Skocz do zawartości


Inne zdjęcia w Wynalazki i udoskonalenia

Stół wibracyjny

lukikx
Zaloguj się, aby obserwować  

Niebawem ruszy produkcja kostki brukowej do utwardzenia podwórza. Wszystko ze złomu tylko sprężyny nówki :D

Zaloguj się, aby obserwować  


13 komentarzy

Rekomendowane komentarze

Wibracje będą spowodowane przez umieszczenie jakiegoś ciężarka przy kole silnika na mimośrodzie?

Sam będziesz wyrabiał beton do produkcji kostki? Dodajesz jakieś dodatki?

Podobny mam tylko trochę na innej zasadzie zrobiony także rok temu robiłem kostke wyrobiliśmy 2500sztuk ogólnie jak jest dobrze wysuszona to ok ale jak o to nie zadbasz o ciągłe podlewanie to zapomnij o dobrej kostce ijeszcze piasek dobrze płukany i daj cement wyższej klasy wiem po sobie bo ta kostka nie jest taka jak ta od producenta uwież mi i lepiej sie zastanowić zanim zaczniesz bo czasem nie warto.

Dokładnie tak, na wale silnika są ciężarki. Beton sam będę wyrabiał, jako dodatek plastyfikator np. Flux-2. Już się dobrze zastanowiłem, koszt zakupu 1 m2 kostki to ok 30 zł, a koszt produkcji ok. 10 zł. Tak wiem, że producenci wyrabiają kostkę na wibroprasach, jest bardziej wytrzymała, ale cóż koszta...

@Rafauc360 O co chodzi z tym dobrym wysuszeniem kostki i ciągłym jej podlewaniem?? Będę wdzięczny za podanie receptury wg której wyrabiałeś beton? :)

Beton dojrzewa przez 28 dni. Przez ten czas musisz mu zapewnić odpowiednią wilgotność do wiązania - podlewanie wodą. W ten sposób zwiększasz szanse na uzyskanie maksymalnej wytrzymałości.

 

 

A z wysuszeniem to pewnie chodzi tu o wskaźnik wodno- cementowy (ilość wody zużytej do przygotowania betonu). Im więcej wody tym gorszej jakości beton. Np jak przy wibrowaniu pojawi się ciesz (mleczko) na wierzchu znaczy to, że wody jest za dużo.

Dzienx za cenne rady :) Aby wyeliminować mleczko na wierzchu będę dodawał Flux-2. Mam nadzieję, że pomoże (niby zmniejsza ilość wody zarobowej o 20%).

 

Czyżby kolega LeF wyrabiał chałupniczo kostkę? Jeśli tak, to poproszę o skład mieszanki: jaki stosunek kruszywa do cementu? jakie kruszywo?

Zalazłem przepis w którym zalecają takie proporcje (chcę się co do nich upewnić):

Dla betoniarki 150 należy mieszać:

piasek ostry około 30-35 kg

żwir 2-8 około 65-70 kg

cement B25 (lub mocniejszy) około 50 kg.

Nie wyrabiam kostki, studiuje budownictwo i coś tam wspominali na "betonach" :)

Niestety żadnej dobrej receptury nie znam...

Gość Bobek_Farmer

Ciekawi mnie czy taka samodzielnie robiona kostka jest równie trwała co produkowana wielkoseryjnie. ;) To, że pustaki ludzie robią sami to już dawno widziałem. :P Zresztą z tego co się orientuje to kostkę się dodatkowo prasuje. ;)

Uwierz mi ja mam kostkę na podjeździe na podwórku i chodnik koło domu i nie jest źle ale jest pewne ale ja gospodarki nie prowadzę jeździ po tym kilka ton i nie jest źle ale wyytrzymałośćjest o wiele mniejsza niż taka od producenta drugi raz byśmy juz nie robili

Tak jest dodatkowo prasowana na wibroprasach, tylko wtedy kosztuje powyżej 30 zł m2. :P Na początek chcę zrobić chodnik i podjazd do garażu, później czas pokaże ;) Jeśli się spisze to na podwórze naprodukuję płyt ażurowych, łatwiej je położyć.

 

Rafauc360 Dodawaliście jakieś dodatki do zaprawy? Dlaczego drugi raz byście nie robili?

Nie UTP, polibuda w Poznaniu. Z okolic Żnina jestem :)

 

Mnie się wydaje, że samodzielnie produkowana kostka nie osiągnie takiej samej wytrzymałości jak produkowana w specjalistycznych zakładach. Oni mają przygotowaną linię produkcyjną,zapewniają odpowiednie warunki produkcji i dojrzewania, mają sprawdzone, wypracowane przez lata receptury. Samodzielnie produkowana kostka może co najwyżej zbliżyć się do wytrzymałości kostki seryjnej.

 

Wyprodukuj pewną serię i zmodyfikuj skład mieszanki betonowej tak aby osiągnąć pożądany efekt. Pewnie będzie to trudne.

No to niedaleko mnie, pozdrawiam :D

 

Fakt, wytrzymałością ciężko będzie dorównać tej z fabryki. Choć weźmy stare 20-letnie płyty na chodnikach, nic się z nimi nie dzieje. A w tamtych czasach wibropras nie mieli i beton pewnie też się dużo nie zmienił. Sam mam podjazdy do garaży wylane z betonu, nawet zima nie daje się im we znaki. Tak po prawdzie to wszystko można spartolić :P Wystarczy tylko ściśle trzymać się receptury produkcji i wykonać solidną podbudowę pod kostkę i myślę, że będzie git ;)

Zdecydowanie odradzam. Kostka w fabrykach jest wibroprasowana, na stole takiej nie zrobisz(wiem bo sam robiłem), pozatym kwestia koloru, wystarczy że dasz kilogram cementu mniej na betoniarkę i już będzie inny odcień. Jeśli chodzi o fabryczną kostkę to można ją kupić za 24zł-6cm 28zł-8cm , ilości powyżej 100m2.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×