Skocz do zawartości
maniek10141

Opryski rzepaku i innych oleistych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ankasss    0

cześć

Szukam kogoś kto stosował środek Inazuma - może ktoś się znajdzie, bo mam pytanko

ogar118    62
Napisano (edytowany)

Nie mierz wszystkich swoją miarą. To że na swoim podwórku nie widziałeś mrozu, tylko delikatny przymrozek to nie znaczy że u innych tak było. Całonocny spadek trmperatury nawet do -8 spowoduje znaczące konsekwencje. Już teraz 24 godziny po pierwszym przymrozeniu widać pierwsze oznaki, reszta wyjdzie za kilka dni.

A ty jaki miałeś spadek? Oczywiście nie łaska podać lokalizacji... -8 owszem sporo zaszkodzi a -10 jeszcze więcej ale z tego co widzę to -8 było na kasprowym a tam rzepaku się nie uprawia...

Edytowano przez ogar118

Wiadomość z agroFakt.pl

piotr30piotr    64

ja nie pamiętam żeby przez ostatnie 4 lata nie było u mnie przymrozków koniec kwietnia początek maja więc nie ma co panikować , najgorzej było 4 lata temu jak padał śnieg w maju i prze parę nocy temp spadała poniżej 0

metrax12    13

Od kiedy Fyfanon ma rej. w rzepaku ? Kiedyś nie było takowej, był przypadek spalenia kilkuset ha. rzepaku opryskiem (dość bogatym mixem) Plantator twierdził że zaszkodził któryś z preparatów stosowanych w mieszaninie.. jak wyszło na jaw, że na słodyszka dodano Fyfanonu, to zakończono procedurę reklamacyjną.

Kiedyś, to znaczy kiedy? Dawniej Fyfanon 500 EC miał rejestrację na rośliny warzywnicze i sadownicze, do czasu aż nie zniknął z rynku (rok 2005-2009?).

Teraz po reanimacji, ma rejestrację wyłącznie na rzepak.

michalsoft    2

co polecacie na zastosowanie na robala w rzepaku? na kwitnienie mam mospilan . a teraz co polecicie ? co sadzicie o Boravi ?

B3Agro    85

To reklama? Bo nie wiem w jakim celu przy takiej pogodzie miałbyś cokolwiek na robala używać. A zanim znowu wylezie to akurat z tym mospilanem pojedziesz. Gdyby jednak się pojawił jak będzie chłodno to leć po "taniości" cyperkillem w zwiększonej dawce.

Albercik99    27

A ty jaki miałeś spadek? Oczywiście nie łaska podać lokalizacji... -8 owszem sporo zaszkodzi a -10 jeszcze więcej ale z tego co widzę to -8 było na kasprowym a tam rzepaku się nie uprawia...

Z tego co wiem to temperaturę mierzy się w klatce meteorologicznej na wysokości 2 m. Prawdopodobnie twój wywiad tego nie wziął pod uwagę. Ale rzepak nie pyta jaka jest temperatura 1,5 m nad nim. Do tego dochodzą zadolenia i kotliny, a tam było -8. Mazowesze, warmińsko-mazurskie, podlaskie na pewno. Rzepaki pogięte i popękane.

ogar118    62

Z tego co wiem to temperaturę mierzy się w klatce meteorologicznej na wysokości 2 m. Prawdopodobnie twój wywiad tego nie wziął pod uwagę. Ale rzepak nie pyta jaka jest temperatura 1,5 m nad nim. Do tego dochodzą zadolenia i kotliny, a tam było -8. Mazowesze, warmińsko-mazurskie, podlaskie na pewno. Rzepaki pogięte i popękane.

Czyli nie wiesz ile było u ciebie. Z tego co czytam na forum to na razie chłopaki z okolic białegostoku wspominali coś o -5 ale podejrzewam że tam rzepak jest w plecy z wegetacją o jakieś 2 tygodnie albo więcej w stosunku do centrum kraju to raczej tragedii nie będzie. Poza tym nikt poza tobą nie spodziewa się wysokich cen rzepaku oraz drastycznego spadku plonu z powodu obecnych przymrozków. Dlatego wydaje mi się że trochę przesadzasz i niepotrzebnie stresujesz niektórych rolników...  

Roman176    1176

górny Śląsk to samo do tego straszna śnieżyca nawet w zimę takiej nie było  

Albercik99    27

Czyli nie wiesz ile było u ciebie. Z tego co czytam na forum to na razie chłopaki z okolic białegostoku wspominali coś o -5 ale podejrzewam że tam rzepak jest w plecy z wegetacją o jakieś 2 tygodnie albo więcej w stosunku do centrum kraju to raczej tragedii nie będzie. Poza tym nikt poza tobą nie spodziewa się wysokich cen rzepaku oraz drastycznego spadku plonu z powodu obecnych przymrozków. Dlatego wydaje mi się że trochę przesadzasz i niepotrzebnie stresujesz niektórych rolników...  

Czy jesteś lichym telepatą? Bo ja nigdzie nie pisałem o wysokich cenach rzepaku. Poza tym grubo się mylisz myśląc, że w tym roku jest taka różnica w wegetacji między północą a centrum, mało tego - nie ma różnicy między północą a południem. Mi się z kolei wydaje, o czym napisałem na wstępie, że jednak mierzysz innych swoją miarą.

ogar118    62

Faktycznie to nie ty pisałeś o cenie rzepaku.

Coś od ciebie nie można uzyskać konkretnej odpowiedzi tylko, jak w innych tematach, ględzisz coś o mierzeniu miarą. 

toperz    4
ogar118 

daj sobie na luz ,bo sytuacja jest różna ,  prognoza a realia to dwie różne rzeczy , 

Albercik99 

dobrze pisze o pomiarze w klatce 2 m nad ziemia , 

u mnie pomiar podany wg oficjalnych danych jest zawsze  inny niż w rzeczywistości , ukształtowanie geograficzne i lokalizacja , podają np.  -4 , a faktycznie -7 ,także nie ma  reguły , 

tobago    6

Każdy region jest inny. U mnie od początku ruszenia wegetacji bardzo kiepskie były warunki na wjechanie z opryskiwaczem. Jak nie mokro to wiało, to znowu deszcz, teraz temperatura koło zera. Tym sposobem pięknie przygotowany rzepak do zimy na wiosnę dostał tylko npk, i ok 170kg azotu, żadnej chemii nie udało się do tej pory zastosować. Paradoksalnie wygląda calkiem dobrze bo ani nie było nalotów chowacza ani choroby grzybowe jakos przy tych warunkach nie szaleją. Martwię się tylko czy to że nie zastosowałem żadnego regulatora na wiosnę wpłynie jakos na plon. Całą chemię mam przygotowaną, caryx, tebukonazol, mikro, npk dolistnie. Ale co z tego jak nie ma jak opryskać. Rzepak jak co roku pewnie z początkiem maja będzie kwitł. Obecnie sięga do kolana. Jest sens jak tylko zrobi sie nieco cieplej wjechać jeszcze z Caryxem? Odmiana zwykła, nie karłowa.

kamilc017    32

Na Caryx to już za późno lepiej zostaw sobie go na wrzesień. Na plon nie wiem czy wpłynie ale rzepak może nierównomiernie dojrzewać. Co do grzyba to faktycznie jest zimno tak się nierozwija ale jak przyjdzie ciepło wilgoć jest to pasowało by jak najszybciej wjechać z jakimś fungicydem. 

tobago    6

I tak stosuje desykację wiec to akurat nie problem. Martwi mnie tylko żeby nie poszedł w pęd głowny za szybko.
No i jeszcze kwestia zabiegu "na płatka". Jeśli zrobię grzybówke za kilka dni, trochę będzie wcześnie pryskać za 2 tygodnie na opadanie. Ewentualnie teraz jakimś tanim tebukonazolem.
Tak durnego roku jeszcze nie widziałem...

kamilc017    32

Ja opryskałem toprexem 10.04 i raczej zadziała na pół plantacji regulująco bo nie równe wschody miałem. A teraz śnieg i przymrozki masakra...

DARKPANTER    5

co polecacie na opadanie płatka mój sprzedawca poleca mi yamato. Może coś innego, albo może coś dodać do yamato? 

marych    0

Każdy region jest inny. U mnie od początku ruszenia wegetacji bardzo kiepskie były warunki na wjechanie z opryskiwaczem. Jak nie mokro to wiało, to znowu deszcz, teraz temperatura koło zera. Tym sposobem pięknie przygotowany rzepak do zimy na wiosnę dostał tylko npk, i ok 170kg azotu, żadnej chemii nie udało się do tej pory zastosować. Paradoksalnie wygląda calkiem dobrze bo ani nie było nalotów chowacza ani choroby grzybowe jakos przy tych warunkach nie szaleją. Martwię się tylko czy to że nie zastosowałem żadnego regulatora na wiosnę wpłynie jakos na plon. Całą chemię mam przygotowaną, caryx, tebukonazol, mikro, npk dolistnie. Ale co z tego jak nie ma jak opryskać. Rzepak jak co roku pewnie z początkiem maja będzie kwitł. Obecnie sięga do kolana. Jest sens jak tylko zrobi sie nieco cieplej wjechać jeszcze z Caryxem? Odmiana zwykła, nie karłowa.

Daj caryx na jakiejś części kiedy tylko będzie możliwe  resztę daj taniej. Na płatka wszystko równo tzn .w jednym terminie nie zapomni o robakach do każdego zabiegu. Najlepiej pół na pół Po zbiorze czekamy na info

.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez kornas
      Witam. Czy ktoś z forumowiczów prubował pryskać rzepak ozimy navigatorem wiosną w celu zwalczenia maku polnego? Wiem że nie ma rejestracji na stosowanie wiosną, ale bardziej chodzi mi o to czy może on uszkodzić rzepak nawet przy zmniejszeniu dawki?? No chyba że znacie coś innego co zwalczy mak?? pozdrawiam
    • Przez TopAgroPlus
      Witam mam pytanie odnośnie nawozów pod rzepak ?Jakie dawkowanie soli potasowej i fosforanu amonu?
    • Przez damiandg
      Koledzy mam zamiar na przyszły rok posiać pierwszy raz rzepak na około 2,5h. Nie spodziewam się na początku jakiś wielkich plonów ale wiadomo że każdy musi nauczyć się uprawiać tę roślinę. U mnie w promieniu około 25km nikt nie sieje rzepaku a co za tym idzie w okolicy nie ma żadnego skupu. Powiedzcie mi jaką odmianę zasiać na pierwszy rok która mniej więcej wybacza drobne błędy i gdzie w okolicach Dąbrowy Górniczej (Śląsk, Małopolska) można sprzedać bez problemu taką małą ilość rzepaku?