Xm 950
 

Xm 950

 • 3988 wyświetleń

po małym remoncie :-DInformacje o zdjęciu Xm 950


Rekomendowane komentarze

 • Zaawansowany
 • bialy2005
 • 409 11091

Wedlug mnie dużo za mało przekreciły szacuje 500-600ha 2009r. Świadczy o tym to ze 2 lemiesze jeszcze sie nie skonczyły a z odkładni to juz nic nie zostało dzióry i popekane, piersi jeszcze troszke by pochodziły, płozy przekreciłem a trójkaty nowe.

 

Pług jak pług orze łądnie rama i całą reszta bardzo solidna  tylko te odkłądnie cos lipne se trafiły lub moje ziemie nie służa  i szybkosc orki 8-10km/h

 

Czesci Unirol - tak troszke po taniosci bo jesli oryginał za 3x tyle wytrzymał tylko tyle to te tez powinny wytrzymac  nie wiele mniej :) Sa inne zamienniki ale tez ceny np. odkłądnie od 300do 700zł ,  a unirol 300. A druga sprawa to nie wiem czy nie beda do sprzedania :)

Całosc  4,5tys brutto tylko scinacze i płozy zostały stare.

 

 

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
 • Zaawansowany
 • damianzbr
 • 3989 11619

To ty jeszcze orzesz? Ja już nauczyłem w okolicy już drugiego hodowcę. Najpierw nie wierzyli że urośnie, zobaczyli teraz wierzą, Później mówili że obornik trzeba zaorać. Ja mu tłumaczę że nie trzeba wystarczy gruberem i na wiosnę dwóch tak zrobiło i jeden już się zapowiedział że na kolejny sezon 100% kukurydzy bez orania sieje, oczywiście nawożonej obornikiem wiosną jak to się dziwnie przyjęło w naszych stronach.

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
 • Zaawansowany
 • bialy2005
 • 409 11091

U mnie tez obornik wiosna to normalka bo to co zima sie nazbiera trzeba gdzies zagospodarowac i własnie pasuje pod kukurydze czy inne jare :) Narazie jeszcze orze. Tylko po rzepaku, łubinie, kukurydzy bezorkowo. Czasem pszenzyto po pszenzycie jakis kawałek testowo  w tym roku tez zrobie  dla porównania. Na rzepak to  przekonałem sie w tamtym roku ze po oranym lepiej było niz po gruberze moze specyficzny rok był ale w tym roku juz nie testowałem choc w sumie mogłem jakic kawałek zrobic bezorkowo. Ale wielu potwierdza że na rzepak orka lepsza. mam miec agrisema od korbanka i terrano z agronoma na testy. Ty cos kupiłes czy nadal kosa bedziesz meczył :) 

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
 • Zaawansowany
 • deutzfahr461
 • 0 199

Części z Unirola są ok za tą cenę. Kupiłem lemiesze z dłutami do swojego Staltecha i widać ze wytrzymają dłużej jak unijne. A w tym pługu wytrzymały nam odkładnie jakieś 150ha tylko że to zagonówka. Prędkość orki to maks 8km/h a zazwyczaj się jeździ 7 tylko te piachy to jak papier ścierny.

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
 • Zaawansowany
 • bialy2005
 • 409 11091

no włąsnie piachy, zwiry z kamieniami to najgorsze co moze byc dla pługa.   Kuzyn brał lemiesze do ibisa to popekały jak pług stał na betonie :) Ale podobno przehartowali i wyminili na nowe. Do Kosa załozyłem w ubiegłym sezonie tylko napawane brałem to na razie zero oznak zuzycia

 

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
 • Zaawansowany
 • damianzbr
 • 3989 11619

cały czas mam tego agrolifta, we wniosku wpisany agregat bezorkowy bo brakowało kilkunastu tysięcy zł do zamknięcia inwestycji budowlanej więc chyba zostanie. A i parę setnych pt. wpadło za inwestycję przyjazną środowisk. Gość na razie go nie szuka to tak stoi :D. A chcę koniecznie coś dodatkowo jak najtaniej, bo kosa chcę przerobić na strip till do kukurydzy. Tzn. zabezpieczenie sprężynowe i łapy wykorzystać do realizacji nowej koncepcji. 

