Skocz do zawartości

jaka pasza dla HF 80%


Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
Opublikowano

witam jaka pasze kupujecie i jaka oplaca sie najbardziej kupowac dla melcznych hf

oraz ile placicie za pasze?

zaczalem stosowac lactoma complete 35zł za 25kg

jak dawkowanie paszy na 1sztuke krowy?

pasze dokladam tylko so sianokiszonki

Opublikowano

A kiszonki z qq wcale nie stosujesz?

=-wogole nie stosuje. tylko bele z sinokiszonki +dokladka paszy tej ktora podalem. takze zadnej diety nie stosuje

Opublikowano

to kup wysłotek suszonych i po 4kg na sztukę (tylko co najmiej w 2 porcjach)i to da już znaczny efekt.. a później po 1kg pełnoporcjówki za każde 4 litry od krowy dziennie (też w co najmniej 2 dawkach) jak melasowane wysłodki kupisz to wystarczy po 1kg rano i na wieczór (+pełnoporcjówka oczywiście) bo przy takim dolewie hf-a bez pasz energetycznych długo krowy ci nie pociągną

Opublikowano (edytowane)

Pozwolę się wtrącić do rozmowy i zasugerować Wam byście w ten sposób nie analizowali własnego żywienia krów mlecznych. Każdy z Was ma całkowicie inne objętościowe do których dopasowana jest mieszanka, koncentrat, oraz inne. Poza tym nie spotkałem się z czymś taki jak żywienie 80% HF-a ? Taki HF może dać nawet więcej niż 100% HF i jest znacznie odporniejszy na warunki utrzymania itp. itd. Ale w kwestii żywienia to nie ma znaczenia. Jak dają te sztuki dużo mleka to trzeba się cieszyć.

Wracając do pytania o Lactomę to jest to pasza wyraźnie białkowa z tego co pamiętam ok. 19% białka ogólnego. Więc dając sianokiszonkę, białkową i białkową Lactomę wprowadzasz nadmiar białka a w rezultacie azotu do żwacza. Czyli bilans żywienie żwacza mikroflory masz niestety zły. To się wogóle nie bilansuje. Nadmiar niewykorzystany wpływa na parametr mocznika w mleku. Nadmiar azotu to problemy z zacieleniami, cysty jajnikowe itp.

Do sianokiszonki dobrej jakości możesz dać paszę 16 - max 18 % białka ale przynajmniej 6,8 MJ NEL w kg produktu nie w suchej masie. Jak masz na worku napisane Energia 6,8 NEL w kg S.M. to przy wilgotności paszy ok. 13% masz w kilogramie produktu, paszy tylko 5,9 NEL w kg. Więc jak już ktoś tak podaje to w SM musisz mieć 7,8 MJ NEL w kg SM.

Jednak tak jak sugerował " luki0489" warto pomyśleć o wysłodkach. W pewnej części wniosą energię a potem można korygować jednak Lactoma na sianokiszonkę nie jest dobrym wyborem.

Edytowane przez zootechnik
Opublikowano

Lepiej już ta "Laktome" na Megasan (też SiANO) wymień, albo tak jak koledzy wyżej pisali wysłodki. Musisz podgonić je energetycznie, bo inaczej wiele nie udoisz z tych 80% HFów, o ile nie wpadną w jakąś kliniczną postać ketozy i skończy się w rzeźni...

Opublikowano

Koledzy dobrze Ci radzą, brakuje energii. Ale suche wysłodki buraczane to kiepski pomysł. Na dzień dzisiejszy są one prawie nie do zdobycia. A jak już gdzieś jest jakaś oferta to cena jest wysoka.

Opublikowano

Pozwolę się wtrącić do rozmowy i zasugerować Wam byście w ten sposób nie analizowali własnego żywienia krów mlecznych. Każdy z Was ma całkowicie inne objętościowe do których dopasowana jest mieszanka, koncentrat, oraz inne. Poza tym nie spotkałem się z czymś taki jak żywienie 80% HF-a ? Taki HF może dać nawet więcej niż 100% HF i jest znacznie odporniejszy na warunki utrzymania itp. itd. Ale w kwestii żywienia to nie ma znaczenia. Jak dają te sztuki dużo mleka to trzeba się cieszyć.

Wracając do pytania o Lactomę to jest to pasza wyraźnie białkowa z tego co pamiętam ok. 19% białka ogólnego. Więc dając sianokiszonkę, białkową i białkową Lactomę wprowadzasz nadmiar białka a w rezultacie azotu do żwacza. Czyli bilans żywienie żwacza mikroflory masz niestety zły. To się wogóle nie bilansuje. Nadmiar niewykorzystany wpływa na parametr mocznika w mleku. Nadmiar azotu to problemy z zacieleniami, cysty jajnikowe itp.

Do sianokiszonki dobrej jakości możesz dać paszę 16 - max 18 % białka ale przynajmniej 6,8 MJ NEL w kg produktu nie w suchej masie. Jak masz na worku napisane Energia 6,8 NEL w kg S.M. to przy wilgotności paszy ok. 13% masz w kilogramie produktu, paszy tylko 5,9 NEL w kg. Więc jak już ktoś tak podaje to w SM musisz mieć 7,8 MJ NEL w kg SM.

Jednak tak jak sugerował " luki0489" warto pomyśleć o wysłodkach. W pewnej części wniosą energię a potem można korygować jednak Lactoma na sianokiszonkę nie jest dobrym wyborem.

 

 

 

 

według mnie nie wygląda to Zle bo laktoma ma 7,5 MJ energi z cukrów

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez dawidi
      Dzień dobry.
      Co myślicie o żywieniu bydła na sucho? Prowadzę hodowlę bydła mlecznego i chciałbym również rozpocząć hodowlę bydła opasowego. Zastanawiam się nad zakupem zbóż od rolników i przygotowywaniem śruty dla opasów, ponieważ ceny zbóż są obecnie dość niskie.
      Jakie są Waszym zdaniem wady i zalety takiego systemu żywienia?
      Czy byki żywione na sucho można utrzymywać na uwięzi?
      Z góry dziękuję za wszystkie opinie i doświadczenia. 😊
    • Przez MaciusN95
      Witam, czy ktoś daje bydłu mipro beef z Sano, a jeśli tak to czy można sypać to na śrutę jak posypka dla lepszego pobierania paszy czy do śrutownika
    • Przez szwagier946
      Witam 
      Zostało mi trochę pszenicy paszowej . Czy mogę ją śrutowac razem z jęczmieniem i pszenżytem dla opasów? I w jakim stosunku do pozostałych zbóż ?
    • Przez Kuczerraa
      Witam, bede mieć w przyszłym roku sporo odmian kukurydzy żeby sprawdzić jak dane odmiany wypadają i w tym celu chciałbym je przebadać pod względem parametrów. Problem w tym jest robienie kiszonki w jeden silos a odmian będzie 6, więc badanie z silosu będzie nie miarodajne. Pomysłem jak ugryźć ten temat jest popieranie próbek kukurydzy rożnych odmian do słoików i fermentacja w celu późniejszego zbadania. Więc wychodzę z pytaniem czy taki pomysł ma racje bytu, czy taka kukurydza ukiśnie, jak duży musiałby być ten słoik żeby była miarodajna próbka? Jak wy rozwiązujecie ten temat, jakie macie pomysły jak zbadać odmiany w takiej sytuacji? 
    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v