pasio

koniczyna czerwona

Polecane posty

corrado    401

Właśnie przyłączam się do pytania kolegi. Słyszałem że jest wydajniejsza od tej zwykłej zielonej. Tak mówił mi koleś co ja sprzedaje.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nic290    1

Raz suszyłem i nawet ładne sianko wyszło ale suszyła się kilka słonecznych dni. Sianokiszonki jeszcze z niej nie próbowałem robić. A czy jest bardziej wydajna to nie wiem ale ładnie szybko rośnie nawet bez nawozów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xabi32    6

Ja daje swoim krowka sianokiszonke z koniczyny czerwonej i powiem ze super sprawa krowy z normalnej sianokiszonki z trwy dawały mi tak 18-19l a teraz gdy dam im tak z 30kg sianokiszonki na jedna krowe to maja tak 26-27l czyli roznica wynosi 8 l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nic290    1

robiłeś sianokiszonke z czystej koniczyny ? z dodatkiem zakiszacza czy bez ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olsen16    0

i jak wyszła? ja kiedyś zakiszałem w balotach i zrezygnowałem bo pleśniała . a jak ty zakiszałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xabi32    6

Ja brałem tak skosiłem o 4 nad ranem musiałem tak wczesnie bo do szkoły na 8 . Wróciłem ze szkoły o 15 wziałem przewracarke i roztrzepałem dosło do 20 i pojechałem robic wały.koło 11 przyjechał goscu zrobic mi baloty prasował mi prasa sipma farma II z 2 ha wyszło mi 68 balotów .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kulik    2

Ja w tym roku też zrobiłem sianokiszonkę(ok 200 bel)z 100% czerwonej konieczyny i zaczyna mnie to wkurzać bo skarmiłem ok 50bel i każda była spleśniała w mniejszym lub większym stopniu,a miało być tak pięknie krowy miały walić mleko..... :( mam też z mieszanki traw i baloty są ok,a robiłem tak samo to i to co wy na to? :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Koniczyna jest rośliną białkową wiec należy ją w miarę podsuszyć, dobrze ubić w prasie, aby spełnić minimum cukrowe. Sam mam lucernę i dodaję benzoesan sodu i tobie polecam lub kw. mlekowy + zakiszacz mikrobiologiczny, powinno pomóc.

Dodatkowo bele są owijane folią 750mm ale ilość obrotów jak dla 500mm i lucerna potrafiła jeszcze przebić folię.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja w tym roku też zrobiłem sianokiszonkę(ok 200 bel)z 100% czerwonej konieczyny i zaczyna mnie to wkurzać bo skarmiłem ok 50bel i każda była spleśniała w mniejszym lub większym stopniu,a miało być tak pięknie krowy miały walić mleko..... :( mam też z mieszanki traw i baloty są ok,a robiłem tak samo to i to co wy na to? :rolleyes:

Ja kisze koniczynę od kilku lat i się dobrze mi kisi ale w pryzmie....


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

andrzej2110 u mnie kończyna jak i lucerna też w pryzmach dobrze się kiszą. Ale to pryzma, nadmiar "soku" ma gdzie ujść. Kończynę trzeba dłużej podsuszyć do kiszenia, bo duża ilość białka, i wody w zielonej masie, będzie powodować pleśń. Lucerny lepiej mocno nie podsuszać, bo spowoduje to duże straty- wysuszona traci listki, a te z całej rośłiny najwięcej bialka zawierają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

pasza super tylko mi też często się psuje nawet jak mam domieszkę w trawie 10-15 %


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A tak trochę z innej beczki,

Ile pokosów w roku i ile lat użytkujecie koniczynę?

Ja koszę koniczynę 2x na sianokiszonke lub siano/to zależy od pogody/. Użytkować ją można 2 lata nie dłużej a jak chcesz ją zostawić na trzeci rok to koniczyny będzie tylko 10-30% tego co w pierwszym roku. Żle znosi mrozy i wypas zwierząt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kulik    2

A w jakiej fazie kosicie tą konieczynę ? bo ja kosiłem jak miała ok 50cm wysokości :unsure: i to może dlatego pleśnieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wajdek85    5

żadnej rośliny nie kosi się według wysokości tylko według fazy rozwojowej. A ona tez zależy od ilości pokosów jaka chcemy rozebrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

czyli kiedy najlepiej? a jaka jest roznica miedzy biala a czerwona konczyna ktora lepsza dla krow mlecznych??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

Im wcześniej tym lepiej, ale trzeba to wypośrodkować w stosunku do plonu. Poczekasz będzie więcej s.m. ale będzie twardsza i mniejchętnie zjadana. Pokosisz wcześniej będzie mniej dłużej będzie podsychać ale łatwiej się zakisi i będzie chętniej zjadana. Przerabiałem to w ostatnim sezonie. Mam lucernę w czystym siewie 2 ha i kończynę w jęczmieniu jarym 2,5ha. Lucerna z 1 i 2 pokosu poszła w baloty które okryłem folią z dodatkiem kwasu. Była chętnie zjadana. 3 pokos był koszony po żniwach i poszedł w pryzmę. Trochę już kwitło lucerki i tą niechętnie jadły ale było tego sporo. 4 pokos poszedł w pryzmę z koniczyną, maiały wysokość ok 20 cm lucerka i 40 cm koniczyna. Było nieco więcej niż 3 pokosu lucerny. Tą teraz spasam to praktycznie zjedzą każdą ilośc jaką się da. Co do jakości do 10% jest podpleśniałego po bokach po środku idealna. Do pryzm nic nie dodawałem a 4 pokos robiłem w sobotę i nie zdążyłem z okryciem folią- poczekało do poniedziałku czego się obawiałem ale nie ma praktycznie różnicy czy okryłem tego samego dnia czy 2 dni później.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
evolution93    8

Witam. W tym roku pierwszy raz będę kosił koniczynę czerwoną i chciałbym zapytać ile ok. potrzebuje czasu aby ja wysuszyć do sprasowania na siano.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
parada    0

kiedy najlepiej zasiać  koniczynę czerwoną chodzi mi o czysty siew tj; wiosną czy jeszcze teraz  jesienią ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej mocno podsuszyc koniczyne zeby nie bylo plesni w belach ale beda duze straty juz przy zbiorze liscie sie odypia I tylko lodyga zostanie liscie maja 15%sm a lodyga 30%sm cos za cos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
evolution93    8

pierwszy pokos 5 dni się suszył .5ha robiłem na 3 razy przez pogodę bo nie byłem pewien czy uda mi się zebrać. najgorsze że listki odpadły po którymś przewracaniu . pierwszy pokos miałem powyżej pasa to nie szło tego roztrzepać i długo schło.Ale myślę że owce bedą zadowolone :D a drugi pokos sechł w mig ale był dużo rzadszy i w trzy dni się uwinąłem. Słyszałem że konie bardzo lubią taką wysuszoną koniczynę ale jak jest w praktyce to nie wiem. Ale jak tak jeździć z przewracaniem i tracić jej właściwości to wolałbym w sianokiszonkę ale nie mam takiego sprzętu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj