Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam. Obecnie użytkuje aktywny zestaw uprawowo siewny firmy Famarol. Sprzęt jest już dosyć wysłużony wiec w tym roku postanowiłem go zmienić . Chciałbym odejść od aktywnej uprawy gdyż ziemie na których użytkuje nie wymagają aż tak intensywnej uprawy. Ziemie mam raczej średnio ciężkie 3, 4 klasy górki gliniaste a cała reszta średnia zwięzłość. Oczywiście do rozbicia górek aktywny agregat by został, natomiast cała reszta pola miała by zostać obrobiona nowym biernym agregatem. Przy okazji planuje również zmniejszyć pułap mocy, obecnie sieje Zetorem 16245 a od tego roku NH t5060 105 konnym. Mam kilka propozycji wiec po raz kolejny polegam na doświadczeniu oraz opiniom użytkowników AgroFoto.

 

Pierwsza propozycja to agregat uprawowo siewny bierny ATLAS XXL

med_gallery_17418_49_205139.jpg

 

Druga z propozycji to talerzowe agregaty uprawowe w wersji pół zawieszanej ARES TL DRIVE

Unia-Kurzscheibenegge-TXL-4,00-m-NEU-1237956.jpg?height=600&width=800&quality=80

 

oraz ARES TXL na kołach.

IMG_1285.JPG

 

 

Zwracam się do użytkowników wyżej wymienionych agregatów o opinie odnośnie ich pracy. O mocne oraz słabe strony, i chyba najważniejsze pytanie czy "ząb" będzie skuteczniejszy od "talerza"? Czy na odwrót??

Edytowane przez boruch
Opublikowano (edytowane)

tak dokładnie. na kwadratowych kółkach :lol:

 

Zapomniałem dodać o szerokości zestawu, 3m. Z parametrów technicznych pierwszy zestaw ma ciut mniejsze zapotrzebowanie na moc 70 - 90 Km.

Edytowane przez boruch
Opublikowano

W ofercie firmy LEMKEN doszukałem się również ciekawego agregatu serii QUARZ 7/300.

 

Pierwsza wersja z sekcją uprawową dwurzędową "gęsiostópki" oraz przednią włóką

gaspardo8d.jpg

 

 

Natomiast druga z trzema rzędami zębów Gamma, przednią włóką i redlicą.

quarz6d.jpg

 

Nie mam pojęcia jak sprawa wygląda cenowo z tymi agregatami, oraz czy w ogóle można zestawiać je ze sobą. Pod względem zapotrzebowania na moc to jest tu dość spora rozbieżność od 64 do 127 KM. Nikt w okolicy u mnie nie posiada takich agregatów i naprawdę ciekaw jestem jak sobie dają rade w polu, czy "gęsiostópka" będzie się lepiej uprawiać od zestawu zębowego prostego? Czekam na odpowiedzi..

Opublikowano

Kwestia kamieni może tu odegrać znaczącą rolę.

Obydwa Lemkeny jak najbardziej są godne polecenia, z tym że gęsiostopka jest na śrubie ścinanej.

Przy dużej ilości przeszkód na polu możesz być zirytowany na końcu siewu - to raz.

Po drugie, ząb sprężysty wykazuje pewnie drgania, które lepiej rozbijają bryłki.

Możesz powiedzieć no tak, ale po to jest packer.

Moim zdaniem lepszy byłby ten drugi wał klinowy.

Pasowe zagęszczenie gleby jest lepsze.

Gęsiostopka na zabezpieczeniu non-stop może okazać się za droga.

Poza tym gęsiostopka minimalnie więcej wyrzuca wilgotnej gleby na powierzchnię, ale moim zdaniem obydwie opcje są bardzo dobre.

Osobiście odradzam agregaty na sekcjach roboczych talerzowych, jesli oczywiście nie planujesz eksperymentów z uprawą uproszczoną.

Gość Profil usunięty
Opublikowano

Ja podpisuje się pod tym co napisał @brzozak2 i @majranjd . Dodatkwo mogę napisać, że agregat z wałem strunowym z przodu boi się, jak diabeł święconej wody, wilgotnej zbrylonej ziemie. smile.gif

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez MarcinKa
      Witam
      Jakim wałem zastapić standardowego packera w aktywnym agregacie jak w tytule?
      Żeby w miarę równał pole ale nie było problemu z ciągłym zalepianiem.
      Może ktoś wymieniał?
    • Przez thesykacz
      Witam brona Niemeyer kr252 ma takie luzy i z jednego wirnika przecieka olej jak się zabrać za kasowanie luzów i wymianę uszczelniacza? Da się te luzy w miarę ogarnąć?
      IMG_0050.mov    
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Chciałbym się Was poradzić w kwestii agregatu, stricte do uprawy przedsiewnej. Aktualnie używam 3 metrowego agregatu na zębach sprężynowych (dokładnie takich jakiego zdjęcie załączam), szerokich, dość rzadko osadzonych z podwójnymi wałkami strunowymi. Ziemię mam 3 - 4 klasy. Nie jest to glina. Planuję w tym sezonie kupić coś, co lepiej będzie zagęszczało glebę. Niestety po tym moim agregacie jest bardzo miękko i to nie jest to, co chciałbym uzyskać. Słyszałem opinie, że bardzo fajnie w tego typu pracach, sprawdza się brona redlicowa czy jak inaczej ją zwą, brona ciężka. Oczywiście również z podwójnym wałkiem strunowym. Niestety na rynku, zwłaszcza wtórnym, nie ma zbyt wielu tych bron. A jeśli nie brona redlicowa to co byście mi polecili do tego typu uprawy? Zależy mi przede wszystkim na wyrównaniu pola przed siewem i na zagęszczeniu ziemii bo w tym momencie, podczas siewu, mam tak po tym swoim agregacie miękko, że redlica siewnika, w zasadzie nawet bez docisku, zagłębia się pod własnym ciężarem głębiej, niż powinna. Że już nie wspomnę że ciągnik to się zapada dobre kilka centymetrów. Owszem, pole jest w miarę ok wyrównane ale co z tego jak jest strasznie miękko. Żebyście mnie źle nie zrozumieli i zaraz nie napisali żebym sobie pole uwałował. Nie, nie chcę uzyskać efektu klepiska ale sami wiecie, że jak na polu jest miękko to też się słabo sieje. 



    • Przez Mateusz291992
      Witam. Użytkuje ktos agregat uprawowy firmy dziekan apollo kompakt z przednim wałem? Jak jest z dociskiem tylnych wałków w agregacie tego typu?
    • Przez dziki97
      Jaki polecali byście agregat do ciągnika 100 km zastanawiam się nad 3 metrowym agregatem UAC z Agro Masz http://www.agro-masz.eu/index.php?menu=oferta&kategoria=uprawa&podkategoria=AUC&tab=opis  lub Agro Tom http://www.agro-tom.eu/kompaktowy-agregat-uprawowy-up/ . Maci jakieś doświadczenie z tymi agregatami ? Agro Tom ma trzy wały i więcej zębów  lecz wydaje mi się ze jest delikatniejszy. Agro Masz ma solidniejszą konstrukcje ale tylko dwa wały. Co polecacie ????
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v