Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
elemer

legowiska na kompoście

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Legowiska
elemer    9

Znalazłem film i troszkę czytałem na temat kompletnie nie znany w Polsce. Otóż po kolei. Obora jest budowana tak jak na głęboką ściółkę. Usypywana jest gruba warstwa kompostu(podobno przekompostowane trociny) i krowy przebywają na tym miesiąc. Dwa razy dziennie jest przemieszane kultywatorem. A więc moje pytania czy widzieliście taką obore na żywo? Co o tym myślicie? Moim zdaniem jeśli jest tak jak mówią to mamy przepis na tanią i dobrą oborę. Zapraszam do dyskusji i link do filmu

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

[[Template sdtools/front/topic/advertpost does not exist. This theme may be out of date. Run the support tool in the AdminCP to restore the default theme.]]
dawid0605    22

No ja pierwsze słyszę o takim czymś :blink: a i był by git jak bym coś zrozumiał z tego filmu :lol:

Budowa jest prosta i tania . Krowy powinny tez się dobrze na tym czuć, na pewno lepiej niż na betonie. Tylko skad brac tyle kompostu ? Ciekawe jak to sprawdziło by się w naszych warunkach, przy ostrych zimach.

[[Template sdtools/front/topic/agrofakt does not exist. This theme may be out of date. Run the support tool in the AdminCP to restore the default theme.]]

Wszystko pięknie jak nie ma krów w oborze. Nawet jak by wąskim kultywatorem to mieszać to i tak przebić się przez stado byłoby ciężko. A 2 razy dziennie krowy wyganiać na mróz wcale mi się nie podoba. I strasznie sie kurzy.

Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Ekspert-osoba która ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie zupełnie wszystko o niczym.

[[Template sdtools/front/topic/advertpost does not exist. This theme may be out of date. Run the support tool in the AdminCP to restore the default theme.]]
Jakub667    76

a widzieliście jaka na tym filmie jest obora ? gdyby przyszło tam naścielić słomy to nie wiem tir dziennie a na rusztach pewnie większy koszt i więcej pracy a tu tylko 2 razy przemieszać i już i krowom wygodnie i ciepło :D

elemer    9

No właśnie plus to koszt budowy i komfort. Myślę że na takiej oborze urazy kończyn to rzadkość. Spora ilość kompostu potrzebna ale tak się zastanawiam czy nie można byłoby zamienić go kompostem z czegoś innego. Dodatkowo ciekawe czy te trociny nie będą zakwaszały gleby...

Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

ppp    153

No właśnie plus to koszt budowy i komfort. Myślę że na takiej oborze urazy kończyn to rzadkość. Spora ilość kompostu potrzebna ale tak się zastanawiam czy nie można byłoby zamienić go kompostem z czegoś innego. Dodatkowo ciekawe czy te trociny nie będą zakwaszały gleby...

To nie kompost. Tzn, kompost się robi w miarę jak dodaje się trociny, krowy dokładają swoje odchody a rolnik miesza to wszystko aby zaszła fermentacja tlenowa(tak jak przy robieniu kompostu). Wywożąc obornik z obory na głębokiej ściółce tak na prawdę powinno się go przemieszać parę razy zanim rozrzuci się go po polu. W tym systemie obornik wywożony z obory jest w najlepszym możliwym stanie do użycia- można go nawet spokojnie stosować pogłównie. Fermentacja tlenowa zapobiega namnażaniu się szkodliwych bakterii(mniejsza możliwość mastitis), niszczą większość nasion chwastów etc. Czytałem, że gdzieś w Kanadzie utrzymują krowy ścieląc drobno pociętą słomą zamiast trocinami. System, oprócz oczywistych zalet w zakresie dobrostanu ma też kilka wad. Jeśli obora nie jest przewiewna i nie ma w niej dobrej wentylacji system nie sprawdzi się(amerykanie zalecają ściany boczne o wys 4,0-4,2m. dla zapewnienia odpowiedniej kubatury) Dodatkowo, w okresie gdy jest względnie mała wilgotność powietrza ściółki można nie dodawać tydzień, czy dwa(do momentu aż ściółka zacznie przyklejać się do krów), lecz gdy jest wilgotno(jesień, wiosna i często zima) niezbędne jest częstsze ścielenie.

Z tego co wiem, to mniej więcej tyle:)

Budowa jest prosta i tania . Krowy powinny tez się dobrze na tym czuć, na pewno lepiej niż na betonie. Tylko skad brac tyle kompostu ? Ciekawe jak to sprawdziło by się w naszych warunkach, przy ostrych zimach.

