sam utrzymuje byczki, kupuje w wadze ok80-100kg cena srednio za mieszanca wychodzi ok 14-15zl/kg, czy sie opłaca ? hmm jeśli masz spore stadko to tak, coś zostanie, oczywiście wszystko zalezne od warunków jakie masz, pasze itd, im wiecej swoich wiadomo koszta produkcji spadaja bo gotowa strasznie droga. U mnie w chwili obecnej jest ok 25szt czy jest to opłacalne powiem Ci w marcu jak pojedą żeby mieć jakąś płynnośc musisz miec spore stado, i sprzedawać co pol roku/ rok. Ja pracuje, byki to dodatkowa praca bo to lubie, ale żeby z nich zyc. chów ekstensywny jest dobrym rozwiązaniem, aczkolwiek nie każdy ma warunki do takiego utrzymania, zakup stada podstawowego to spory wydatek na start, bo małych cielaków nie kupisz, tylko odsadki 250-300kg a one nie kosztuja 1200zl za sztukę, lecz ok 2500-3000tys, poza tym na dochód długo musisz poczekać, bo im małe dorosną i bedzie potomstwo trzeba mieć spore zaplecze finansowe na ten czas. Aczkolwiek jest to dobra alternatywa, ale co dla Ciebie dobre sam usiądź policz, zastanów się. Tak jak w moim przypadku kupuje cielaka 1200zl około, chowam 18 -24miescice zależnie od sztuki i biorę +/- 4500zł, kupuje tylko premiksy i mleko na poczatku, reszta pasz swoja, woda, ropa, prąd, zużycie maszyn, przy kalkulacji kokosy nie wychodzą, ale na moje warunki i okolicę mleko ani produkcja roślinna nie zdaje egzaminu, a coś robić trzeba, tym bardziej ze to lubie.