Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Lisy rozdarły folie i dalej powietrze zrobiło swoje. Kazdy ma swoje zdanie ja rocznie robie 3ha łak w siano kiszonke w belach i około 1 ha zyta. A jesli chodzi o koszty to zalezy jak u kogo bo napewno inaczej wyjdzie u kogos co ma łaki 10km od domu i nie ma prasy a u kogos co ma łaki kolo domu i ma prase itp wiec nie ma zbytnio cos sie kłucic.

Opublikowano

ja juz wielu mowilo koszty owijana balotow folia sa wysokie.przy zywieniu krow mlecznych wskazana jest w miare jedolita pasza a w balotach tego nie masz.raz balot jest lepszy a raz gorszy.

@zetor 7211 i to wszystko co robisz w baloty??

Opublikowano

najwiekszy plus owijania jak dla mnie

- to wygoda przy skarmianiu

- możliwość zbiorów w różnym terminie...

- łatwo mozna policzyć na ile będzie :blink:

 

plusy zbierającej

-przede wszystkim ekonomia

-szybkość zbioru-ja mam łaki od 1,5 do 5 km w sumie 15ha trawa co 5 lat przesiewana także jest co wozić :D silos zamykam po 2-2,5 dnia zalezy od ilości trawy

-jednolita masa w silosie

 

jeżleli miałbym się zamienic na owijanie to musiałby byc to jakaś praso-owijarka z rotorem...

do przyczepy samozbierającej potrzeba mniej ludzi i ciągników.bez silosu, przykrycia foli ziemią na min 10cm, wybieraka to cieko to widzę- niestety musi to być, żeby kiszonka sie udała...

co to psucia po otworzeniu pryzmy to sa to sladowe ilości ale ściana kiszonki musi byc odcięta a nie wyszarpana.kukurydza szybciej sie popsuje.

Opublikowano

Ja w tamtym roku zrobiłem około 800 balotów, to za samą folię daje 8 tys zł, dolicz owijanie, ładowanie i reszte czynności to wychodzi dość drogo. Jeśli ktoś robi mało, tzn 50, 100, czy nawet 200 bel to można pozostać przy tym systemie.

W moim przypadku to ekonomicznie nie możliwe :angry:

Opublikowano

No ja robie wszystko w baloty. No 30 ha to troszke juz jest szczerze to nie wiem jakie sa koszty przy takiej ilosci wiec nie mówic ze równiez w balotach wyjdzie lepiej i taniej.

 

W belach to wychodzi u mnie łacznie jakies 150 bel w ciagu roku tak było przynajmniej rok temu

Opublikowano

Panowie-tutaj w mojej okolicy jest sporo rolników z kwotą mleczną powyżej 500 tys kg -i uwaga robiących sianokiszonkę w balotach -wszyscy tacy głupi są,że nie umieją myśleć w kategoriach ekonomicznych ?Są też dużo mniejsi ,którzy robią z kolei pryzmy...

Opublikowano
ja juz wielu mowilo koszty owijana balotow folia sa wysokie.przy zywieniu krow mlecznych wskazana jest w miare jedolita pasza a w balotach tego nie masz.raz balot jest lepszy a raz gorszy.

@zetor 7211 i to wszystko co robisz w baloty??

 

Jesli chodzi o kiszonki to tak po za tym jeszcze w bele robie około 500 bel słomy no i siano a ile to zalezy od tego ile dam w kiszonke.

Opublikowano
Jesli chodzi o kiszonki to tak po za tym jeszcze w bele robie około 500 bel słomy no i siano a ile to zalezy od tego ile dam w kiszonke.

koszt sprasowania nie jest tak wysoki jak koszt foli.a tak poza tym co ma sloma do kiszonki?????

Opublikowano
@jaro a jakie mają prasy???

Różne,różniste-ale coraz więcej pojawia się zachodnich -szczególnie Welger,Krone a ostatnio JD a nawet McHale (pojedyncze sztuki)

Opublikowano

ja robię w belach . kiedyś robiłem pryzmy , ale że nie mam miejsca na podwórku musiałem robić na polu około 1km od gospodarstwa. najlepiej było w zimie jak zawiało albo padał akurat śnieg i był silny wiatr. bele to zajeżdżam biorę chwytakiem i nie wysiadam z ciągnika. mój kumpel robił też do tego roku pryzmy i to przy samej oborze ale jak mówi ma już tego dość. właśnie kupił zestaw do belowania. każdy robi jak mu pasuje, a co do kosztów to jak mówi mój znajomy "a co z pieniędzy robić" :blink: :D

Opublikowano

@wojtas równie dobrze możesz pojechać z wycinakiem do kiszonki zamiast chwytaka.

@zetor7211 - piszesz, że cena sieczkarni jest duża. Zgoda, ale tę samą sieczkarnię możesz wykorzystać do zbioru kukurydzy.

Wspomniałeś też coś o workach do sianokiszonki. Możesz dokładniej to opisać? Czy mogą one być wykorzystywane wielokrotnie?

Opublikowano

ja w ostatnim roku miałem na pryzmie fajny szybki zbiór, tylko uciązliwe te kopanie w zime, zimno wieje a i trzeba sie troche napracować nawet jak nozami trawa była pocieta, bo wycinaka jeszcze nie mam. folia mnie kosztowała jakęs 350zł plus zebranie przyczepą, ale to inna kwestia bo mój braciak jeżdzi u goscia co swiadczy takie usługi i jakoś innaczej sie liczyli za to. więc jak widze po dotychczasowej dyskusju i to i to ma swoje plusy i minusy wiec kazdy niich wybiera forme zbioru odpowiednia dla swoich mozliwości i dyspozycji pieniędzmi

 

 

Pozdrawiam Balzak

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Fugeo
      Cześć 
      Co polecicie jako bufor dla opasów? Kwaśny węglan sodu czy tlenek magnezu? 
    • Przez krystek44
      Witam, przychodzę z zapytaniem odnośnie zawartości białka ogólnego w paszy treściwej która przygotowuje z komponentów takich jak 
      1000 kg śruty zbożowej składającej się pół na pół z pszenżyta oraz owsa 
      175 kg poekstrakcyjnej śruty sojowej 
      175 kg suchej kukurydzy mielonej 
    • Przez Buba1995
      Witam serdecznie. Z jakich zbóż i w jakich proporcjach przygotowujecie w swoich gospodarstwach pasze treściwe dla opasów? Wzrost hodowli i kosztów produkcji skłania mnie do zaprzestania kupna gotowej paszy i rozpoczęcia produkcji własnej. Potrzebuję porady jakie zboża i dodatki stosujecie przy swoich paszach i w jakich proporcjach
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v