Skocz do zawartości


Inne zdjęcia w Wynalazki i udoskonalenia

Sterownik siewnika

Sterownik ścieżek 15m siewnika 3m


Informacje o zdjęciu Sterownik siewnika

Zrobione z FUJIFILM FinePix AX600

  • 5,9 mm
  • 10/300
  • f f/3.3
  • ISO 100
Wyświetl informacje EXIF o wszystkich zdjęciach

18 komentarzy

Rekomendowane komentarze

Gość Profil usunięty

W jaki sposób ten sterownik zamyka dopływ nasion? Siłownik elektryczny?

Sterownik zrobiłem dla kolegi, który ma już zamykanie dopływu nasion hydraulicznie.

Sterownik tylko sygnalizuje stan (otwarte, zamknięte) z krańcówki przy siłowniku oraz sygnałem dźwiękowym kiedy należy zamknąć lub otwożyć dopływ nasion. Kiedyś innemu koledze zrobiłem bardziej rozbudowany sterownik z przełączaniem znaczników i zamykaniem dopływu nasion za pomocą siłowników elektrycznych.

Gość Profil usunięty

Tak myślałem, że to tylko światełka z przełącznikiem. Jak realizujesz sekwencję zapalania tych lampek? 

Gość Profil usunięty

A co tu jest do opisywania. Układ sterownika ma zliczać przejazdy siewnika i po odpowiedniej liczbie przejazdów zamykać na czas jednego przejazdu aparaty wysiewające. Proste jak konstrukcja cepa.

Proste a cieszy wielokroć myle się przy liczeniu przejazdów  albo zapomni sie wyłączyć ścieżki, chętnie bym cos takiego u siebie zamontował,  ale elektronika to dla mnie czarna magia. 

Gość Profil usunięty

No to skontaktuj się z autorem tego urządzenia, może wykona takie dla Ciebie.

W tej chwili w Accordzie mam tylko włącz-wyłącz ścieżki bo niestety sterownika nie było. Aby się nie popierniczyło w liczeniu dodatkowo używam prowadzenia równoległego, jak mam zakładać ścieżkę wtedy palą mi się pomarańczowe diody kierunku. Zastanawiam się czy pokusić się o rozbudowany nie elektroniczny sterownik z jednoczesnym sterowaniem znacznikami, ścieżkami i znacznikiem przedwschodowym czy pozostać na tym co jest teraz

  • Like 1

Sterownik jest taki prosty, ponieważ kolega taki sobie życzył - jest to tylko sekwencja światełek (5 przejazdów, na 3 zamykanie ścieżek) z sygnalizacją zamyknięcia i otwarcia ścieżek oraz piszczkiem przypominającym o zamknięciu i otwarciu ścieżek, obudowa przypinana na magnes do błotnika, Dla kogoś kto sobie rysował przejazdy na kartce i co chwile gubił długopis to jest jakieś udogodnienie :D. Niestety nie mam zdjęć tego bardziej rozbudowanego, ale może jak kiedyś odwiedzę kolegę to zrobię parę fotek i wrzucę. Możliwości jest wiele, każdy ma różne oczekiwania, no i sprzęt :).

Gość Profil usunięty

Na jakim liczniku masz to zrobione? Jakiś TTL czy CMOS?

Gość Profil usunięty

Tak też myślałem, bo w CMOS-ach nie ma problemu ze stabilizacją napięcia zasilania. Na wejście zliczające dawałeś jakiś układ Schmitta, czy nie było problemów z drganiami zestyków?

Na wejście zliczające dałem odpowiednio dobrany układ RC, jest to rozwiązanie wystarczające, brak problemów z drganiami zestyków.

Gość Profil usunięty

Chodzi Ci o koszt części, czy o koszt dla klienta?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×