojde do sano zapytam o takie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
g2osc    25

Gadałem z gościem miał taką samą sytuacje karmił go preparatem mlekozastępczym 18 razy na dobe i stopniowo schodził na 15 teraz już chyba na 12 poszedł z tego co pamiętam. Mówił, że już trochę zaczyna skubać siana. Musisz go karmic smoczkiem.

Jak by co pisz na priv postaram się załatwić do niego numer tel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

jeżeli dajesz 2 razy dziennie to dawaj po 1,5-2 litry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekSzulc    11

Wychowywanie przy pomocy butelki

Jeżeli podejmiemy decyzję o karmieniu źrebaka przy pomocy butelki, musimy pamiętać, że dla jednej osoby jest to niemożliwe do wykonania. Należy zadbać o większą liczbę osób, które będą gotowe pomóc. Mianowicie przez pierwsze dni źrebak musi być karmiony co godzinę, następnie co dwie godziny, także w nocy. Im częściej karmiony jest źrebak, tym lepiej będzie się rozwijał. Sztuczne mleko PAVO jest dostępne w różnych punktach – aktualna lista przedstawicieli handlowych jest dostępna na www.pavo.pl

Pokarm stały i woda

Źrebaki wychowujące się bez matki muszą zostać możliwie jak najszybciej przyzwyczajone do pokarmu stałego i wody. Brak im prawdziwego mleka klaczy i dlatego potrzebują wszystkich wartości odżywczych, które się normalnie w nim znajdują.

Woda

Po upływie pierwszego tygodnia od chwili narodzin zaleca się zapewnienie źrebakowi dostępu nie tylko do mleka, ale także i wody. Prosimy pamiętać, że źrebak nie będzie pił wody zamiast mleka. Im więcej owsa zje koń, tym więcej wody będzie pił.

Siano i owies dla źrebiąt

Po upływie 1 do 2 tygodni źrebaki przyzwyczajają się do siana i owsa. Należy zapewnić im nieograniczony dostęp do tej karmy. Na początku będą wypróbowywać ten pokarm raczej eksperymentalnie, przeżywając od czasu do czasu niewielkie ilości. Później większość źrebaków będzie naprawdę odżywiać się tą karmą. Źrebaki zazwyczaj dość wcześnie zaczynają przeżuwać siano. Od czwartego tygodnia życia muszą także zacząć spożywać większe ilość owsa.

Jeżeli w wieku 4 – 5 tygodni źrebak nadal nie je owsa (ryzyko jest niskie, biorąc pod uwagę to, że źrebaki są ciekawskie i wszystko chcą gryźć i przeżuwać), wówczas można wsypać odrobinę owsa do pustych wiader po mleku. Źrebak kojarzy wiadro z jedzeniem, dzięki czemu szybciej zacznie próbować owsa. Istnieje także możliwość posypania owsa mlekiem w proszku, dzięki czemu przyciągnie ich zapach mleka. Jeżeli pomimo to, źrebak nadal nie będzie chciał jeść owsa, wówczas rozwiązaniem może być zastosowanie słodkiego muesli (PAVO-Melange). Źrebaki uwielbiają słodki smak, dzięki czemu szybko zaakceptują muesli. Jak tylko się to powiedzie, można zacząć dodawać do muesli normalny owies, aż zwierzę zacznie odżywiać się wyłącznie owsem bez żadnych dodatków.

Wraz ze wzrostem ilości spożywanego stałego pokarmu, można zmniejszać ilość podawanego mleka. Odstawienie (nie podawanie mleka) można zastosować jeżeli źrebak nabiera masy z prędkością 1 kg dziennie, zależnie od przewidywanej wagi końcowej. Patrz poniższy schemat. W przypadku osieroconych źrebaków odstawienie musi nastąpić w wieku 4 miesięcy. Jeżeli karma musi ulec zmianie: należy robić to stopniowo, aby zapobiec biegunce itp.

Absolutnie nie wolno podawać lizawek solnych źrebakom!

Inne rodzaje mleka

Mleka klaczy ma specjalny skład, zawiera wiele cukrów i niskie stężenie substancji suchych. Mleko krowie i kozie znacznie różni się od mleka klaczy, dlatego też nie nadaje się zbytnio dla osieroconych źrebaków. Z kolei skład mleka dla źrebaków PAVO jest zbliżony do składu mleka klaczy i odpowiada zapotrzebowaniu na wartości odżywcze źrebiąt. Źrebaki wychowujące się bez matki na mleku PAVO rozwijają się optymalnie i nie różnią się niczym od tych karmionych przez matki.

Jeżeli nie mamy od razu dostępu do mleka dla źrebaków, wówczas można przejściowo stosować mleko krowie. Wówczas stosować mleko półtłuste, ponieważ surowe mleko ma zbyt wysoką zawartość tłuszczu dla zwierząt. Na jeden litr należy dodawać około dwóch łyżek stołowych cukru, aby zbliżyć się optymalnie do składu mleka klaczy. Podawać mleko w temperaturze ciała i tak szybko jak się da, należy przejść na podawanie specjalistycznego mleka dla koni.

Źrebak nie chce pić

Istnieje wiele przyczyn, z powodu których źrebak nie chce pić. Poniższe porady mogą pomóc w zmianie nawyków zwierzęcia. Przy tym należy dokładnie obserwować zwierzę. Zmiany w jego codziennej rutynie lub też nagły zanik łaknienia mogą mieć związek z określonymi przyczynami. Nie należy ryzykować: w takich przypadkach konieczne są konsultacje z weterynarzem.

Jedną z pierwszych oznak, że źrebak nie otrzymuje odpowiedniej ilości mleka, jest jego spowolniałość, częstsze i dłuższe leżenie i brak chęci picia oraz spadek wagi. Takie zachowanie jest dla niego bardzo niebezpieczne.

Picie z butelki ze smoczkiem jest bardzo uciążliwe i męczące dla źrebaka. Musi ssać mocniej niż w przypadku naturalnego wymiona. Pomaga w tym masowanie mięśni żuchwy. Dzięki temu źrebak przyzwyczaja się do smoczka.

Picie wody

Należy zadbać o to, by źrebak uczący się pić, nie pił zbyt dużo wody. Pojemność żołądka jest ograniczona, część zajęta przez wodę nie będzie juz mogła być zajęta przez odżywcze mleko, Ponadto, gdy brzuch jest wypełniony wodą, zanika uczucie głodu. Niektóre źrebaki piją bardzo dużo wody w ciągu dnia. Należy zakrywać zbiornik z wodą, tak by źrebak zaczął odczuwać pragnienie, wówczas mleko będzie lepiej przyjmowane. Czasem źrebaki nie chcą pić mleka, ponieważ jest ciepłe. Wówczas można spróbować podać zimne mleko, być może wtedy zechcą je pić.

Cukier

Źrebaki uwielbiają cukier i słodki smak. Jeżeli spróbowały najpierw prawdziwego mleka klaczy, będą miały problem z przyzwyczajeniem się do mleka sztucznego. Można rozwiązać ten problem przez podawanie odrobiny dekstrozy do pierwszych porcji mleka.

Wypróżnianie

Jeżeli jelita źrebaka nie pracują prawidłowo, wówczas zwierzę nie będzie odczuwać głodu. Szczególnie przedwcześnie urodzone źrebaki mają problem z przyzwyczajeniem się do mleka w proszku: mogą cierpieć na zaparcia. Dodawanie nasion siemienia lnianego może pomóc w rozwiązaniu tej dolegliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin349    26

Jak będzie większy to radzę po prostu wypuszczać np. z cieliczką w podobnej wadze jak on i wtedy odchowa się prawie normalnie jak zwykły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz27    4

koledzy u mnie wczoraj tez padla klacz od 18 dniowego zrebaka karmimy go wiaderkiem ze smokiem na razie oije krowie mleko oczywiscie nie surowe i oslodzone boje sie tylko bo ciagle szuka matki i czy przez ta tesknote nie przestanie pic a te mleko zastepcze o ktorym tu pisano jest podobno bardzo drogie a mnie nie stac na nie


zetor team
ZIELONA STRZALKA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Ciapek005
      witam. chciał bym zbudować maly kurnik na 4-5 kur co myślicie o takim http://olx.pl/oferta/mini-kurnik-kurniki-kury-perliczki-kaczki-egzotyka-CID103-ID4BvCh.html#7767b6eb6a ??
       
       
      zrobić jakieś docieplenie w środku ??
      proszę o wasze sugestie oraz małe podpowiedzi (jakies projekty ) POZDRAWIAM
    • Przez AsToNeK_LwG
      Witam
      Niedawno stałem sie posiadaczem case-a 885 xl i na razie spełnia swą rolę w gospodarstwie ale!
      Własnie jest to ale gdy wracałem do domu od zwożenia bel zauważyłem że po puszczeniu sprzęgła i dodaniu gazu nie przyspiesza z miejsca a po kilku sekundach może 3-5s. Dlaczego tak jest? Wcześniej miałem tylko doświadczenia z ursusem i zetorem i przyspieszał od razu z miejsca (rwał dosłownie) a tu nie. Czy tak powinno byc czy to wina sprzęgła a może czegoś innego?
      Proszę o podpowiedzi:)
      Dodam że mocno to czuć na 4 biegu! Na niższych biegach jest trochę lepiej.
    • Przez Kacperkuj-pom
      Mam taki problem z proxima mianowicie po odpaleniu czasem obrotomierz podniesie sie do tych 800 obrotow , a po dodaniu gazu nie podnosi sie wskazow a spod maski slychac pisk po chwili jak silnik po chodzi wraca wszystko do normy innych objawow nie ma co to moze byc ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj