Skocz do zawartości
maniek10141

Opryski rzepaku i innych oleistych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
piotr30piotr    64
Napisano (edytowany)

dla mnie najważniejsze żeby jesienią dobrze skrócić . wiosna nie ma to dla mnie większego znaczenia i dlatego daje prochloraz + tebu . kiedyś dawałem 1l horizonu czyli tebukonazolu tylko wtedy był na wyłączność bayera i kosztował  120 zł litr i rzepak sypał pięknie  do tego  1l alertu na płatek i fastac na słodyszka nurella na chowacza i troche boru 2 x po 250 salmagu i plon powyżej 4 tony . A teraz takie cuda w rzepaku a plon nie zachwyca

jeszcze zapomniałem że 4kg bazyla na ha po 15 zł za kilogram a teraz jakieś mieszańce co chwalą które krzyżują się z rzodkiewką albo innymi rzepakami za 3 lata znów rzepak na tym polu i samosiewy tego mieszańca krzyżują sie dalej i licho wie co to za korzyści z tych mieszańców

Edytowano przez piotr30piotr

Kula07    139

Patrząc na przebieg pogody jesienią w ostatnich latach niestety oprócz dobrej regulacji równie ważna jest ochrona fungicydowa i to porządna.

piotr30piotr    64

prochloraz i tebu bardzo dobrze wypada w niemieckich doświadczeniach . prochloraz działa typowo interwencyjnie a resztę załatwia tebu . chyba jest to sporo lepsza opcja od kilku gram metkonazolu z caryxa

Wiadomość z agroFakt.pl

Kula07    139
Napisano (edytowany)

No zdecydowanie jeżeli chodzi o ochronę fungicydową, ale napewno Caryx lepiej działa regulacyjne, a Ty właśnie pisałeś, że dla Ciebie najważniejsze jesienią jest skrócenie stąd mój post.

Edit. Piszę o jesieni.

Edytowano przez Kula07

piotr30piotr    64
Napisano (edytowany)

tak mi się wydaje że jesienią warto skracać a wiosną niektórzy twierdzą że mocne skracanie jest szkodliwe i tylko w uzasadnionych przypadkach stosować .

w tamtym roku na pierwszy zabieg dałem prochloraz i tebu na drugi przed kwitnieniem 1l Tilmoru a na płatek 0,5 l pictora

w sumie jak się ktoś wiosną spóźni to i tak niczego nie skróci czy to caryxem czy toprexem bo rzepak szybko rośnie i jak jest w pas to te skracanie już mu za wiele nie pomoże i tylko szkoda kasy bo lepiej zwalczy choroby dajac litr tebu .

Jesienią stosuję 0,5 l caryxa plus 0,5 l tebu tak najlepiej na 4 do 6 liści nejlepsze u mnie efekty jak coś wybuja to poprawiam taką sama mieszaniną . dla mnie jesienią najważniejszy termin bo łatwo go przegapić a jak trafiony to rzepak pieknie do ziemi przyciągnięty

anto    8

tak mi się wydaje że jesienią warto skracać a wiosną niektórzy twierdzą że mocne skracanie jest szkodliwe i tylko w uzasadnionych przypadkach stosować .

w tamtym roku na pierwszy zabieg dałem prochloraz i tebu na drugi przed kwitnieniem 1l Tilmoru a na płatek 0,5 l pictora

w sumie jak się ktoś wiosną spóźni to i tak niczego nie skróci czy to caryxem czy toprexem bo rzepak szybko rośnie i jak jest w pas to te skracanie już mu za wiele nie pomoże i tylko szkoda kasy bo lepiej zwalczy choroby dajac litr tebu .

Jesienią stosuję 0,5 l caryxa plus 0,5 l tebu tak najlepiej na 4 do 6 liści nejlepsze u mnie efekty jak coś wybuja to poprawiam taką sama mieszaniną . dla mnie jesienią najważniejszy termin bo łatwo go przegapić a jak trafiony to rzepak pieknie do ziemi przyciągnięty

ile prochlorazu  i tebu?

Sunf    9

prochloraz i tebu bardzo dobrze wypada w niemieckich doświadczeniach . prochloraz działa typowo interwencyjnie a resztę załatwia tebu . chyba jest to sporo lepsza opcja od kilku gram metkonazolu z caryxa

rzuc link tych doswiadczen

SawekBraczyk    14

No też myślałem żeby zrobić 1 zabieg tebu + prochloraz tylko czy dodać jeszcze ccc albo caryx+tebu tylko że to droższa opcja . 

wilhelm    401

Tylko że Niemcy oceniając skuteczność s.a. (w tym przypadku wspomniany tebukonazol), najczęściej stosują oryginalny bayerowski Folicur, lub Horizon.. nie jakieś Tebu, Tarcze, Rizy (ta ostatnia nawet nie śmierdzi tak jak pozostałe tebukonazole), i tym podobne "wynalazki na bazie tebukonazolu" szeroko stosowane w naszym kraju..