 

Co do rzepaku to się nie wypowiem, nie siałem nie widziałem i nie wiem jak to by rosło w bezoraniu.

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
 • Zaawansowany
 • damianzbr
 • 3989 11619

Jeszcze nie rozmawiałem dokładnie ale on co rozmowa to cenę zmienia. Nie pamiętam dokładnie ale coś około raz 22 a raz 24 gadał. Więcej jak 18 nie dostanie :P

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
 • Zaawansowany
 • bialy2005
 • 409 11091

Jak ktos ma perz na polu i nie wie do czego służy glifosat o napewno nie bedzie próbował z bezorkowa :) 

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
 • Zaawansowany
 • Rolnik7343
 • 5849 16632

na 6 klasie ziemi po bez orkowej to co najwyżej mi właśnie zielsko urośnie
Chociaż i tam nawet zielsko nie chce dobrze rosnąć ;)

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
 • Zaawansowany
 • damianzbr
 • 3989 11619

Rolnik absolutnie się z tym nie zgodzę. Od 2011 żadne moje pole nie widziało pługa. A od 2008 próbowałem po kawałku po pół pola orać a pół bez orania. I nie zauważyłem spadku plonu czy w ogóle jakichkolwiek złych objawów na roślinie uprawianej.

 

Jedną rzeczą do której muszę się przyznać, to przy uprawie zerowej, czyli siew w mulcz bez jakiegokolwiek spulchniania gleby głębiej niż robi agregat przedsiewny uprawiający (w moim przypadku zawsze była to brona talerzowa) to większe zachwaszczenie.

 

Na filmie poniżej widać, mój test polowy. Na samym początku filmu po prawo gleba na wiosnę uprawiona gruberem na głęboko a pasek od miedzy (tu gdzie akurat ciągnik sieje) nic nie robione po zimie (oczywiście to samo pole całe życie identycznie uprawiane). Przed zimą całe ściernisko kukurydzy przeciągnięte talerzówką. I wniosek był taki, tam gdzie siew z samą uprawą przedsiewną (bez spulchniania) wyszło więcej zielska. Plon identyczny w obu przypadkach, bo to pszenica jara a w jarej zielsko zwalcza się po wschodach. Po prostu przed opryskiem było wyraźnie widać i z bliska i z daleka dużo chwastu. Nie wiem co wskazują te rośliny ale była to przewaga babki lancetowatej i rumianowatych (chyba zły stan gleby akurat te rośliny wskazują i niskie pH fakt tam 5,5pH to max) na spulchnianym babki nie było wcale i trochę tylko rumianowatych.

 

EDIT: trochę przepraszam za uogólnianie. W 2014 r korbanek kręcił się po okolicy z MF z pługami na testy, to sobie za darmo zaorałem ze 3 ha zaperzonej dzierżawy. I w 2013 (gdy miałem pierwszy zbiór kukurydzy w garażu - pierwszy sezon mojej przygody z kukurydzą coś około 10ha sianej w 2012roku) zaorałem resztki pożniwne (wiosna 2013) bo wydawało mi się że wtedy obecnym sprzętem nie dam rady zasiać po tym zboża jarego. A była to pszenica jara oraz na piachu owies. Ale ogólna zasada, ,,nie orać,, jest w moim gospo od 2011 roku. W sensie że 2011 rok był ostatnim gdzie zaorałem dużą część pola. Może źle piszę, bo powinienem pisać nie orzę od 2012 roku włącznie.

 

Np. to pole zostało ostatni raz zaorane właśnie w 2011roku. [galleryimg=303126]

a na 3 str. mojej galerii jest zboże (młode wiosenne) właśnie rosnące na tym polu nie oranym już jakiś czas.

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
 • Zaawansowany
 • damianzbr
 • 3989 11619

od VI do II. Z dwójką pierwszy rok przygody (od tej wiosny) i to jest kawałeczkiem końcówką pola więc tu nie za bardzo się wypowiem. VI także nie wiele końcówki pól pod lasami.

np. tu: [galleryimg=658801]

 

i to samo pole, ciągnik i kombajn są w tym samym miejscu mniej więcej tylko że jadą w przeciwnych kierunkach no i inna data wykonywania zdjęć:

[galleryimg=658772]

 

A dlaczego pytasz o kl. gleby? Przecież to nic nie mówi...

Może chcesz coś wiedzieć na temat typu gleb jakie posiadam? ;)

 

W przewadze gleby bielicowe ułożone na glinie. Od takich bardzo grubo ziarnistych jak te z wklejonych zdjęć do takich z sporą zawartością frakcji ilastych i pylastych lubiące się zaskorupiać i jak jest wilgoć w miarę się kleją do kół i maszyn.

 

Oraz parę % powierzchni gospodarstwa ciężka czerwona glina z bardzo małą zawartością próchnicy, która zawsze się zaskorupia, a podczas orki odkładają się głazy jak łeb konia i nigdy nie posiadałem wału uprawnego ale tylko chyba nim można by to pokruszyć i to nie byle jakim.

Kiedyś po zaoraniu zawsze odczepiałem agregat uprawowo siewny z hydropakiem (talerzówka) i samą talerzówką jeździłem po tych głazach ze 2 - 3 razy na kupę bo siewnik to by się urwał od hydropaku. Dopiero później czepiałem na hydropak siewnik polonez talerzowy i siałem w to, a wschody wraz były mocno redukowane z powodu złych warunków agrotechnicznych.

 

Czyli jak widzisz z różnymi glebami mam do czynienia. I w sumie ciężko byłoby wskazać glebę na której szczególnie polecił bym uprawę bezorkową. Bo każda z tych gleb jest specyficzna i na każdej zupełnie inne czynniki decyduj o stosowaniu bezorki, oraz też bezorka wpływa na te zupełnie inne czynniki w zależności od rodzaju gleby.

 

W skrócie mogę to tak skomentować jeśli cię interesuje. Gleba najsłabsza - wzrasta żyzność po przez wzrost warstwy humusu, gdyż zaprzestanie orania nie napowietrza ciągle gleby i najbardziej cenny humus zbierający się w wierzchniej warstwie gleby nie jest ciągle mieszany oraz ciągle się nie utlenia (każda gleba tworzyła się od góry nie od dołu)

Gleba gliniasta. - brak orania to przede wszystkim lepsze wschody, jeszcze tego ne stosowałem ale gleby gliniaste jestem na 95% pewien że powinno się głęboszować, aby je napowietrzać bez odwracania i robić kanały przez które wsiąkła by deszczówka.

Gleby najlepsze z dużą zawartością humusu, ten sam powód co przy najsłabszych, orząc niszczymy humus po przez za szybkie utlenianie z powodu ciągłego mieszania, z tym że proces niszczenia jest znacznie dłuższy bo mamy spory jego zapas.

 

Biały sorki za taki OT pod zdjęciem. :)

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
 • Zaawansowany
 • damianzbr
 • 3989 11619

Ale ja?? Na you tube są poglądowe filmiki czym zrywam ściernisko i od razu sieje poplon.

Tym samym sieję zboża. Czyli normalny agregat uprawowo siewny bierny, z sekcjami uprawnymi i siewnymi na talerzach.

 

W tym poscie sie 26 2016 11:53 jest link do mojego kanału YT agro copmapny:

 

Jeśli nie sieję poplonu tylko zrywam ściernisko to zwykła talerzówka unia ares.

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza
 • Zaawansowany
 • gotchisc
 • 56 686

ja na 6 klasie sialem żyto bez orkowo w 2015 efekt taki ze zboża było o 400 kg więcej przy takim samym nawozeniu jak na działce obok takiej samej powierzchniowo ale juz oranej , a ilość ziarna mierzylem w ten sposób ze skosilem jedno pole wysypalem w BB zboże następnie drugie i również w BB dzięki temu było jasne która uprawa oddala więcej . Przed siewem przelecialem to raz gruberem raz talerzowka i siew uprawowo siewnym bo to taki piasek ze szło elegancko , żyto lepiej wzeszlo na bezorce , ziemia miała dużo dużo więcej wilgoci . Teraz na jesień juz planuje więcej zasiac bezorkowo , mam dostęp do większych ilości gnojowki w tym roku wiec dodatkowo nawoze te pola i zobaczymy ale myślę ze się nie zawiode

Udostępnij ten komentarz


Link do komentarza

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj