Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Lipa12

Kołchozy i sowchozy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Lipa12    0

Nie wiem czy może taki temat gdzieś już nie istnieje ale nie znalazłem. Jeżeli jest to proszę o link :). Mianowicie jak wiemy w Polsce nie ma już dobrych PGR-ów do kupienia a ziemie osiągają gigantyczne ceny nawet u prywatnych rolników. Dowiedziałem się ostatnio o pewnym Niemcu który kupił na Ukrainie ziemię, z tego co słyszałem to kilka tysięcy po upadłej spółdzielni za śmieszne pieniądze, a jak wiadomo ziemia na Ukrainie należy do jednych z najlepszych. Nie wiem czy to mit czy prawda ale ogólnie cała historyjka jest dość ciekawa. Z tego co wiem do w Rosji są jeszcze potężne nieużytki po kołchozach i sowchozach sięgające kilku tysięcy hektarów.Rozmawiałem z paroma osobami na ten temat i usłyszałem że może być ciężko gdyż na wszystkim trzyma rękę rząd a nawet jak by się udało to jest możliwe że przy takiej ilości mogła by się do tego przyczepić mafia z haraczami i np. podpalać zboża. Do tego ogólne nastawienie tamtejszych mieszkańców typu "nie będzie Polak obrabiał naszej ziemi". Ale ogólnie pomysł uważam za dość ciekawy gdyby udało się podpisać kontrakt z jakąś dużą firmą lub młynami i wywozić tamte zboża na zachód. Jestem dość pozytywnie nastawiony na to. Nie wie ktoś z was o takiej ziemi? Jakie ceny ziemi tam mogą być? Chodzi mi ogólnie o tereny na wschód od naszego kraju. Co o tym myślicie? :) :)

vojt4s    3

Po pierwsze to kapitał:D Swego czasu interesowałem sie ziemią na ukrainie są tam ziemi do wykupu korporatywnego czyli jak upadały kołchozy to podzielono te majatki ziemskie miedzy ludzi i teraz trzeba z kazdym z osobna podpisywac umowy. Na dzien dzisiejszy nie kupisz ziemi na ukrainie jako polak chyba ze spółka z ukraińcem. no ukrainie juz istnieja firmu majace po tysiace hektarów takie jak Agroton Kernel itp

a cena ze ha na ukrainie to od 3000 do 7000 zł . Moim zdaniem szło by tam zrobic interes, ale nie samemu no chyba ze posiada sie duży kapitał. Jezeli jest ktos chetny do rozmów lub spółki:D zapraszam na priv.

Ziemi tam nie kupisz, bo musisz mieć obywatelstwo. Jedynie możesz wejść w spółkę z taką osobą lub ożenić się z jakąś piękną Ukrainką. ^^ Z kolei z dzierżawami jest taki problem, że kołchozy są podzielone na paje, czyli każdy były pracownik ma odpowiednią jakąś jego część. Bardziej na wschód są one większe nawet do 2ha, ale przy naszej granicy jest to w przedziale 0,5-1,5ha i z każdą osobą musisz oddzielnie podpisywać umowy. No i np. przy 1000ha robi się nie mały problem. :wacko: Nie pisz, że ludzie mają tam taką a nie inną mentalność, bo tak samo teraz po euro może iść w świat plota, że polacy to tylko burdy potrafią robić. Tam są tacy sami ludzie jak my.

Były już 2 takie tematy, ale nikt nie pisze w nich, a może ktoś wie jak się ma tam aktualnie sytuacja na rynku?

Wiadomość z agroFakt.pl

Gregor55    0

Organizacja gospodarstw rolnych na terenie Ukrainy

Grzegorz Bajster

+380674641803

email: grzegorz.bajster@wp.pl

skyp: greg-atlantis

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez coolman111
      Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?

Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
      Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/

Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
    • Przez walekmocy
      Witam. Niedawno brałem udział w przetargach organizowanych przez ANR dotyczących dzierżaw nieruchomości rolnych. Niestety żadnego przetargu nie wygrałem gdyż ceny czynszu dochodziły do astronomicznych wartości. Po zakończonej licytacji uczestnikom podziękowano i pozostał tylko zwycięzca w celu podpisania umowy. Nie poproszono nas o podpisanie żadnego protokołu z przebiegu przetargu. Stąd moje pytanie czy jest taka możliwość aby uzyskać wgląd w te protokoły i końcowe umowy dzierżaw jeśli nie wygrało się przetargu a jedynie było jego uczestnikiem?
      Dlaczego o to pytam?
      Moim zdaniem istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo łapówkarstwa w takim układnie, gdzie nie ma wglądu osób trzecich w protokół z przetargu.
      Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i opinie.
    • Przez Taurus83
      byłem dzisiaj podpisać umowę z księgową. od słowa do słowa i pani mi oznajmiła, że osoba która wydzierżawia mi ziemię musi odprowadzić podatek 8,5 % do US. nawet jak ziemia jest za darmo  wydzierżawiana to biorą średnią z gminy i od tej kwoty naliczają podatek.. jeżeli w umowie jest napisane że za dzierżawę 2q pszenicy to też od tej pszenicy się płaci podatek. dzwoniłem do kumpla i on mi powiedział że miał właśnie taki przypadek u siebie bo jego rodzice wydzierżawili bratu ziemię i napisali w umowie że dzierżawa za zboże. no i oni to zgłosili do US itd i im powiedzieli że od płodów rolnych nie ma podatku. moja nowa księgowa czytała przy mnie ustawę i tam wyraznie było zaznaczone z tymi płodami że też trzeba płacić. to jak to w końcu jest? jakie macie doświadczenia?

ile płacicie księgowej?

ja 180 brutto miesięcznie

• Przez karolinacwiertnia
      Witam, za kilka miesięcy moja mama chce przejść na wcześniejszą emeryturę i wydzierżawić na mnie gospodarstwo (wiadomo musi to zrobić od razu na 10 lat, żeby się liczyło jako wyzbycie). Niestety ja nie chcę tego pola, to przepis jest mi obojętny, a dzierżawa byłaby wygodniejsza dla nas obu. I tu pojawia się problem bo mama ma podpisaną umowę z firmą sadzącą warzywa i teraz chce przenieść tę dzierżawę na mnie (niestety nie chcą oni dzierżawy na dłużej niż 2-3 lata jednocześnie). Czy to w jakiś sposób wpłynie na jej możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę? Gmina i lokalna agencja mówią, że im to obojętne, kto płaci podatki i ma pole i co z nim robi, byle się go wyzbyła, ale wojewódzka już mówi, że tak się nie powinno robić (ale sama nie wie dlaczego). Czy naprawdę ma coś do rzeczy fakt, odnośnie emerytury mojej mamy, co ja zrobię z wydzierżawionym od niej polem? Proszę o jakieś rady, bo ja już nie mam pomysłów.
    • Przez Wald3k
      Witam wszystkich,
      jak myślicie, czy po wprowadzeniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego 30 kwietnia br. ceny ziemi spadną, utrzymają się czy dalej będą rosły?
      Chodzi oczywiście o rynek prywatny, bo jak wiemy na grunty państwowe wprowadzony będzie pięcioletni zakaz sprzedaży.