MatiTM

Ustawienie Akpil czh 400

Polecane posty

MatiTM    11

Witam!

Mam Od niedawna ursusa 912 i dziwnie zachowuje się podczas orki bo jak skręcę szerokość orki na minimum to ściąga ciągnik w orankę a jak na max to wtedy nie z tym że ma trochę ciężko czy to normalne? Szerokość pierwszej skiby również na minimum a i tak wydaje się że pierwsza skiba jakby większa była bądź ostatnia za daleko odkłada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Mam podobny plug 350czh i u mnie myślę że problemem jest luz na wieszaku przez co prawy się jakby wydluzyl myślę że warto to skontrolować.
U mnie jest na tym frezie z przodu wieszaka.
Niestety nie wiem czy na pewno w tym leży problem bo tym ciągnikiem dawno nie oralem (1224) co do pierwszej skiby u mnie jest na maks przesuniety w prawo a i to wydaje się przymalo:/
Oram Nh i tam jak zwezylem aby brał mniej to też wywalal w zaorane tyle że ten pług przy tym ciagniku to zabawka...
Aktualnie mam rozstawionego na maxa i 5 skiba bierze za śladem ciągnik spokojnie sobie leci a kierownicy używam tylko przy miedzy oraz na uwrociach ora dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szeik812    55

a od kiedy Akpil czh 400 ma zmienną szerokość orki? z tego co mi wiadomo ma tylko regulację punktu ciągu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

K woli wyjaśnienia.

Akpil CZH 400 ma dwie regulacje: pierwszej skiby za pomocą korbki oraz regulację punktu ciągu dokonywaną wykorbieniem (obie regulacje niemal identyczne, jak w starych UG). Jeśli chodzi o zmianę szerokości to autorowi zapewne chodziło o zmianę pierwszej skiby.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiTM    11

Belka nie ma wykorbienia jest prosta pług wygląda jak podany w linku z tym że jest czteroskibowy i wg mnie przesuwanie belki powoduje zmianę szerokości roboczej choć możliwe że się mylę.

 

[galleryimg=365485]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

To jakiś stary Akpil CZH 400. Nawet w Niemczech spotykam nowego Akpila z regulacją linii ciągu w postaci wykorbienia.

Tak naprawdę ten pług nie ma regulacji szerokości roboczej pługa w ścisłym tego słowa znaczeniu. To o czym piszesz (przesunięcie belki zaczepowej) faktycznie jest regulacją pierwszej skiby i niczym więcej.

 

Warto na przyszłość pisać jaki model i rocznik.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiTM    11

Rok podobno 2009 ale pewności nie mam bo tabliczka jest urwana. Regulacja pierwszej skiby to rzecz wiadoma belka przesuwa się w prawo bądź lewo u mnie mam na maxa w prawo tak że pierwsza skiba bierze jak najmniej a i tak wydaje się że bierze dużo a druga dźwignia której zbytnio nie widać na obrazku przestawia belkę przód tył. Na tych zdjęciach widać lepiej 

 

http://www.maszynyfabryczne.pl/maszyny-rolnicze/plugi-rolnicze/plug-zrywalny-2-5-skib-akpil-350-czh_p_244.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Nie ma czegoś takiego, jak piszesz: "wydaje mi się że bierze dużo" - albo bierze, albo nie. Ile zabiera pierwsza skiba? Zmierz dokładnie miarą odległość od bruzdy z poprzedniego przejazdu do płozy pierwszego korpusu. Odległość ta powinna wynosić 40 - 42 cm.

 

Szerokość pierwszej skiby = szerokość robocza lemiesza. Jeśli wynik bedzie wyższy niż 42 cm znaczy to nie mniej, nie więcej tyle, że trzeba zmniejszyć rozstaw kół, zarówno osi tylnej, jak i przedniej. Z tym, że odległość od wewnętrznej strony opon przednich powinna być większa o kilka centymetrów niż ta sama odległość przy osi tylnej.

 

Druga śruba jest od regulacji linii ciągu.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiTM    11

Regulacja lini ciągu to metoda prób i błędów tak? Czy jest na to jakiś konkretny sposób? Ogólnie ciągnik kupiłem od sąsiada, ciągną nim pług produkcji KOŁASZEWSKI z Bytowa parametry takie jak w moim akpilu Lemiesze przy śrubach mają 45cm z tym że mój pług jest krótszy od pługa sąsiada ale zabierają tyle samo i u niego takie objawy nie występowały. Nie spychało pług szedł lekko spokojnie dawał rade orać 4 polową. Poprosiłem sąsiada by pomógł mi ustawić pług i mówił że o wiele ciężej idzie no strasznie spycha. Zamienimy się pługami i zobaczymy w czym problem.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Na temat ustawienia linii ciągu zostało już powiedziane niemalże wszystko co potrzebne w temacie regulacje pługa (tu i na innych stronach): http://www.agrofoto.pl/forum/topic/64848-regulacje-p%C5%82uga/page-34

Życzę udanej zabawy.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiTM    11

Przeczytałem Twoje posty i widzę że masz ogromną wiedzę na temat ustawienia pługa. Szkoda że nie mieszkasz w pobliżu. Odnośnie rozstawu kół to wiesz może jaki powinien być w Ursusie 912 do mojego Akpila? 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1210    5

1. po kilku metrach orki paczysz pług przestawiony max w prawo na belce poziomej pierwszy lemiesz zabiera całą zimie do orki czy zostaje za końcem lemiesza zostaje ziemia nie ruszona ( zostaje zwężamy ciągnik)

2. oglądamy czy pług jak jest w ziemi czy ramo jest poziomo (równolegle do podłoża), jeśli nie to wieszak w ciągniku ma po prawej stronie korbkę którą wyregulujemy poziom pługa (prawdopodobnie trzeba będzie ten wieszak skręcić/ skrócić

3. skręć pług na łańcuchach zaoraj kilka metrów zobacz czy ci ciągnik ściąga w jedną czy w drugą stronę

  jeśli ściąga w stronę zaoraną to tą śrubą która jest ukośnie/poziomo zamontowana w pługu kręć tak aby po lewej stronie mocowanie pługa z ciągnikiem cofało się do tyłu. (zobacz na mocownie pługa do ramion ciągnika. po prawej stronie mocowanie belki poziomej (ta która jest mocowana do ramion ciągnika)  jest ciasno wpasowane w pług, natomiast po prawej stronie jest luz którym regulujesz aby ciągnik nie ściągało

Po tej operacji rozkręć łańcuchy ramion ciągnika z powrotem.

4. za pomocą korby przy kole ustaw głębokość orki

5. Zobacz czy głębokość pierwszej i ostatniej skiby jest taka sama jak ostatniej. Jeśli pierwsza skiba jest mniejsza od ostatniej to prawdopodobnie trzeba skręcić cięgno na ciągniku aby wyrównać lub jak w pkt 1 zwiększyć za pomocą korbki szerokość pierwszej skiby

6. uwaga w ciągniku bez napędu cięgło powinno być bardziej pionowe (wtedy bardziej są dociążone tylne koła)

Co do różnicy wykorbienia w pługu grudziądz i akpil

 w grudziądzu ta belka pozioma co zapina się do ramion ciągnika z lewej jednej strony zaczep przy ramieniu jest przymocowany na środku. natomiast z prawej strony nie jest na środku. W związku z czym reguluje się jednocześnie aby ciągnik nie ciągało na boki oraz poziomowanie pługa.

W akpilu zaczepy ramion są na środku belki w związku z czym śrubą ukośną/poziomą reguluje się aby prosto się orało a wieszakami poziomuje się pług

Edytowano przez 1210

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Przeczytałem Twoje posty i widzę że masz ogromną wiedzę na temat ustawienia pługa. Szkoda że nie mieszkasz w pobliżu. Odnośnie rozstawu kół to wiesz może jaki powinien być w Ursusie 912 do mojego Akpila? 

 

O ile pamiętam to szerokość od wewnętrznych krawędzi opon tylnej osi powinna zawierać się pomiędzy: 110-133cm dla Akpila CZH 400.

 


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiTM    11

U mnie rozstaw na tylnej osi jest 105 a przedniej 140 opony z tyłu 16,9 R34. Dziś kombinowałem z ustawieniem i wg mnie nie jest najgorzej choć jak odczepiłem odciągi ramion to wieżyczka pługa nie była w osi z ciągnikiem a patrząc od tyłu mocno przesunięta w lewo jutro spróbuje zrobić jakieś zdjęcia.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Przy tym rozstawie kół tylnej osi niemożliwe jest, aby pierwsza skiba nie dorzucała. Chyba, że faktycznie pług uciekł w niezaorane (w lewo). Powinieneś w takim razie dokonać regulacji linii ciągu tak, aby pług poszedł w zaorane i prowadził się prostolinijnie, nie uciekając na boki.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiTM    11

Widocznie robię coś źle. Odciągi zapiąłem tak by pług był bliżej środka, wymuszając prostolinijność a tą śrubę od linii ciągu mam skręconą tak że tył pługa poszedł na max w lewo. Odpięcie odciągów powoduje że spycha w niezaorane pług także lewe ramie prawie opiera się o koło. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Ewidentnie coś jest nie tak.

Zrób kilka zdjęć:

1. pługa (od tyłu) podczas orki, jak ucieka w lewo. (zdjęcie robione zza pługa)

2. ostatniej płozy po podniesieniu pługa ponad ziemię. (zdjęcie robione z lewej strony płozy z boku)

3. regulacji linii ciągu od góry z opisem w którą stronę kręcisz.

4. tył ciągnika i wieżyczki pługa z widocznymi tylnymi kołami. (zdjęcie robione zza wieżyczki, ale w osi ciągnika nie pługa)

5. prawe tylne koło ciągnika z widocznym stykiem z ziemią i widocznym pierwszym korpusem. (zdjęcie robione od lewej tylnej opony troszkę z góry)


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiTM    11

Po wielkich mękach myślę że problem rozwiązany. Przy podczepianiu pługa zauważyłem że w lewym ramieniu ta kula jest jakby ruchoma a przy prawym nie. Zdemontowałem te dwa sworznie wyciągnąłem prawą kule (przegub) oczyściłem i złożyłem. Teraz wychodzi tak jak lewa i jest wszystko ok. Najprościej pisząc lewe ramie było dłuższe od prawego stąd to ściąganie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiTM    11

Niestety tylko mi się wydawało że jest dobrze. Ustawienie tego pługa wydaje się niemożliwe. Myślałem że wina leży po stronie ciągnika ale jednak nie bo dziś sąsiad podhaczył do nowego zetora i dokładnie to samo tyle że nie spychało przodu ale to wiadomo przedni napęd robi swoje. Nie ma opcji by pług szedł w osi z ciągnikiem. Wieżyczka patrząc od tyłu jest przesunięta w lewo i dodatkowo pierwsza skiba nie odkłada do poprzedniego przejazdu pole wygląda jak fala na morzu...

 post-199401-0-02050800-1476995276.txt

post-199401-0-78804900-1476995285_thumb.jpg

post-199401-0-72227900-1476995321_thumb.jpg

post-199401-0-61537600-1476995330_thumb.jpg

post-199401-0-54017500-1476995348_thumb.jpg

post-199401-0-78764400-1476995358_thumb.jpg

post-199401-0-45778800-1476995373_thumb.jpg

post-199401-0-58112400-1476995381_thumb.jpg

post-199401-0-14099800-1476995390_thumb.jpg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Dziękuję za zdjęcia.

