Żyto w żywieniu bydła
Tegoroczny rok jest łatwy dla rolników zajmujących się produkcją roślinną, problemy dotykają również hodowców bydła, gdyż podstawowym komponentem w żywieniu tych zwierząt są pasze objętościowe. Jest jednak kilka sposobów na rozwiązanie problemu.
Jednym z nich jest żywienie zwierząt zielonkami z zbóż ozimych min. żyta,które ze względu na wczesny termin wysiewu i szybkie tempo wzrostu doskonale się do tego nadaje. Żyto jest rośliną uniwersalną, gdyż może być uprawiane na słabszych glebach, których w Polsce nie brakuje. W przypadku zbioru na zielonkę bardzo ważny jest termin. Roślinę należy kosić w fazie strzelania w źdźbło. W późniejszej fazie następuje przyrost suchej masy i włókna pokarmowego, co wpływa na spadek wartości odżywczej paszy.
Zielonka zebrana w odpowiednim terminie agrotechnicznym zawiera od 16 do 18% białka ogólnego, jest również bogata w witaminy i substancje odżywcze. Odbija się to w pozytywny sposób na zdrowotności, płodności i produkcji mleka. O sposobie zakiszania, wadach i zaletach zakiszania żyta rozmawiacie na forum https://www.agrofoto.pl/forum/topic/30126-kiszonka-z-zyta/. Produkcja zielonki z żyta z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Częste susze nie pozwalają zebrać odpowiedniej ilości pasz objętościowych, przez co dodatkowe jej źródła są doskonałą alternatywą. Niskie koszty produkcji, wysoki plon dobrej jakości paszy, a przy ty możliwość siania kukurydzy po życie daje do przemyśleń na temat przyszłorocznych międzyplonów. A czy wy siejecie żyto lub inne zboża z przeznaczeniem na zielonkę ?


0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się