Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Nie dłużej niż w poniedziałek dałem krową tegoroczną sianokiszonkę. I mam taki problem a mianowicie od wtorku 2 krowy cały czas liżą posadzkę :D trochę to dziwne trochę śmieszne. Patrzyliśmy im w "gębe" nic tam nie mają ani żadnego zakażenia . Co to może być? może być spowodowane tą kiszonka ? Z góry dzięki.

Opublikowano

Kup im lizawki.. takie kostki, witaminy sole, różne można wybrać, u mnie w nowej oborze mogę tylko położyć je przed krowy, w starej miałem wystające 10 cm pręta i na nie można było ładnie założyć

Opublikowano

U mnie też chodz mają cały czas zapewnione lizawki lubią polizać posadzke czy też płytki na korytarzu najprawdopodobniej spowodowane jest brakiem jakiejś witaminy

Opublikowano

chłopie to te krowy praktycznie żadnych witamin i związków mineralnych nie mają! :o

u nas jak nie ma lizawki przez 3-4 dni to później jak im się da to one to GRYZĄ :lol:

Opublikowano

Dasz im lizawke i z 2 dni i po lizawce będzie, ale potem już przestaną i będzie ok. U mnie tak samo było jak wypuściłem je na dwór to lizaly róry od ogrodzenia ale kupiłem z 6 kostek soli i dałem im na wybieg i jest spokój ;)

Opublikowano

U nas cielaki lizały ściany zawsze świeżo po bieleniu, co sie okazało-brakowało im witamin, dawka którą dostawały była nieprawidłowa, Twoim krowom widocznie też czegoś brakuje, ale tak jak poprzednicy wspomnieli-zacznij od lizawki

Opublikowano

nie miałem takiego przypadku z bydłem ale może dlatego że wszystkie sztuki mają cały czas lizawki do dyspozycji

Opublikowano (edytowane)

Nie tyle brak witamin, a brak minerałów. Kup lizawkę co zawiera w składzie także magnez i daj znać czy pomogło ;)

Edytowane przez reebok

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez dawidi
      Dzień dobry.
      Co myślicie o żywieniu bydła na sucho? Prowadzę hodowlę bydła mlecznego i chciałbym również rozpocząć hodowlę bydła opasowego. Zastanawiam się nad zakupem zbóż od rolników i przygotowywaniem śruty dla opasów, ponieważ ceny zbóż są obecnie dość niskie.
      Jakie są Waszym zdaniem wady i zalety takiego systemu żywienia?
      Czy byki żywione na sucho można utrzymywać na uwięzi?
      Z góry dziękuję za wszystkie opinie i doświadczenia. 😊
    • Przez MaciusN95
      Witam, czy ktoś daje bydłu mipro beef z Sano, a jeśli tak to czy można sypać to na śrutę jak posypka dla lepszego pobierania paszy czy do śrutownika
    • Przez szwagier946
      Witam 
      Zostało mi trochę pszenicy paszowej . Czy mogę ją śrutowac razem z jęczmieniem i pszenżytem dla opasów? I w jakim stosunku do pozostałych zbóż ?
    • Przez Kuczerraa
      Witam, bede mieć w przyszłym roku sporo odmian kukurydzy żeby sprawdzić jak dane odmiany wypadają i w tym celu chciałbym je przebadać pod względem parametrów. Problem w tym jest robienie kiszonki w jeden silos a odmian będzie 6, więc badanie z silosu będzie nie miarodajne. Pomysłem jak ugryźć ten temat jest popieranie próbek kukurydzy rożnych odmian do słoików i fermentacja w celu późniejszego zbadania. Więc wychodzę z pytaniem czy taki pomysł ma racje bytu, czy taka kukurydza ukiśnie, jak duży musiałby być ten słoik żeby była miarodajna próbka? Jak wy rozwiązujecie ten temat, jakie macie pomysły jak zbadać odmiany w takiej sytuacji? 
    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v