Po ich lekturze mogę powiedzieć, że największą odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą płozy a dokładniej zbyt mała ich powierzchnia szczególnie na ostatnim korpusie. Płoza ta powinna mieć dodatkową nakładkę powiększającą powierzchnię oparcia. Trzeba ją dokupić lub dorobić. Bez tego nie ustawisz prawidłowo linii ciągu, czyli nie ustawisz pługa, aby szedł w linii prostej i nie prowadził ciągnika.

 

Po drugie: Masz powyginane lemiesze (czuby) poza trzecim, szczególnie pierwszy. Trzeba je wyprostować a następnie ustawić podkładkami. Jak podniesiesz pług do góry i spojrzysz od tyłu pługa wszystkie lemiesze mają się ze sobą pokryć (mają być w linii prostej). Sprawdź także przy okazji, czy nie są skrzywione w bok.

 

Po trzecie: Pług jest niedostatecznie wypoziomowany (poziomowanie poprzeczne) prawy bok pługa (patrząc od tyłu) jest wyżej niż lewy. Chyba, że to tylko magia obrazu.

 

*Tak na marginesie opony na tylnej osi są za szerokie dla tego pługa i niepotrzebnie ugniatają ziemię.

 


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

U mnie jest ta sama historia ten sam pług i ciągnik.
U mnie myślę że to wina prawego wieszaka bo jest wyklekotany i ma duże luzy a lewy nie.
Przy takim ustawieniu jak ty masz podpinam do T6 i jeździ się bez trzymanki.
Ps mnie też prowadzalo jak były za długie lemiesze jak obcielem po 5 cm wszystko wróciło do normy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiTM    11

Płozy wszystkie są nowe na ostatniej jest piętka nie widać jej ale jest. Zresztą nowy pług też tak ma.

post-199401-0-58471500-1477030043_thumb.jpg

Lemiesze owszem są trochę powyginane lecz jak były nowe nie było jakiejś porażającej różnicy. Jak powiększyć te płozy?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Na ostatnim korpusie musisz mieć coś takiego (patrz zdjęcie poniżej) lub podobnego i skończą się Twoje problemy.

post-81345-0-01416600-1477032687.jpg

Tak wygląda to w moim pługu PÖTTINGER Servo 35 nova. Jest ona szersza, dłuższa i jest w stanie przeciwdziałać sile działającej na odkładnicę wynikającą z oporu ziemi na niej. Pozwala na prawidłową regulację linii ciągu.

 

(dodam zdjęcie pługa do galerii, może pojawi się wieczorem)


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Wątpię aby w tym był problem u mnie jednym ora się lux a drugim są cyrki...
Ale możesz sprawdzić bo to nic wielkiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiTM    11

Według wskazówek przyspawałem do ostatniej płozy dodatkowy płaskownik lecz nie udało mi się tego przetestować bo okazało się zbyt mokro. Zastanawia mnie jeszcze jedno czy miejsce koła kopiującego w pługu ma znaczenie? Bo jak kupiłem pług to było ono z przodu, a ze nauczony byłem orać z kołem z tyłu to od razu je przekręciłem do tyłu.

post-199401-0-46518600-1477069783_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
    • Przez tobiasz19964
      Witam. Chciałbym kupić polski pług obrotowy na zabezpieczeniu zrywalnym  który pług będzie lepszy do 90 koni Belarus 952 :
      Akpil Mix Due 3+1 czy Agro masz POL3+1. oba w podobnej cenie .Jak oceniacie pługi tych firm chodzi mi o opinie użytkowników, awaryjność itd. 
      Czy lepiej kupić 3 skibowy km 80 lub PO 
      Z góry dzięki za odpowiedz
    • Przez Bodzio110
      Interesuje mnie, czy ktoś orze z szerokością skiby 40 lub 45 cm, a przy tym z szerokością opony ciągnika 600mm i więcej?
      Czy wtedy opona mocno przygniata poza bruzdą?
    • Przez cikenos
      Witam pytanie chodzi o opony ciągnika i orkę opony 710 i plug 4×44cm czy będzie okej czy nie będzie dorzucać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj