Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
winson92

Dawka pokarmowa

Polecane posty

winson92    0

Witam. Zaczne tak. Ja i mój wuja zakupiliśmy pół roku po cielaku od tego samego rolnika w odstępstwie 2 tygodni. Wuja jest starszy a mój młodszy. Mój cielak jest większy trochę chudszy a wuja mniejszy a taki bardziej grubszy. Karmimy je tą samą kiszonką aktualnie z trawy, śruta taka sama tylko ja dodaje suchy wywar ok. 1kg na ok 50-60kg śruty (nie wiem czy dobra dawka). Ja daje ok 5kg dziennie śruty czyli po 2,5kg rano i wieczorem a wuja niestety nie wiem ile ale zapewne mniej. Wuja mi powiedział ze mój byk będzie bardziej mięsny bo będzie wyższy a chudszy i że daje trochę za dużo śruty czy to prawda?

Jak będzie okazja to zrobię zdjęcie do porównania;)

Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale dodam ze wuja ma 5 byków i 1 jałówkę w różnym wieku a natomiast ja mam tylko tego byczka bo nie mam miejsca więcej niestety;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcoWzu    4

to ile dajesz śruty to nie możemy określic czy za dużo bo nie wiemy ile cielak ma wagi i jaki jest jego wiek...to że twój jest większy a tamten mniejszy ale grubszy to zależy od genów i rasy...jeżeli twój jest większy a chódszy to może byc powiązany z HFem i wcale nie musi byc bardziej mięsny od tego mniejszego....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
winson92    0

sa to czyste HF wiek jaki maja to ok 7miesięcy wage podam jutro. Mnie i wuja zaskoczyło własnie to że moj jest mlodszy a szybciej rosnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

Khozak    2

Jak mój poprzednik zaznaczył, największy wpływ na cechy opasowe zwierząt ma rasa. Ale najważniejsze jest prawidłowe żywienie. Niestety, jeżeli stosujesz taki duży dodatek paszy treściwej(śruty)to Ty swojemu byczkowi szkodzisz, i zmniejszasz tym samym jego przyrosty. Ziarna zbóż należą do pasz łatwostrawnych, one w przewodzie pokarmowym szybko fermentują i zaburzają (zakwaszają) środowisko w żwaczu (największa komora w żołądku, w której dochodzi do trawienia) zmniejszając skuteczność trawienia poszczególnych pasz i wykorzystanie z nich składników pokarmowych. W żwaczu żyją mikroorganizmy(bakterie, grzyby, pierwotniaki), które wytwarzają enzymy rozkładające pokarm. Jeżeli odczyn pH płynu żwaczowego spadnie te drobnoustroje giną, i zmniejsza się skuteczność wykorzystania paszy. Jeżeli twój byczek ma pół roku to może mieć załóżmy 220kg (waga zależy od intensywności karmienia) ale i dla takiego buhajka maksymalnie 3,5 kg śruty i najlepiej podzielona na jak najwięcej porcji(3 razy po 1,2). Suszony wywar jak najbardziej. Tylko z czego ten wywar? Z ziemniaków czy ze zboża? Ja bym dodawał tego wywaru do mieszanki trochę więcej tzn. ok.4 -4,5/50 kg mieszanki. Twój byczek dostaje paszę bogatą w energie, a niedoborową w białko (niedobór białka limituje przyrosty). Susz z wywaru w stosunku do zbóż ma więcej białka, i skarmianie go zmniejsza deficyt. Ważne jest by ciągle miał coś w żłobie, aby się wyjadał. Jak zadajesz śrutę to syp na kiszonkę to zachęca go do większego pobrania, a na zakładkę na wieczór kładź mu siano. Powodzenia na początku praktyki hodowlanej;)

Edytowano przez Khozak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zootechnik    4

Ja natomiast zapytam kolegę " winson92" jak wygląda temat z wodą, pojenie itp. Poza tym czysty HF i czysty HF może się różnić i tak jest u Was. Jak koledzy napisali genetyka przenosi się w pokoleniach. Zerknij tylko w katalogi rożnych firm sprzedających nasienie. Albo w papiery jednego i drugiego. Mogło by się okazać że genetyka ich rodziców determinuje pewną wybujałość cech. Natomiast tak jak kolega "Khozak" napisał uważaj na nadmierne jednorazowe przekarmianie, to nie monogastryczny zwierzak (świnia ;-) dlatego mikroflora jest tu najważniejsza bo tak faktycznie Ty karmisz mikrofolorę nie tego cielaka ! Cielak zjada pasze roślinne a trawi składniki zwierzęce i z nich produkuje masę mięśniową a krowa mleko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×