Skocz do zawartości

Obora & garaż



W tym roku lub 2020r dostawiamy wiate i przerabiamy garaż na kolejna obore.




Rekomendowane komentarze

daron64 napisał:

Tak patrząc z boku, to wygląda jakby chłopak był tylko wykonawca tego, co każą zrobić rodzice. Przynajmniej brak odpowiedzi jakiejkolwiek jak przychodzi do podania liczb na to wskazuje. No i jeszcze moje ulubione - bydło od uja, wakacje w Europie, ale to tylko kwestia dobrej organizacji pracy.. 

Kolego znajomy ma około 80krow doinych i wyjeżdża na wakacje. Więc jak kogoś stac to chyba warto troszkę świata zobaczyć a nie tylko ogony w oborze.

No i powiedz jak wyjeżdża na te wakacje, to krowy się nie dają? Nie jedzą? Może ma robota?  A może ktoś za niego robi w tym czasie?

A czy ja powiedziałem, że nie warto? Super, że masz taką możliwość. Chodzi mi o to, że jak ktoś za Ciebie wykonuje Twoje obowiązki, to nie jest żadna kwestia organizacji sobie pracy, tylko posiadania wsparcia(czego też gratuluje). 

A co do liczb, to też to nie jest jakiś tam przytyk, bo chyba każdy miał, czy ma taki okres w życiu, gdzie jego rola ogranicza się do wykonywania tego, co jego rodzice zaplanuja. Każdy kiedyś nie miał wpływu na podejmowane decyzję, czy nie znał sie na tym (czy też zwyczajnie nie intetesowal) ile, czego, kiedy itd. Tylko jak w jednym temacie jakieś przechwalki lecą (bo tak spora część tego, co piszesz ludzie odbieraja), a z drugiej strony  nie potrafisz odp na jakieś pytanie, gdzie ktoś chce uzyskać jakieś konkretne dane, no to wygląda to słabo. 

Myślę, że wystarczyłoby mniej przechwalek, albo więcej konkretów i nikt by o nic się nie czepiał. 

Kolego jak chcesz cos wiedziec pisz na priv. Tam nie ma osoby chyba której bym nie doradził czy nie odpisał. A tu nie bede wypisywał po 100 razy to samo kto pracuje przy tym jak wyjezdzam bo byl poruszany juz ten temat kolego. Dla mnie jest smieszne gdy ktos pisze ze sie nie opłaca a sam trzyma np krowy czy tam prosiaki czy tez byki, kury itp itd. Dla leniwego nic nie bedzie sie oplacac najlepiej siedziec za biurkiem i dawac rozkazy ale pewnie i to dla niektorych byloby nieoplacalne. 

Gość ozzborn

Opublikowano (edytowane)

no to zrób eksperyment, kup 10szt dobrego towaru np bbbxhf podziel na 2 grupy po 5szt, jedne chowaj po staremu a drugie na samej kiszonce z qq i sianokiszonce i licz koszty ... wiesz na których wiecej zarobisz ? bo ja wiem :D te na samej objetosciowej bedą 200 kg lzejsze ale 3 tony paszy zaoszczedzisz na kazdym :D

200 kg byka x 8zł = 1600 a 3 tony tylko zboza po 700 = 2100 :D widzisz zysk ?

Edytowane przez ozzborn

Ale wiesz @JarekBazydlo, że wystarczyłoby jakbyś podał konkretne wyliczenia ile, czego, w jakim okresie, na ile sztuk, po ile kupowane(chociaż szacunkowo)  i wstawił fakturę za ile sprzedane i zamknalbys gęby wszystkim, z którymi tu wojujesz. Nie pisząc żadnych konkretów sam to nakrecasz i dajesz dla wszystkich podstawy do twierdzenia, że zwyczajnie nie wiesz.  Czyli albo tego nie liczysz i nie masz pojęcia jak na tym wychodzisz, ale nie Ty to po prostu liczysz i nie masz na to wpływu. 

A jak zboże jest po 500 to mu zostaje 100  :) sami ekonomiści...moze swoje wyliczenia podajcie. Ile wam z byka zostaje. a ty jarek napisz kto ci dokłada do interesu i będzie święty spokój.  ;)

Btw. To że ktoś robi przy bydła jak on jest na wakacjach czy gdzie tam to to się właśnie nazywa organizacja. Bo jak nie ma nikogo w domu to kolega przyjdzie albo sąsiad.  

O to tak samo myślimy, od ostatnich żniw tak robię. Część zboża jeszcze zostawiam bo nie starczy mi kiszonki z kukurydzy ale zwiększam jej uprawę. Jarek, żeby nie było, że tylko atakuję to zgadzamy się pod względem mamek. Najlepiej opasać własne cielaki a utrzymanie mamki jest niższe niż zakup odsadka. Plusem takiej hodowli jest to, że nie zawlekamy chorób do obory z nowymi cielakami.

Kolego za rok zboże może byc za grosze. Ten rok jest dobry na sprzedaz zboza ale za rok moze byc po 500zł pszenżyto jak w ostatnich latach. A do byków dokłada mi cała wioska hahah:)

41 minut temu, ozzborn napisał:

a w miesiacach w ktorych sa w oborze to ile wychodzi koszt utrzymania ?

Policz koszt siana i słomy i ile zjada jedna sztuka na dzien i bedziesz miał:)

Edytowane przez JarekBazydlo

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v