Sunf    9
Napisano (edytowany)

0,7 l prochlorazu i około 0,7 l tebu koszt około 70zł takiego zabiegu

Toprex 0,5 l/ha +/- 119 zł.

w czechach proponuja dać 0,3 l/ha z dodatkiem 10 kg mocznika. Według przeprowadzonych doświadczeń działanie to jest takie samo jak przy 0,5 l/ha

https://www.syngenta.cz/news/aktuality/toprex-jak-ho-neznate

Tylko że Niemcy oceniając skuteczność s.a. (w tym przypadku wspomniany tebukonazol), najczęściej stosują oryginalny bayerowski Folicur, lub Horizon.. nie jakieś Tebu, Tarcze, Rizy (ta ostatnia nawet nie śmierdzi tak jak pozostałe tebukonazole), i tym podobne "wynalazki na bazie tebukonazolu" szeroko stosowane w naszym kraju..

chyba w marcowym albo dalszym topagrarze test tebukonazoli

Edytowano przez Sunf

wilhelm    401

0,3 Toprexa to raczej jesienią.. Wiosną w fazie intensywnego wzrostu taka dawka nie przyhamuje zbytnio wzrostu wydłużeniowego głównego pędu, a i ochrona grzybowa (głównie chodzi o phomę), też nie będzie zbyt mocna.. Można pokusić sie o dodatek tebukonazolu, ale 3 triazole też nie bardzo...
Edit
Nie doczytałem wcześniej, że ta dawka 0,3 Toprexa łącznie z mocznikiem, działa tak jak pełna dawka 0,5 l.

Kula07    139

Czyli jesienią Tebu, wiosna Tebu. Nie jestem zwolennikiem powtarzania tych samych substancji.

piotr30piotr    64
Napisano (edytowany)

tylko pytanie czy mocne  skracanie wiosną jest potrzebne , u mnie jak jest odpowiednia obsada i rośliny są zdrowe to rzepak nie leży plackiem . w tym roku na działkę 5 ha wysiałem jedną jednostke exquisita i obsada jest odpowiednia . Jak się nada roślinie odpowiedni pokrój jesienią to wiosna już delikatnie traktuję

co do zamienników to pewnie masz rację że mamy gorszej jakości dlatego przeważnie jak jest już pogoda ustabilizowana to daję przed kwitnieniem 1l tilmoru . a na czyszczenie po zimie gdzie temp mocno skacze to prochloraz jest jak znalazł

A co wy na to że 2 lata temu rzepaki mocno skracane wiosną gorzej plonowały bo miały słabszy system korzeniowy ?

Sunf    9
Napisano (edytowany)

Optimale Bestandesdichte: 35 – 45 Pflanzen/m²

Wachstumsregler/Fungizid:

Herbst Toprex 0,5 – 0,35 l/ha

Frühjahr Toprex 0,35 l/ha

Edytowano przez Sunf

Tomek90    196

Basf ma 3 epox w ochronie zbóż. Horizon jednak odstrasza ceną. 

Co powiecie o tych tebukonazolach z zawartością ponad 400g w litrze? 

wilhelm    401

Bo Basf akurat chyba nie ma innego triazolu, to do każdego zabiegu pcha ten epoksy :)
Niby jakieś tam tebukonazole z wyższą zawartością s.a. pojawiły się na rynku, ale nie miałem z nimi do czynienia.. nawet nie wiem kto to produkuje.

Kula07    139
Napisano (edytowany)

A co wy na to że 2 lata temu rzepaki mocno skracane wiosną gorzej plonowały bo miały słabszy system korzeniowy ?

Akurat dwa lata temu skracałem Toprexem w dawce 0,5l (co niektórzy uważają za dawkę która silnie reguluje) i średnio z 44ha (z czego 20 było na słabej IV i V klasie) sypneły ponad 4,3t/ha.

Edytowano przez Kula07

piotr30piotr    64
Napisano (edytowany)

oni maja chyba 10 albo 15 lat patentu na s.a.  może niebawem pojawią się generyki protiokonazolu . ja przeważnie jak robię mieszankę to biorę jeden markowy i do tego generyk

kula tam na pomorzu macie lepszy klimat dla rzepaku . u mnie dwa lata temu straszna susza i na 3-4 klasie 3,3 t/ha , w zeszłym roku wyszło 3,6t/ha więc bez szaleństw . trzy lata temu średnia powyżej 4,5t/ha liczę że ten rok może będzie lepszy  niż dwa poprzednie

wilhelm    401

@piotr30 U mnie średni plon z ostatnich trzech sezonów dokładnie taki sam jak u Ciebie :)

ogar118    62

Też już parę razy spotkałem się z opinią że wiosenne skracanie wpływa nie korzystnie na plonowanie rzepaku... 

Adrenalinaa    3

Panowie co sądzicie o zastosowaniu Bioregulator typu Kalpak lub Asahi w Rzepaku ? 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez kornas
      Witam. Czy ktoś z forumowiczów prubował pryskać rzepak ozimy navigatorem wiosną w celu zwalczenia maku polnego? Wiem że nie ma rejestracji na stosowanie wiosną, ale bardziej chodzi mi o to czy może on uszkodzić rzepak nawet przy zmniejszeniu dawki?? No chyba że znacie coś innego co zwalczy mak?? pozdrawiam
    • Przez TopAgroPlus
      Witam mam pytanie odnośnie nawozów pod rzepak ?Jakie dawkowanie soli potasowej i fosforanu amonu?
    • Przez damiandg
      Koledzy mam zamiar na przyszły rok posiać pierwszy raz rzepak na około 2,5h. Nie spodziewam się na początku jakiś wielkich plonów ale wiadomo że każdy musi nauczyć się uprawiać tę roślinę. U mnie w promieniu około 25km nikt nie sieje rzepaku a co za tym idzie w okolicy nie ma żadnego skupu. Powiedzcie mi jaką odmianę zasiać na pierwszy rok która mniej więcej wybacza drobne błędy i gdzie w okolicach Dąbrowy Górniczej (Śląsk, Małopolska) można sprzedać bez problemu taką małą ilość rzepaku?