Skocz do zawartości

Jałóweczka Salers i byczek Highland/Salers


Salers15

Znowu na gigancie, normalnie papużki nierozłączki... ;)


Rekomendowane komentarze

Owszem, Salersy mogą całą zimę przebywać na pastwisku.
Jak to już z cielakami bywa, te w podobnym wieku trzymają się razem a ta dwójka urodziła się tego samego wieczoru... ;)
Nie tylko małe cwaniaczki o tym wiedzą, te duże też już w stronę pastwisk wzdychają... :)

Odnośnik do komentarza

Ja jestem zdania, że w naszym klimacie spokojnie każda utrzymywana u nas rasa bydła(oprócz może wyjątkowo wydelikaconych hf) mogłaby całym rokiem przebywać na pastwisku. Oczywiście nie sztuka wypuszczona z ciepłej obory w środku zimy, ale taka trzymana tam od lata. 

Odnośnik do komentarza

Z utrzymywaniem w takich warunkach ras włoskich i blondów to bym nie ryzykował, zresztą mlecznych też, no może z wyjątkiem jałówek ale tylko jeśli mają stały dostęp do suchego budynku... zresztą dla wlasnego sumienia moim zdaniem każda rasa bez wyjątku chociaż wiatę zimą powinna mieć... ;)

Odnośnik do komentarza

Rasa im młodsza i bardziej intensywna tym ma większe wymagania co do żywienia i warunków życia ogólnie. Wszystkie rasy pierwotne i te, które wywodzą się z nich bezpośrednio mogą jeść paszę niskiej jakości i żyć pod gołym niebem 365 dni w roku. Oczywiście pisząc paszę niskiej jakości nie mam na myśli zepsutej paszy tylko paszę mało energetyczną. Efektem takiego chowu są dużo wolniejsze przyrosty masy ale też dużo większa jakość w ten sposób przyrastającego mięsa.

Człowiek zaczął utrzymywać zwierzęta pod dachem dla własnej a nie zwierząt wygody bo na przykład dojenie krowy w deszczu, śniegu czy przy lodowatym wietrze przyjemne nie jest. Tak więc zaczęto budować budynki dla zwierząt i w tych warunkach zaczęto tworzyć nowe rasy bardziej stworzone do tego typu utrzymania. Rasy pierwotne mają na zimę tak bujną okrywę,że w ciepłym budynku cierpiałyby męczarnie. Kolega Adrian słusznie zauważył,że każde zwierze trzymane w chowie pastwiskowym dostanie zimowej sierści i przetrzyma zimę na dworze bez sensacji. Najgorszy jest szok związany ze zmianą systemu utrzymania co zdarza się przy sprzedaży zwierząt i działa to w obie strony. Ostatnie zimy też niestety nie są za dobre bo jest bardziej mokro niż zimowo. Ze swoich obserwacji widzę,że nawet sierść na bydle czy koniach najładniej i najzdrowiej wygląda gdy jest -10 lub więcej. Gdy temperatura jest około zera lub na plusie sierść jest mokra nawet mimo braku opadów bo najzwyczajniej się pocą i to jest dużo gorsze niż opady deszczu.

Odnośnik do komentarza

Jeszcze kilka ładnych lat temu, pamiętam, że rodzice trzymali jałówki hf w zwykłej przybudówce do stodoły. Tak zwanej wystawce. Szpary tam były takie, że śnieg sypał do środka. Temperatura identyczna jak na zewnątrz, i idealnie przezimowały. Dostały bujnej sierści. Takiej jaką kojarzymy z rasami pierwotnymi. Teraz jak krzyżuję z simentalami i montbeliardami to odporność by była jeszcze większa.  

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v