Powinien się sprawdzić. Większość farm mlecznych(może poza Californią)ma podobne warunki klimatyczne jak wschonia Polska. Stan Wisconsin,który słynie z produkcji mleka doświadcza zim z temp poniżej -30st C. Nie bójcie się tak tych ujemnych temperatur! Bardziej niebezpieczne i cały czas "niedoceniane" są temp powyżej +25-30 st. A tak w ogóle,to podczas fermentacji tlenowej wydziela się sporo ciepła- takie ogrzewanie podłogowe w oborze:)

Wszystko pięknie jak nie ma krów w oborze. Nawet jak by wąskim kultywatorem to mieszać to i tak przebić się przez stado byłoby ciężko. A 2 razy dziennie krowy wyganiać na mróz wcale mi się nie podoba. I strasznie sie kurzy.

Wszystko da się zrobić. Wystarczy, że np. rozłoży się świeżą porcję tmr. Myślę, że większość krów znajdowała by się przy stole paszowym- wtedy można szaleć z kultywatorem:) Poza tym z tego co pamiętam, to na jedna krowę przeznacza się około 7-8m2(niektórzy dają nawet 10m2) generalnie duuużo miejsca na sztukę, jest jak się wyrobić.

Tak na marginesie- obora jest w stanie Minnesota(graniczy z Kanadą) zimy tak samo, albo bardziej srogie niż na Podlasiu, w kalenicy niczym nie osłonięte otwory, kurtyny zamiast ścian, reszta jak widać.

Edytowano przez ppp

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez miszka16

Witam serdecznie. W związku z tym że przymierzam się do budowy obory z dofinansowaniem z PROW chciałbym na tym forum zapytać się. Czy jest ktoś  kto korzystał już z tego programu? I ewentualnie mógłby się podzielić swoim doświadczeniem jak również polecił jakąś firmę  która kompleksowo się zajmuje takimi programami i budową
    • Przez farmer_89
      Witam, mam pytanie jaki bylby orientacyjny koszt zamontowania 9 poideł w oborze razem z całym materialem i robocizna, może ktoś montowal ostatnio?
    • Przez Xeon
      Witam,
      Jestem w trakcie przygotowywania nowej dojarni (przechodzę z bańkowej na przewodówkę) i mam dylemat jak podgrzewać wodę. Myślałem o zamontowaniu zwykłego bojlera izolowanego z 2 grzałkami po 1,5 lub 2 kw każda żeby szybko zagrzać wodę (bojler powieszony poziomo).
      Jednak zastanawiam się, czy jeżeli wymienię schładzalnik na większy (ok 2000 l) z odzyskiem ciepła (obecnie mam 1100 bez odzysku), to czy ten ww. boler przyda się na coś? A może lepiej kupić bojler z wężownicą albo z płaszczami (większa sprawność) i w przyszłości ew. pod nie podpiąć odzysk ciepła (da się tak)?

Tak nawiasem jakiej wielkości potrzebny byłby bojler do mycia całej instalacji na 40 krów + 6 aparatów?
    • Przez ChiquitaB
      Witam. Stoję przed wyborem wyposażenia do obory oraz ruszt dla krów mlecznych.
      1)Ogólnie jakieś opinie o rusztach danych firm?  Oglądałem ruszta firmy lokenberg i państwo bardzo chwalili je chociaż nie pytałem o cenę to podobno nie są tanie ale krowy na nich bez problemu okazywały ruje i komfortowo się poruszały. Mam nadzieję że poznam opinie o rusztach innych firm oraz czy krowy bez problemu się obskakują bo podobno przy niektórych jest problem.
      2)Szukam również rozwiązania na poidła, otóż lepsze jest zamontować podgrzewane z elektryką przy poidle czy np. wymuszony obieg i grzałkę wpiętą w instalacje?
      3) Kurtyny oglądałem z arntjena taka jakby plandeka zwijana oraz z poliwęglanu chyba z jfc i tu bardziej podchodzą mi te z poliwęglanu bo jednak więcej światła przepuszczają
      4) Ogrzewanie na hale . Podłogówka czy lepiej nagrzewnica?
      5) Mieszadło do gnojowicy i tu jestem zielony. Lepiej na stałe czy np takie zawieszane do ciągnika. Nie orientuję się w ogóle w cenach tego typu urządzeń. Szambo ok 500m3 taka S slalom
      Na razie to tyle, chyba że coś mi się przypomni. Fajnie by było jakby ktoś podał swoje spostrzeżenia w temacie oraz różnych producentów danego sprzętu który się sprawdza i nie ma z nim problemu
    • Przez Bazanto
      Witam, Mam pytanie odnośnie budowy pastucha elektrycznego typowo dla bydła. Wójek kazał mi poszukać w internecie i jest duża oferta ale nie wiem jaki wybrać. On chce to poprostu dla krów. Możecie coś polecić. Mam doświadczenie jeżli chodzi o robienie ogrodzenia elektrycznego wokół woliery ale to nie to samo?

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.