kris148a

Konstrukcja stalowa dachu.

Polecane posty

kris148a    89

Witam, jestem na etapie projektu garażu rozmiar 16m na 24 m i pasuje mi by spady dachu byly na te ściany 16m czyli konstrukcje stalowe krarownica musi mieć rozpiętość 24m plus okap. Może ma ktoś taki projekt by krarownica była z profilu zamknięte, na środku może być poparta bo i tak tam pójdzie ściana. Pytam bo projektant mi coś wymyśla a byłem ostatnio na hali to naprawdę delikatna konstrukcja była. Jestem z okolic Kalisz jeśli ktoś by pytał o strefę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5592

24 metry rozpiętości i delikatna konstrukcja stalowa to bardzo słaby pomysł. Oczywiście są różne strefy śniegowe w Polsce ale trzeba pamiętać o anomaliach pogodowych i widzieć,że wszędzie kiedyś może napadać za dużo mokrego śniegu. Poczytaj o tego typu katastrofach budowlanych w ostatnich latach.

Pewnie z tego powodu projektant coś kręci nosem i wymyśla.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

U mnie nie ma takiego problemu bo konstrukcja będzie jeszcze na środku miała podparcie. Mnie chodzi o to jeśli ktoś robił podobny wymiar z profilu zamkniętego żeby wrzucił skan z rysunku bo koleś chce mi robić ale z dwuteownik a ja takiej nie chce.
A delikatna to tak w cudzyslowiu bo wiadomo inna delikatność na rozpiętość 10m a inna na 24m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GranoDorato    21

24 m i "delikatna konstrukcja stalowa" czyli kratownica to normalne i słuszne rozwiązanie w takim przypadku. Nie wiem co innego można by zastosować na taki dach. Opady mokrego śniegu są uwzględnione w normie śniegowej, poza tym są współczynniki  "obciążeniowe" i "materiałowe" które dają zapas nośności konstrukcji. Katastrofy to niestety wynik błędów i zaniedbań. Jak projektant zrobi swoją robotę poprawnie i wykonawca też nie spaprze, to nie ma się czego bać. 

 

O tyle jest dziwne stosowanie dwuteowników w kratownicy, że te przekroje mają wybitnie różne charakterystyki geometryczne na kierunku X i Y, tzn są nieopłacalne jako elementy ściskane (a takie decydują o nośności kratownicy). Najlepiej nadają się właśnie przekroje kwadratowe, rury, kątowniki.  Dwuteowniki są dobre na belki, i na słupy główne hali, gdzie potrzeba dużej nośności na jednym kierunku.

Jeżeli zależy Ci na profilach zamkniętych, to sprawdź  jakie te dwuteowniki zastosował projektant, bo znam profile zamknięte kwadratowe, które są cięższe od dwuteowników, a wiadomo - płacisz za kilogram konstrukcji. Więc pozory mogą mylić i nie da się tego tak rozsądzić nie znając szczegółów. Ja bym raczej starał się dokładnie wszystkiego dowiedzieć od projektanta i poprosić żeby wszystko dokładnie wyjaśnił. Ma chłop uprawnienia, więc na pewno wie co robi. Szczególnie, że taki dach to na serio bardzo prosta sprawa dla projektanta.

 

Żeby konstrukcja stalowa była lekka i delikatna to trzeba ją dobrze stężyć we wszystkich kierunkach i zadbać, żeby długości wyboczeniowe elementów ściskanych były małe - wtedy wychodzą małe przekroje.

 

A może Ty mógłbyś zamieścić rysunek twojego dźwigara ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Zamieszczę jak w końcu projektant przedstawi mi jakiś, narazie to on zawodzi mnie, ja też go nie popedzam bo budowa na dopiero ruszyć na jesień więc jest trochę czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

nie płać z góry, bo znajomej przeleciało pozwolenie na budowę, zapłaciła z góry, a potem do sądu szła z pozwem, na projektanta, bo 2 lata przeleciały a projektu ani śladu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Ten projektant 12 lat temu robił mi rysunek na dom, 7 lat temu na gospodarczy i nie było większych problemów, pewnie dlatego zwleka że ma pilne sprawy do zamknięcia a na moją jest jeszcze czas, on wszystko będzie załatwiał a kasa jaj zwykle coś w trakcie a reszta na koniec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90daniel    15

a czemu się tak upierasz na konstrukcje z profili zamkniętych że niby w czym jest lepsza ? W korodowaniu to na pewno,  wagowo też wyjdzie dużo drożej. Wszyscy już odchodzą od elementów konstrukcyjnych pełnych bo nie ma możliwości aby je zabezpieczyć przed korozją. Jak zrobi Ci konstrukcję z dwuteownika to za 30 lat przelecisz z obu stron szczotką drucianą i umalujesz ponownie. A spróbuj takie coś zrobić w profilu zamkniętym. Umalujesz od zewnątrz a w środku i tak będzie rdza ponieważ metal pomimo tego że pod dachem i suchy to koroduje od wilgoci w powietrzu. Jak mi nie wierzysz to poszukaj w gosp. Jakiś stary kształtownik zamknięty lub jakąś rurę która leży kilka lat przetnij i zobacz ile rdzy jest w środku.

Edytowano przez 90daniel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a czemu się tak upierasz na konstrukcje z profili zamkniętych że niby w czym jest lepsza ? 

 

Kolega wyraźnie napisał:

O tyle jest dziwne stosowanie dwuteowników w kratownicy, że te przekroje mają wybitnie różne charakterystyki geometryczne na kierunku X i Y, tzn są nieopłacalne jako elementy ściskane (a takie decydują o nośności kratownicy)

 

Kolega napisał podstawową wiedzę o pracy konstrukcji kratowej. Osobiście zaprojektowałem już kilkanaście kratownic jako konstrukcji dachu i tylko raz zastosowałem w pasie górnym i dolnym dwuteownik - HEA, bo rzeczywiście okazał się ekonomiczniejszy (duża rozpietość, chyba ok. 30m była i duży rozstaw). Poza tym przy takich rozpiętościach to nie ma wogóle sensu stosowania dwuteoników.

Tylko profile zamknięte, rury kwadratowe (jeśli to będzie rzeczywiście kratownica z nazwy i pracy, bo czasami się zdarza, że wykratowanie swoją drogą, a płatwie swoją drogą porozstawiane)

Edytowano przez ogorek_kiszony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90daniel    15

Hmm zależy w którym miejscu podpierasz kratownice. Ja osobiscie zrobił bym coś takiego http://images20.fotosik.pl/260/1b2a00db31a9e41f.jpg i moim zdaniem nie ma prawa się nic dziać bo już też kilka hall z ojcem postawiłem i jeszcze żaden projektant nas nie poprawił (a no może jeden  bo przesadziliśmy z grubością ścianek :) ale to chyba tylko na plus )


Hmm zależy w którym miejscu podpierasz kratownice. Ja osobiscie zrobił bym coś takiego http://images20.fotosik.pl/260/1b2a00db31a9e41f.jpg i moim zdaniem nie ma prawa się nic dziać bo już też kilka hall z ojcem postawiłem i jeszcze żaden projektant nas nie poprawił (a no może jeden  bo przesadziliśmy z grubością ścianek :) ale to chyba tylko na plus )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ma sens,

odnośnie schematu to trzeba tylko poprawić kwestie wprowadzanie przegubów w prętach, bo pasy górny i dolny wykonujesz zawsze z jednego elementu, a nie od węzła do węzła.

(podobno amerykanie kiedyś jedną kratownicę gdzieś zrobili na próbę z idealnymi przegubami w każdym węźle, ale jaki był tego efekt nie wiem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90daniel    15

To akurat pierwszy lepszy rysunek z neta wrzuciłem by pomóc wytłumaczyć o czym mówię. Ja osobiście bym nie stosował w takiej konstrukcji przegubów na prętach moim zdaniem są zbędne. Chyba że się mylę to proszę o wyjaśnienie. 

 Co do tej amerykanskiej kratownicy Nie wiem nie widziałem ale wydaje mi się że mogła by się dziwnie zachowywać właśnie w kierunku Y.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GranoDorato    21

kris148a  prosił o przykładowy rysunek a tymczasem się zrobił temat z mechaniki budowli

 

Jakbyśmy zrobili przeguby działające po Y to w węzłach niepopartych np. płatwiami w pasie górnym robi nam się od razu układ geometrycznie zmienny i krata ląduje na posadzce bo  wyskoczy nam z płaszczyzny w tym węźle. Nawiasem mówiąc mechanizm zniszczenia pasa górnego w kracie to właśnie wyboczenie pręta ściskanego czyli wytworzenie się przegubu plastycznego.

 

 

Wybaczcie kris148a  i reszta za offtopic

 

kris148a  - pogoń projektanta bo wiosna idzie, i powiedz mu, że masz kumpli co go sprawdzą, więc niech robi jak się należy.

 

Przy rozpiętości 30m i wysokości kraty w kalenicy około 2 - 2,5 m o ile  pamiętam to miałem pas górny 120x120x6,3mm  , pas dolny 100x100mm , krzyżulce 60x60mm  - traktuj to jako przybliżenie rzędu wielkości. Jest tyle czynników które wpływają na przekroje, że nie ma co tego porównywać - spadek dachu, pokrycie, strefa wiatrowa i śniegowa, wysokość budynku, rozstaw dźwigarów, rozstaw i rodzaj płatwi itd itp.

 

Pozdro

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90daniel    15

kriss podaj wymiary hali jakie byś chciał mieć tzn wysokość w kalenicy wysokość w okapie jeżeli to nie robi różnicy może być dowolna to jutro Ci coś rozrysuje i pojdziesz do projektanta niech Ci zerknie i zobaczy co o tym sadzi. zrobie rysunek kratownicy i elementy z czego ma byc zrobiona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rprojekty    0

Witam,

Mam gotowe rozwiązanie rozrysowane, akurat taki projekt robiłem kiedyś już o identycznej rozpiętości.

Nie wiem czy kratownica w twoim przypadku jest koniecznym rozwiązaniem jeśli nie planujesz tam podwieszać żadnych cięższych elementów czy urządzeń. Ze swojej strony proponowałbym rygiel który nie ogranicza przestrzeni wewnętrznej w porównaniu do dolnego pasa kratownicy. Ewentualnie można zaplanować poprzeczną belkę w razie potrzeby wg mnie szybsze prostsze i tańsze rozwiązanie do wykonania.

Po szczegóły zapraszam do kontaktu PW

post-206404-0-00434100-1479639047_thumb.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mani51    373

Moja kratownica na 10m ważyla około 250kg, zrobiona z profili zamkniętych a jak szukałem informacji o podobnych projektach to na 15m podawali już wagę około 600kg z uwagąuwagą, że może byc stosowana w drugiej strefie sniegowej w rozstawie co 5m max.
Profile muszą być szczelnie zaslepione żeby nie korodowały wewnątrz.
Z tego co zauważyłem to przy większych rozpiętosciach jedak częsciej stosuje się dwuteowniki więc coś musi w tym być, że takie rozwiązanie proponuje projektant.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rprojekty    0

Muszę sprawdzić cenę jak to wygląda szczegółowo bo na budowie mam ok. 100 sztuk takich kratownic więc i cena inaczej liczona była

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GranoDorato    21

@Rprojekty  a jeżeli to nie problem to możesz podać jakie są profile i rozstaw wiązarów na tym pokazanym rysunku ? Rozumiem, że jest podpora w kalenicy, tak ? Czyli u niego byłyby słupy na środku garażu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jakie koszty projektu, ew czy jest tu ktos kto by zrobil? i w jakiej cenie? rozchodzi sie o garaz okolo 8-9m x 16-18m  spad na jedna storone na dluzsza na ta 16-18 wiec dach bylby dlugosci 6-8 + 50 wypustu x2 strony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

90daniel - mój garaż będzie 24m na 16m z czego będzie szerszy inż dłuższy, tz że krarownica musi mieć rozpiętość 24 m plus jakiś nie wielki okap.
A co do wysokości kalenicy to najlepiej w miarę możliwości nisko. Wydaje mi się że wolał bym w kształcie trójkąta rownoramiennego bo plan jest ze kiedyś dokręce tam płyty warstwowe. A chodzi mi o to żeby była w miarę możliwości lekka bo chce ją dać ocynkowć. Będę musiał chyba zmienić projektanta bo ten dużo gada, mało robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rprojekty    0

@Rprojekty  a jeżeli to nie problem to możesz podać jakie są profile i rozstaw wiązarów na tym pokazanym rysunku ? Rozumiem, że jest podpora w kalenicy, tak ? Czyli u niego byłyby słupy na środku garażu.

 

W przykładowym rozwiązaniu ze zdjęcia nie ma wiązara, a w zamian mamy rygiel - belka stalowa IPE360 w rozstawie 6m , natomiast płatwie to profile rury kwadratowe 120x120x6 w rozstawie 2,4m.

Jeżeli chodzi o podporę środkową / kalenicową jest to rura fi244 zakończona profilem HEA160.

kris148a zamierza wymurować ścianę dzięki której możemy odciążyć konstrukcje dachu. W ścianie należałoby wykonać rdzenie żelbetowe które jednocześnie przenoszą obciążenia z dachu oraz usztywniają ścianę murowaną.

 

 

To jest tylko przykładowe rozwiązanie, jeśli podpora wewnętrzna ogranicza funkcjonalność budynku można ją usunąć przy czym zwiększy się zwiększy się konstrukcja dachu, lub ewentualnie można zmienić rozstaw podpór wg indywidualnego rozwiązania.

 

Jeśli chodzi o kwestię projektu, wykonuje kompletne projekty archi-bud z rozwiązaniami wykonawczymi oraz rysunkami warszatowymi z załatwieniem wszelkich formalnośći urzędowych z tym związanych.

Edytowano przez Rprojekty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rprojekty    0

jakie koszty projektu, ew czy jest tu ktos kto by zrobil? i w jakiej cenie? rozchodzi sie o garaz okolo 8-9m x 16-18m  spad na jedna storone na dluzsza na ta 16-18 wiec dach bylby dlugosci 6-8 + 50 wypustu x2 strony

 

Chętnie podejmiemy się zlecenia, koszt kompletnego projektu konstrukcja ścian murowana, dachu stalowa : 2500zł + koszty formalności urzędowych i ew dojazd.

Czas oczekiwania : do 2 tygodni roboczych

 

Od kilkunastu lat zajmujemy się wykonywaniem projektów budowlanych różnego rodzaju budynków i obiektów budowlanych ( garaże, wiaty, bud. mieszkalne, usługowe, inwentarskie - chlewnie, obory, hale udojowe, itp  oraz, przebudowy, nadbudowy, rozbudowy bud. istniejących a także zapewniamy nadzór budowlany.

90daniel - mój garaż będzie 24m na 16m z czego będzie szerszy inż dłuższy, tz że krarownica musi mieć rozpiętość 24 m plus jakiś nie wielki okap.

A co do wysokości kalenicy to najlepiej w miarę możliwości nisko. Wydaje mi się że wolał bym w kształcie trójkąta rownoramiennego bo plan jest ze kiedyś dokręce tam płyty warstwowe. A chodzi mi o to żeby była w miarę możliwości lekka bo chce ją dać ocynkowć. Będę musiał chyba zmienić projektanta bo ten dużo gada, mało robi.

 

Oferujemy nasze usługi

Edytowano przez Rprojekty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kamilek2000
      Cześć wszystkim! Mamy w planach budowę płyty drugiej płyty obornikowej w gospodarstwie. Chciałbym Was zapytać jak wygląda prawnie budowa takiej oraz czy mój pomysł z płytami ma sens. Płyta ma mieć wymiary 6m;4.5m;1.5m, pomysł jaki się narodził to zrobienie jej z płyt drogowych (1.5m w ziemi i 1.5m nad ziemią, (płyty mają wymiar 3;1.5) Około 40m3. Chciałem na początku wykopać "L" usadzić płyty, a na końcu wybrać ziemię i pod spadem wylać płytę. 1.Jakie dokumenty i pozwolenia będę musiał załatwić? 2.Od czego zacząć biurokrację? 3. Czy taka płyta spełni wymagania co do szczelności płyty? 4. Czy przy płycie obornikowej musi być zrobione szambo? Szambo posiadamy przy starej płycie oraz osobne przy chlewie, ale czy w przypadku nowej płyty muszę mieć osobne szabo. 5. Czy musi być robiony projekt czy można to zrobić na zgłoszenie np. zmniejszając na początek wielkość płyty, a później dodając elementy do "L" Nie wiem jak się za to zabrać dlatego pytam, pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź :)
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Przez 5714mf255
      witam wszystkich mam takie pytanie czym ogrzewacie domy zima stoję przed wymiana kotła i szukam wydajnego a zarazem w miarę taniego rozwiązania.
    • Przez Marcin133
      Witam. W związku z bardzo drogim opałem myślę nad ogrzewaniem domu pompa ciepła. Proszę użytkowników którzy już posiadają lub myślą o założeniu o wypowiedzenie się w temacie. Jakie pompy polecacie itd. 
    • Przez pawelxx
      witam, planuje utwardzi. podworko betonem b25 który będzie zatarty na gładko jak myślicie czy warstwa 15 cm wystarczy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj