Skocz do zawartości

Zwierzęta

  • wpisów
    174
  • komentarzy
    8
  • wyświetleń
    10424

Współtwórcy bloga

Pielęgnacja cieląt po porodzie


Danzet

749 wyświetleń

 

krowa_i_cielak_640db21e83163b98540bab30f8b4ccc4.jpg

Zaraz po porodzie cielę powinno zostać otoczone opieką . Od tej chwili zależy przyszły rozwój nie tylko tego osobnika, ale pośrednio także całego stada. O czym warto pamiętać ?

 Po pierwsze należy prawidłowo zdezynfekować pępek. Jeśli powrózek pępowinowy sam się nie urwał należy przerwać go ręka lub odciąć sterylnymi nożyczkami w odległości 8-10 cm od brzucha. z kikuta usuwamy resztki krwi i dezynfekujemy go. Następnie oczyszczamy noworodka. Z jamy ustnej i nozdrzy usuwamy reszty błon płodowych, dobrą praktyką jest trzymanie cielaka za tylne nogi głową do góry, tak by odpłynęły z dróg oddechowych resztki błon płodowych. Następnie całą skórę intensywnie nacierać np słomą w celu pobudzenia krążenia.  

 Ważne jest by noworodek dostał w jak najszybszym czasie odpowiednią ilość siary. O jej wpływie na organizm cielęcia pisaliśmy w artykule ,, Siara - szczepionka z natury'' https://www.agrofoto.pl/forum/blogs/entry/2619-siara-szczepionka-z-natury/.Naczynia z których będziemy poić cielaka powinno się po kazdym użyciu dokładnie umyć i odkazić. Zapobiega to namnażaniu się chorobotwórczych bakterii. Pamiętajmy, że pierwsze godziny, dni są kluczowe dla nowego zwierzaka. Od tego w jakiej kondycji i jak szybko będzie przyrastać zależy późniejsza wydajność przyszłej krowy. Nawet najlepsze pod względem genetycznym cielaki będą niewiele warte gdy zaniedbamy ich odchów. 

 

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v