Skocz do zawartości
maniek10141

Opryski rzepaku i innych oleistych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
losktos    120

A na koniec kwitnienia nie pryskasz jeszcze raz od owadów? Jak oceniacie mospilan vs proteus?

jak jest taka konieczność to pryskam. Co do mospilanu vs proteus, ja wybieram proteusa

Panowie uraczy mnie ktoś choć 1 opinia?

co lepiej dodać do azoksystrobiny (0,5l/ha) - prochloraz (Mondatak)? czy tiofanat metylowy (Topsin)? i w jakich dawkach?

dodam że chcę głównie zabezpieczyć się od zgnilizny twardzikowej

prochloraz

Ambrilo93    0

Witam Panowie,

Podpowie ktoś co to za choroba lub czego to są objawy. Chodzi o te brązowe plamki na liściach osadzonych niżej gleby w rzepaku.

Dodam że poszła słaba ochrona grzybowa tj. 0.4 toprex + 0.2 tebukonazol.

Rzepak jest teraz w takiej fazie jak widać na poniższym zdjęciu.

Czy da się teraz jakoś zwalczyć te objawy?

Czy są groźne dla rzepaku?

Lada moment rzepak zakwitnie i nie wiem teraz czy można czekać z ochroną do momentu opadania płatka czy lepiej jakoś teraz z tym walczyć.

Z góry dziękuje za każdą porade

pozdrawiam

post-166919-0-18548000-1493467569_thumb.jpgpost-166919-0-13361900-1493467581_thumb.jpg

slonju77    12

Jakiej zwyżki plonu możemy się spodziewać po zastosowaniu fungicydu na płatek? gra jest warta świeczki?

Wiadomość z agroFakt.pl

yaroslaw    2

Nie jest to gorczyca.Samosiew rzepaku raczej.

Czy przy początku kwitniena mozna jeszcze dać mocznik,czy może lepiej saletrę ,bo chcę go jeszcze zasilić.

Teraz  tak mocznik jak i saletra  na  rzepak   to już musztarda  po  obiedzie  . nawożenie  azotem  kończymy  najpóźniej trzy tygodnie przed kwitnieniem

loquito    14

Czy nalatujący słodyszek podczas początku kwitnienia zadowoli się już tymi kwitnącymi kwitami czy będzie żerował na pąkach które są niżej i jeszcze nie zakwitły? 

asmodan28    7

Dzięki za podpowiedzi

Kamilc017 - co do robaka to 05.04. dawałem 0,65l Atena+0,15 Titan na razie spokój..ale pewnie dlatego ,że zimno.

Przed kwitnieniem miałem dać : 5kg Elvita rzepak + 1l Elvita Amino +robak (0,25 Desha) + 2l Elwita BOR (kolejnośc według waszej podpowiedzi. ) pytanie jak sie zrobi ciepło to pewnie robi sie żółto na polu i czy nie za późno z tym mikro.

Na płatek za to coś mi nie graja dawki fungi które mi zaproponowali pomóżcie czy aby na pewno jest ok

0,5l prochloraz (mondatak) + 0,4l propikonazol (Propizole) + 0,2 fenpropidyna (Andros - to w sumie nie wiem czy środek doby mi sprzedali)

+ 1l tebu ( został mi środek radziliście dać na płatek) + 0,1 robak (Zeus)

Pytanie czy to aby za bardzo bigos nie jest i czy nie zaszkodzi rzepakowi. Proszę was o podpowiedzi. Raps u mnie pierwszy raz.

Ponawiam post. Pomoże ktoś ?

loquito    14

Według mnie, jak zakwitnie i będzie żółto, do chyba odpuściłbym bym sobie te mikro i makro.
A co do zabiegu na płatka to można chyba prościej i coś sprawdzonego np. 0,4 ÷ 0,5l  azoksystrobina 250g  +  prochloraz 350 ÷ 400 g albo tebukonazol 200 ÷ 250g. Może można dodać jakieś mikro/makro wraz z zabiegiem na płatka ale tego nie wiem, nigdy nie dodawaliśmy, niech inni może coś podpowiedzą. 

warchest    46

panowie a u mnie jest cos maly rzepak czy to ze byl skracany caryxem w dawce 1 l na ha moglo tak podzialac a nawozenie na wiosne bylo 300 kg saletrosanu i pozniej 2 dawka saletra amonowa ok 250 kg na ha u sasiadow niektorcyh wielki rzepak tyle ze oni nie skracali wiec wyda mi plon jakis dobry czy skracanie zaszkodzilo ?

petrus87    6

zależy pewnie czy nie za wczesnie skracałeś i jak duża jest roznica. nie widząc go trudno się wypowiedzieć

A panowie co lepsze według Was? Piętro czy Amistar Xtra?

u mnie od 2 lat opcja nr 2 i sprawdza się bardzo dobrze

Sunf    9
Napisano (edytowany)

Jakiej zwyżki plonu możemy się spodziewać po zastosowaniu fungicydu na płatek? gra jest warta świeczki?

czy stosując fungicyd na płatek oczekiwać będziemy zwyżki plonu? , nie , głownym celem jest eliminacja zgnilizny twardzikowej ktora to najwiecej zaszkodzi w ostatecznym rozrachunku spadku plonu

Edytowano przez Sunf

JanoB    0

Panowie takie pytanie: mam kupione.1. Prochloraz450g/l+2.Azoksystrobina250g/l ile tego dać na opadanie,  po litrze będzie dobrze, pomóżcie!!!

Kula07    139

czy stosując fungicyd na płatek oczekiwać będziemy zwyżki plonu? , nie , głownym celem jest eliminacja zgnilizny twardzikowej ktora to najwiecej zaszkodzi w ostatecznym rozrachunku spadku plonu

Ale żeś zakręcił, z Twojej wypowiedzi, wynika, że stosując zabieg fungicydowy na opadania płatka możemy spodziewać się zwyżki plonu w stosunku do plantacji nie chronionej. I to jest prawda. Ile więcej rośliny wydadzą to czysta teoria. Może to być 200 a może i 500kg. Zależy to od wielu czynników.

PABLO555    13

A może być i 2 tony tak jak było w 2007 roku w okolicach Legnicy na dolnym Śląsku ,zgnilizna twardzikowa siła spustoszenie od tamtej pory większość już pryska ,ale też od tamtej pory tak duże nasilenie zgnilizny twardzikowej się nie powturzyło,zaobserwowałem to po niedopryskanych klinach, w które czasem nie warto wjeżdżać bo mają czasem szerokość 2-4 metrów .Moim zdaniem jest to obowiązkowy zabieg.pozdrawiam

tomek73    190

Panowie takie pytanie: mam kupione.1. Prochloraz450g/l+2.Azoksystrobina250g/l ile tego dać na opadanie,  po litrze będzie dobrze, pomóżcie!!!

Za dużo 2 x 0,5  adiuwant i 300 litrów wody.

W  tamtym roku u nas bardzo duże gospodarstwo  średnio  mieli 1,8 t/ha rzepaku z 3,5 tyś ha. Powód oczywiście choroby, podali symetrię  przed kwitnieniem i nie podziałała,

Tam gdzie ja minołem opryskiwaczem bo nie chciało mi się cofać to rzepaku prawie nie było.

dziubek    4

A może być i 2 tony tak jak było w 2007 roku w okolicach Legnicy na dolnym Śląsku ,zgnilizna twardzikowa siła spustoszenie od tamtej pory większość już pryska ,ale też od tamtej pory tak duże nasilenie zgnilizny twardzikowej się nie powturzyło,zaobserwowałem to po niedopryskanych klinach, w które czasem nie warto wjeżdżać bo mają czasem szerokość 2-4 metrów .Moim zdaniem jest to obowiązkowy zabieg.pozdrawiam

Sasiad wtdedy tez rekord strzelil bo 600kg z hektara uciupal i rzepakiem juz sie nie zajmuje.

rocco0987    19

Za dużo 2 x 0,5  adiuwant i 300 litrów wody.

W  tamtym roku u nas bardzo duże gospodarstwo  średnio  mieli 1,8 t/ha rzepaku z 3,5 tyś ha. Powód oczywiście choroby, podali symetrię  przed kwitnieniem i nie podziałała,

Tam gdzie ja minołem opryskiwaczem bo nie chciało mi się cofać to rzepaku prawie nie było.

ostatnie dwa lata dawałem symetre przed kwitnieniem i było ok plon w tamtym roku 4,3t dwa lata temu 3,8t ale azotu tylko 160 plus troche suszy... później i tak juz nie robie wjazdu w rzepak wiec staram sie wjechac jak jeszcze traktor bardzo nie łamie roślin bo mam belke 15m a traktor rozstawiony na 2.25. Chociaż w tym roku rzepak juz zaczyna gdzieś puszczac pojedyncze kwiaty a nie sięga nawet do pasa, będzie mega niski.

Pomoże ktoś z opcją 0.25 pictor i 0.8 tebu Jak to zadziała ? Czy może nie kombinować i jechać pełną dawką Pictora? Rzepak już ładnie kwitnie.

slonju77    12

Nie mam doświadczenia w rzepaku ale wczoraj jadąc samochodem obserwowałem plantacje rzepaku i niektóre plantacje są według mnie przeregulowane rzepak ma może 25 cm wysokości ,rośliny jakoś dziwnie powykręcane ,chyba regulatory ,mróz i to że jest ciągle zimno zrobiły robote ,czy będzie miało to wpływ na plon?

dziubek    4

Ktos kiedys pytal do kiedy mozna opryskac rzepak na jednoliscienne. Tu jest przyklad sasiada jak opryskal w fazie pakowania

post-19823-0-79162600-1493543196_thumb.jpg

post-19823-0-88490300-1493543416_thumb.jpg

Dzisiaj w żółtym naczyniu znalazłem 4sztuki słodyszka.Dodam że na roślinach nie widziałem ich. Z czym polecacie prysnąć od nich bo mam zamiar jutro lecieć z odżywkami.

masa24    55

dziubek tylko tam jest wiecej samosiewow niz rzepaku i tak.   fioletowy kolor to nie od pryskania a od chlodu

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez kornas
      Witam. Czy ktoś z forumowiczów prubował pryskać rzepak ozimy navigatorem wiosną w celu zwalczenia maku polnego? Wiem że nie ma rejestracji na stosowanie wiosną, ale bardziej chodzi mi o to czy może on uszkodzić rzepak nawet przy zmniejszeniu dawki?? No chyba że znacie coś innego co zwalczy mak?? pozdrawiam
    • Przez TopAgroPlus
      Witam mam pytanie odnośnie nawozów pod rzepak ?Jakie dawkowanie soli potasowej i fosforanu amonu?
    • Przez damiandg
      Koledzy mam zamiar na przyszły rok posiać pierwszy raz rzepak na około 2,5h. Nie spodziewam się na początku jakiś wielkich plonów ale wiadomo że każdy musi nauczyć się uprawiać tę roślinę. U mnie w promieniu około 25km nikt nie sieje rzepaku a co za tym idzie w okolicy nie ma żadnego skupu. Powiedzcie mi jaką odmianę zasiać na pierwszy rok która mniej więcej wybacza drobne błędy i gdzie w okolicach Dąbrowy Górniczej (Śląsk, Małopolska) można sprzedać bez problemu taką małą ilość rzepaku?