Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Kasztanka

Cechy fotogeniczności

Polecane posty

Kasztanka    1

Pewne rodzaje motywów przyczyniają się do oddziaływania obrazu na widzów, inne zaś nie mają tej właściwości. Motywy "dobrze" nadające się do fotografowania wykazują cechy nazywane ogólnie "fotogenicznością", a więc cechy, których brak obiektom niefotogenicznym. Dlatego, mając wolny wybór, przedkładajmy fotogeniczne motywy nad niefotogenicznymi - przekonamy sie wówczas, że łatwiejsza i bardziej opłacalna jest rezygnacja z nieodpowiedniego obiektu i znalezienie lepszego, niż próby wykonania dobrego zdjęcia motywu, nie mającego wielu - albo żadnych - cech fotogeniczności.

 

Wyjaśnienie pojęcia "cechy fotogeniczności" zależy oczywiście głównie od gustu i upodobań danej osoby. Jest jednak kilka cech, na które warto zwrócić uwagę.

 

NAJWAŻNIEJSZE CECHY FOTOGENICZNOŚCI:

 

-Prostota, wyrazistość i porządek. Pamiętajmy, że aparat pokazuje wszystko, co znajduje się w zasięgu jego pola widzenia, a widz jest zazwyczaj zainteresowany tylko pewnym aspektem motywu - dobrze jest zatem "zrobić porządek", zarówno w znaczeniu dosłownym, jak i przenośnym, zanim wykonamy zdjęcie.

Porządek w kompozycji zdjęcia powinien obejmować (w miarę możności):

*bezpośrednie usunięcie zbędnych przedmiotów

*wyeliminowanie rzeczy nieistotnych poprzez zastosowanie korzystniejszego kąta widzenia (uzyskujemy go poprzez przesunięcie się bardziej w prawo lub bardziej w lewo, przykucnięcie, a nawet położenie się na ziemi, podejście bliżej obiektu)

*odpowiednią zmianę odległości między obiektem i aparatem

*wybór obiektywu o dłuższej ogniskowej

*inne środki wprowadzające ład kompozycyjny

 

Jeśli obiekt jest niezwykle skomplikowany, to warto pokazać go raz w widoku ogólnym, a później w szeregu zbliżeń, z których każde uzupełni ten widok w sposób wyrazisty i efektowny.

 

Jeśli trzeba się ograniczyć do jednego zdjęcia, to często lepiej da się wyrazić istotne cechy obiektu poprzez ukazanie jego części, niż byłoby możliwe przez ukazanie całości.

 

-Naturalność i prawdziwość. To cechy trudne do opisania, ale na zdjęciu łatwe do rozpoznania. Naturalność przejawia się brakiem sztuczności (w wyrazie twarzy, niewymuszonych gestach, ustawieniu obiektu). Prawdziwość to cecha, która kładzie na zdjęciu pieczęć uczciwości, wiarygodności, przekonania.

 

-Rzeczy niezwykłe są ipso facto bardziej interesujące i więcej mówiące, niż zwykłe i pospolite. Dotyczy to zarówno samego motywu, jego ubarwienia i okoliczności, jak i sposobu interpretacji wybranego przez fotografującego. (Na przykład zwykły krajobraz przy niezwykłym oświetleniu może się bardzo podobać. Banalny motyw, "widziany" w nowy i niezwykły sposób, budzi zainteresowanie oglądającego).

Jeśli jednak niezwykłość stanowi cel sama w sobie, tzn. jeśli nie wnosi nic pozytywnego do treści obrazu, to jest bezwartościowa i staje sie "trikiem".

 

-Barwność motywu. Barwa jest bardzo ważna, a często stanowi główną cechę motywu lub obrazu. Barwa musi mieć jakiś związek oraz sensem i znaczeniem zdjęcia. Jeśli chodzi o rozważania nad fotogenicznością, to doświadczenie wykazało, że zwykłe codzienne barwy, choćby były najwierniej oddane na zdjęciu, wydają się mniej interesujące od barw niezwykłych.

 

Szczególnie silnie oddziałują: kolory jaskrawe i nasycone; bardzo delikatne, miękkie barwy o pastelowych tonach; obiekty w istocie niemal bezbarwne, tzn. charakteryzujące się tylko subtelnymi odcieniami delikatnych barw; sceny fotografowane wśród oparów albo we mgle, w czasie deszczu albo opadów śniegu; motywy utrzymane głównie w czerni, szarości lub bieli, wykazujące jednak jedną lub dwie zdecydowane barwy na ograniczonej powierzchni; barwy nieoczekiwane i "nienaturalne".

 

-Obiekty żywe albo będące w ruchu lepiej na ogół nadają się na temat dobrych zdjęć, niż obiekty martwe lub nieruchome (jednak zawsze liczy się zamysł fotografa).

 

-Zdjęcia z bliska prowadzą z reguły do ciekawszych ujęć niż widoki ogólne, ponieważ odwzorowują obiekt w większej skali.

 

-Zdjęcia pod światło stanowią rodzaj bardzo silnie przemawiający do widza, znacznie przewyższający pięknem i siłą wyrazu zdjęcia z oświetleniem frontalnym i bocznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×