sambao

Uprawa bezorkowa

Polecane posty

dachu127    80

stig z tego. co pamiętam to doświadczenia Amazone pokazują że najlepiej uprawiać na 15 cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51

To takie pytanie jak ktoś orał 15 lat i zostawił podeszwę płużną na głębokości 20-30cm i nagle przechodzi gruber z talerzówką i tym gruberem robi też na tych 15-20cm to jak ma warstwę płużna zlikwidować ? Chyba panowie bez głębosza się nie obejdzie. Chyba że wielka wiara że tak szybko dżdżownic się na mnoży że podziurawi tę warstwę płużną. Wg mnie w dzisiejszych czasach to trzeba zacząć od podstaw ph, próchnica itp. W ostatnich latach gdzie była susza porządny korzeń to podstawa, mówią, że dobry korzeń to tam gdzie ziemia jest dobrze spulchniona i korzeń szuka głębiej nawozu, jak chcecie uzyskać głęboki siew nawozu pod korzeń bez super specjalistycznych urządzeń w uprawie uproszczonej? Jedynie pod pług lub w stripie....

Ciekawy filmik:

Ja chyba zostaje w mix- pług pod rzepak reszta talerzówka a najlepiej połączenie grubera z talerzówka w jednej maszynie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem kiedyś ten filmik. Bardzo ciekawe rzeczy. Koledzy mam pytanie czy macie może instrukcje obsługi do seguip svx 250 opryskiwacz ciagany 2004rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę powiedzieć iż na moich glebach (ciężkie i średnie) uprawa bezorkowa jest lepszym rozwiązaniem (Strip-Till w rzepaku,reszta gruber i talerzówka) .Po pługu u mnie problem z podeszwą i uprawą w suche lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51

Ja mogę powiedzieć iż na moich glebach (ciężkie i średnie) uprawa bezorkowa jest lepszym rozwiązaniem (Strip-Till w rzepaku,reszta gruber i talerzówka) .Po pługu u mnie problem z podeszwą i uprawą w suche lata.

 

Mam taki pytanie, bo wynika z tego że kiedyś pługiem robiłeś czyli miałeś podeszwę płużna i przejście na gruber z talerzówka go likwidują? Jak? Jak gruber płycej idzie niż orka to jak ją zlikwidowałeś bo niż o głęboszu nie wspominałeś. Racja, że walka o wodę to bardzo ważna rzecz, w tym roku mzurim mam cały rzepak i jestem pewno że to udany siew. Ale nie zgadzam się bo u mnie rolnicy po orce zaraz sieją (rzepaki) i nie uważam, że stracili więcej niż ktoś kto uprawiał talerzówka, następnie gruberem a później zestawem uprawowo siewnym... Zauważyłem, że po orce łatwiej z samosiewami zbóż 1l labradora sobie znakomicie poradził, gdzie po uprawie zerowej ledwo co 0,6 agila bo nie równo wychodziły .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265

Skoro na ciężkiej glebie miał problem z podeszwą przy orce to pewnie orał w okolicach 15-20cm, gruber bez podcinaczy pójdzie głębiej.

Ja samosiewy załatwiłem 0.4 Labradora, gdzie poszło doglebowe zwalczanie chwastów, gdzie nalistnie 0.4 + 0.6 - oba uprawa orkowa. 

Uprawa na głeboko raczej będę próbować pod skosem na większych działkach. ~30 stopni wystarczy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam taki pytanie, bo wynika z tego że kiedyś pługiem robiłeś czyli miałeś podeszwę płużna i przejście na gruber z talerzówka go likwidują? Jak? Jak gruber płycej idzie niż orka to jak ją zlikwidowałeś bo niż o głęboszu nie wspominałeś. Racja, że walka o wodę to bardzo ważna rzecz, w tym roku mzurim mam cały rzepak i jestem pewno że to udany siew. Ale nie zgadzam się bo u mnie rolnicy po orce zaraz sieją (rzepaki) i nie uważam, że stracili więcej niż ktoś kto uprawiał talerzówka, następnie gruberem a później zestawem uprawowo siewnym... Zauważyłem, że po orce łatwiej z samosiewami zbóż 1l labradora sobie znakomicie poradził, gdzie po uprawie zerowej ledwo co 0,6 agila bo nie równo wychodziły n

jak orałem to max 20 cm na glinie... a teraz jak Strip Tillem sieje rzepak to na 25 cm min wchodzą jego łapy plus do tego palowy korzeń i jest całkiem inna sprawa ... na polu gdzie gruberowałem na polu gdzie było już trochę "podeszwowo" wziąłem szpadel i sprawdziłem jak głęboko bez większego wysiłku mogę wkopać na wprost szpadel ...wbiłem na cały lub prawie cały (wymiary głowicy szpadla to 28,5 cm wysokości czyli taka jest minimalna przepuszczalna warstwa)   z orką u mnie był taki problem że ciężko z uprawą takiej gleby i ciężko z wodą mimo małej odległości od rzeki ... A i chciałem dodać że na kawałku gdzie tylko agregatem talerzowym na max 10 cm posiałem pszenżyto ... plon osiągnięty ponad 8t/ha nigdy tak wysokiego plonu nie zebrałem choć co prawda było wszystko przypilnowane . A i najważniejsze każdy ma swój sposób uprawy żeby nie było że ja reklamuję bezorkówkę... wszystko ma swoje wady i zalety ... mówię żeby  nie zaczęły się nie potrzebne spory ..   ^^  PS.  u mnie w galerii można zobaczyć co i jak... ;)

Skoro na ciężkiej glebie miał problem z podeszwą przy orce to pewnie orał w okolicach 15-20cm, gruber bez podcinaczy pójdzie głębiej.

Ja samosiewy załatwiłem 0.4 Labradora, gdzie poszło doglebowe zwalczanie chwastów, gdzie nalistnie 0.4 + 0.6 - oba uprawa orkowa. 

Uprawa na głeboko raczej będę próbować pod skosem na większych działkach. ~30 stopni wystk

kiedyś w Top Agrarze znalazłem że najlepszy efekt przy 45 stopniach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

ja myślałem głęboko używać głębosza, nawóz i gruber na tak 15 cm

Głębosz to przy przechodzeni. Później są różne metody bliżej zerowej lub kotłować jak Gryn 30cm co daje efekt podobny do orki. Wszystko zależy co i gdzie uprawiamy. Gryn nie sieje w ogóle poplonów tam próchnicy jest...., a inni muszą ją budować.

Nawet moje plecy załapały się na tym filmie

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

Kolego ,mała uwaga, Gryn nie kotłuje na 30 cm, robi tak pod pszenicę ale co drugi ząb w agregacie jest opuszczony niżej . Rzepak sieje pasowo bezpośrednio w ściernie ,jeden wjazd na pole  i już jest zasiane bez kotłowania ,zużywa na to chyba tylko 19 l ON . Gdyby wszystko kotłował to z kąt by miał dżdżownice ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

dżdżownice są na każdym polu, nawet i 3 razy do roku oranym, tylko że jest ich mniej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

A chodzi o to żeby ich było jak najwięcej  !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Mamy uprawę Gryna na  30cm, i siew rzutowy + Compil w gospodarstwie Thibault Perrier. Najbardziej podoba mi się siew w żywy mulcz ale......

Dżdżownic najwięcej jest przy braku uprawy (uprawie zerowej) siewie bezpośrednim

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

co ale.... ? Siew w żywy mulcz to jednak wymaga założenia stałych ścieżek, dla kombajnu i przyczep też. Czy to chciałeś powiedzieć? Jeśli tak to myślę że w 99,5% użytkowników na tym forum nie wykonalne.

 

Ma ktoś ostatni nr. bez pługa? W pierwszym artykule była siana pszenica po kukurydzy bo warunki były zbyt mokre aby spulchniać. Co wy na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Miałem na myśli zasiać pszenicę bezpośrednio w:

 

 

[galleryimg=663436]

[galleryimg=665986]

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Więc co cię powstrzymało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a co sądzicie o przejściu z orki małym ciągnikiem i tradycyjnej uprawy od razy na taki zestaw? tzn głębosz +talerzówka po żniwach a przed siewem to samo lub już sama talerzówka i siew, gleby od bardzo ciężkich iłów i gliny po piasek czyli mozaika , na glinach podeszwa płużna jest , według mnie powinno sie sprawdzić głębosz spulchnia głęboko bez odwracania , agregat talerzowy płytko miesza i równa , o płodozmianie ,ph i innych sprawach w bezorkowej nie trzeba mi mówić bo o tym wiem-pierw zgłebiłem temat o teorie , chodzi mi bardziej o konkretne zestawy maszyn tak aby ograniczyć ich ilość tzn jedna dwie służąc do wszystkiego czyli zerwanie ścierniska uprawa pod siew itp ,

IMG_9525-1-1024x683.jpg

Edytowano przez Sebastian123339

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

@Sebastian123339 a jak i kiedy nawożenie? Osobiście  takie hybrydy jakoś mi się nie widzą

 

Więc co cię powstrzymało?

Siewnik, ale na pewno  kiedyś zasieje w takie coś. Jeszcze siew rzepaku  z roślinami towarzyszącymi do sprawdzenia, plon trochę mniejszy ale .....

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sebastian, połączenie chyba słabo trafione. Z pierwszym wypadało by jechać po woli, z drugim szybko. Ja chcę się zaopatrzyć właśnie w taką maszynę jak na pierwszym planie, ale podstawa do niej to odpowiedni siewnik. Maszyna z pierwszego planu nie uprawia gleby do siewu, ona spulchnia, a uprawą do siewu musiał by się zająć agregat uprawowo siewny, lub dużo resztek pożniwnych i organizmy z pola wytworzyły by strukturę gruzełkowatą taką jak w doniczce od kwiatków mamy.

 

EDIT: Ansu dość dokładnie przeglądam oferty producentów takich spulchniaczy i do nawożenia jeszcze mało kto dorósł. Chyba trzeba we własnym zakresie wprowadzać modyfikacje. Kolejna kwestia to kroje przed zębem roboczym.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265

@ansu jaki masz siewnik że cię powstrzymał? Jakimś bym to zrobił? 

 

Ile ten głębosz wyżej kosztuje? Zapotrzebowanie też raczej większe stawia. Wał chyba też tutaj nie za bardzo dociska? 

 

W okolicy chodziły 2 takie podobne tylke że od staltechu to nie zdało egzaminu widocznie bo przeszli na 3 belkowce. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tomek jeśli chodziły dwa takie i przeszli na 3 belkowe to oni najprawdopodobniej sami nie wiedzieli czego chcą. Liczyli że to coś powyżej wymiesza im jak gruber ale tak się nie stało.

 

U mnie zamiar kupna takiej maszyny wiąże się właśnie z dążeniem do zaprzestania mieszania gleby. Taki efekt aby uzyskać, albo np. poplon kolegi ansu aby pozostał jak najmniej poruszony, pod nim spulchnione i w niego wsiane rośliny.

https://youtu.be/SIMj4e7XKIY?t=114

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Miałem kiedyś ciężki Nodet talerzowy 17 redlic V na 3m i ni huhu.. nie właził w mulcz pomimo, że kola jechały w powietrzu. Jedno-tarczowy D8 nie wlazie wcale bez konkretnej uprawy. Była koncepcja siewu za talerzem brony kompaktowej. Teraz kupiłem skrzynkę i wrzucę na tzw kultywator siew za zębem przed którym idzie krój. Tylko trzeba konkretne zęby (sprężyny)

180101-304541-180101304541-slupica-sprez

 

Ciekawe czy by wyszło tym sprzętem co sieje poplony tylko nierówno rozmieszcza nasiona i zbyt płytko nierówne wschody. No i nie w żywy mulcz.

[galleryimg=660296]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265

Znajomy posiał pszenżyto ozime, po przedplonie z gorczycy (taki w pół kolana) wjechał odrazu wirnik + nabudowany z redlicami talerzowymi siewnik od pottingera. Przed śniegami słabo to wyglądało ale wschody w miarę równe. 

 

 

Tomek jeśli chodziły dwa takie i przeszli na 3 belkowe to oni najprawdopodobniej sami nie wiedzieli czego chcą. Liczyli że to coś powyżej wymiesza im jak gruber ale tak się nie stało.

 

U mnie zamiar kupna takiej maszyny wiąże się właśnie z dążeniem do zaprzestania mieszania gleby. Taki efekt aby uzyskać, albo np. poplon kolegi ansu aby pozostał jak najmniej poruszony, pod nim spulchnione i w niego wsiane rośliny.

https://youtu.be/SIMj4e7XKIY?t=114

 

 

Nie wiem może temu że sieją raps, a tam resztki raczej nie potrzebne w dużej ilości. Sam wziąłem od Gaspardo dwubelkowy tylko że już z podcnaczami i nie wiem czy to dobry wybór. Dla mnie ten ze zdjęcia to typowy głebosz, robiący efekt fali. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak jest, to głębosz.

Ja rzepaku nie sieję, ale słyszałem że sukces to idealnie równomierna głębokość siewu więc resztki pożniwne na pewno skutecznie t uniemożliwiają, dlatego jeśli miał bym siać raps w bezorkowej to tylko uprawa pasowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

Skoro piszecie o żywym mulczu  to tutaj  Jan  Gryn - brat Wiesława coś  eksperymentuje  http://www.agrofoto.pl/uprawa/uprawa-roli/rzepak-w-zywym-mulczu,117.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Trochę wylewanie dziecka z kąpielą. Sam chlomazon w tym systemie to za mało. W takim przypadku musiał robić poprawkę herbicydową na wiosnę a z tym to wiadomo jak jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj