Skocz do zawartości
maniek10141

Opryski rzepaku i innych oleistych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
koniu    77

ja na pierwszy zabieg dam Toprex 0,5l a na płatka możliwe że Amistar.

eMWu    484

Co polecacie na pierwszy zabieg? Znalazłem ciekawe materiały odnośnie stosowania flusizasolu i karbendazymu (alert 375) na rozwój grzybów suchej zgnilizny (link 1) oraz na plonowanie rzepaku po stosowaniu samego flusizasolu (capitan 250):

- http://www.progress.plantprotection.pl/pliki/2010/PPP_50_2_25_Kaczmarek_J_1.pdf

- http://www2.dupont.com/Crop_Protection/pl_PL/assets/downloads/S-20.pdf

Wiadomość z agroFakt.pl

globus512    17

Nie wiem jak będzie, ale ciekawy jestem tego nowego AmistaruXtra dedykowanego dla rzepaku. Na konferencji gościu mówił żeby zastosować przy opadaniu pierwszych płatków dawkę 0,8 lub na samym początku kwitnienia dawkę 1l. Jak myślicie co byłoby lepsze?

darolee    3

No z Amistarem trochę ostrożności. Nie neguję stosowania, choć zaobserwowano już jakiś czas temu zaobserwowano spadek skuteczności działania azoksystrobiny między innymi dlatego robią różne wariacje z innymi substancjami pod różnymi nazwami.

jack83    14

częściowo masz racje.kombinacje robi sie również dlatego że azoksystrobina działa zapobiegawczo a nie interwencyjnie stąd dodatek cyprokonazolu

tomek73    190

Amistarem Xtra można opóźnić zabieg do pojawienia się pierwszych strąków.

major_89    35

Moim zdaniem to jakaś podróbka a w każdym razie nie pochodzi z polski. W Polsce największe orginalne opakowanie to 600g które kosztuje przeszło 280zł . To albo gość sprzedaje podrobiony środek ochrony roślin co wszystko na to wskazuje ( szczególnie za tako cene) lub sprowadził go z zagranicy również z nieznanych żródeł.

knoro21    8

Może cos doradzicie. Rzepak posialismy pierwszy raz i chcialbym sie poradzic jak go poprowadzic. W okolicy nie ma rzepakow takze ze szkodnikami nie powinno byc az takiego kłopotu, planuje takie zabiegi od razu piszcze czy dane połaczenia środkow sa możliwe;

-oprysk od szkodnikow+asahi+odzywka+siarczan+ mocznik+tebu 1l

-galera od chwastow

-od szkodnikw jeśli sie pojawia+odzywka mocznik siraczan

-na opadajacy płatek od szkodnikow+fungicyd+odzywka mocznik siarczan

Na 1 rzut pójdzie 130 kg siarczanu amonu+200 saletry

Na 2 rzut 200 kg saletry

Na co moge liczyc przy takiej ochronie i nawozeniu? Poprosiłbym o podanie przykladowych produktow czym moge prysnac np od grzyba na opadajacy płatek moze alert? A czym od szkodnikow.

knoro21    8

Jesienia był caryx ale za późno za stosowany słabo mi oklapł ten rzepak sam tebukonazol wystarczy na skrócenie ? mysle ze chorobami nie musze sie zbytnio przejmowac ponieważ rzepak jest siany 1 raz na tej ziemi. Jakies propozycje co do insekcydów ?

mano    1

przeglądałem ś.o.r. na allegro i trafiłem na coś takiego

http://allegro.pl/mo...3046162676.html

co myślicie otej ofercie mospilanu warto zaryzykować?

podejrzewam, że pochodzi za wschodniej granicy wiem bo ludzie kupowali kilogramowe woreczki mospilanu po 130-150 zł i oryginalny produkt

thug    196

Na pierwszy zabieg fungicydowy zamierzam dać Brasifun 1l na ha. A w okresie opadania pierwszych płatków Moderator.

hmm pierwszy zabieg ok moze byc tebukonazol i jak go zwał barsifun , riza , syrius, tebu ,itd to mało ważne

ale na drugi zabieg tiofanat i tetrakonazol to trochę słabo dodałby jeszcze strobi do tego

knoro21    8

z tego co czytalem po jeśli nigdy nie bylo rzepaku na polu to po zbozach powinno byc sporo siarki z azotem moze masz troche racje ale to 1 rzepak i nie chcemy sie juz az tak bardzo pakowac w koszta w razie by cos nie wyszlo ale w sumie wyjdzie mi okolo 190 N łacznie z przedsiewnym nawozeniem i opryskami wiec mysle ze to i tak nie az tak malo. Polecicie cos od szkodnikow na skracanie i fungi jakies?

atomik    145

na skracanie toprex wystarczy, jeśli zależy Ci na dobrej ochronie i regulacji za jednym polecam horizon 250. najdroższy będzi caryx co do efektów ludzie zadowoleni ja nie wiem bo wolę toprex i horizon. a na szkodniki to u kazdego sprawdza się co innego np. na słodyszka u mnie wystarczył w zeszłym roku w jarym rzepaku raz dursban a na ozimy dawałem 3 razy i tak były naloty i narobiły szkody. a na chowacza narazie nie ma co pryskać dopiero naczynko najlepiej wystawić.

mano    1

Kolego atomik popraw mnie ale sądzę że Dursban stosuje się raz w sezonie wegetacyjnym i się nie dziwię że były naloty.

Edytowano przez mano

garu    6

Koledzy mam pytanie czy przy dawce 15 kg siarczanu magnezu dolistnie nic nie stanie się rzepakowi bo mam obawy pomóżcie.

eMWu    484

Jaki to siarczan? Siedmiowodny czy jednowodny? Dla siedmiowodnego maksymalne bezpieczne stężenie to 5%, dla jednowodnego bodajże 3%. Czyli możesz dać te 15kg siedmiowodnego na 300 lub więcej litrów wody. Ale ja bym poczekał z dokarmieniem dolistnym, z tego co kojarzę to nigdzie w Polsce nie ma teraz warunków do takich zabiegów, niech kilka dni minie, aby liść się zregenerował po mrozach.

Asia87    9

Żeby dokarmianie dolistne miało sens musi zacząć się wegetacja. Póki co wszystko jeszcze "śpi" i nie warto dokładać pracy.

knoro21    8

mógłby ktos napisac jakie szkodniki kiedy sie pojawiaja ? Jak myslicie jeżeli w okolicy nie ma rzepakow to szkodniow bd duzo mniej niz zwykle? rzepaku ma 2.6 ha

Tomek90    196

na skracanie toprex wystarczy, jeśli zależy Ci na dobrej ochronie i regulacji za jednym polecam horizon 250. najdroższy będzi caryx co do efektów ludzie zadowoleni ja nie wiem bo wolę toprex i horizon. a na szkodniki to u kazdego sprawdza się co innego np. na słodyszka u mnie wystarczył w zeszłym roku w jarym rzepaku raz dursban a na ozimy dawałem 3 razy i tak były naloty i narobiły szkody. a na chowacza narazie nie ma co pryskać dopiero naczynko najlepiej wystawić.

Po co tebukonazol jeszcze?? Zwalcza to samo co Toprex.

darolee    3

mógłby ktos napisac jakie szkodniki kiedy sie pojawiaja ? Jak myslicie jeżeli w okolicy nie ma rzepakow to szkodniow bd duzo mniej niz zwykle?

Znając, życie to szkodniki będą standardowo. Jest tego badziewia coraz więcej.

Co do występowania piszę bez przybliżonych dat, bo wszystko zależy od warunków pogodowych oraz regionu:

- chowacz na ruszenie wegetacji

- słodyszek od zwartego pąka

- chowacz+pryszczarek od początku opadania płatków

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez kornas
      Witam. Czy ktoś z forumowiczów prubował pryskać rzepak ozimy navigatorem wiosną w celu zwalczenia maku polnego? Wiem że nie ma rejestracji na stosowanie wiosną, ale bardziej chodzi mi o to czy może on uszkodzić rzepak nawet przy zmniejszeniu dawki?? No chyba że znacie coś innego co zwalczy mak?? pozdrawiam
    • Przez TopAgroPlus
      Witam mam pytanie odnośnie nawozów pod rzepak ?Jakie dawkowanie soli potasowej i fosforanu amonu?
    • Przez damiandg
      Koledzy mam zamiar na przyszły rok posiać pierwszy raz rzepak na około 2,5h. Nie spodziewam się na początku jakiś wielkich plonów ale wiadomo że każdy musi nauczyć się uprawiać tę roślinę. U mnie w promieniu około 25km nikt nie sieje rzepaku a co za tym idzie w okolicy nie ma żadnego skupu. Powiedzcie mi jaką odmianę zasiać na pierwszy rok która mniej więcej wybacza drobne błędy i gdzie w okolicach Dąbrowy Górniczej (Śląsk, Małopolska) można sprzedać bez problemu taką małą ilość rzepaku?