Skocz do zawartości
maniek10141

Opryski rzepaku i innych oleistych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
d4rek    16

Panowie

To co to w końcu jest za cholera... Te pozwijane liście

I co z tym zrobić...

Rzepak sieje po raz pierwszy... I proszę was o poradę.

dawałeś już bor, molibden ? jak nie i tak jest wskazany oprysk na jesień, opryskać nie zaszkodzi, jak wyjdzie jutro opryskać to za jakiś czas dam znać czy pomogło ;)

daro189    11

To i ja zapytam- w fazie 3 liści pryskałem peneralem i navigatorem osobno, ponieważ chwasty już zaczynały robić się duże, pszenica też robiła się za duża, i wszystko było w porządku bo nawet oset ładnie skręcało, jednak teraz coraz więcej chwastów pojawia się ponownie.

W sumie sprzedawca powiedział, że navigator działa też doglebowo, a z racji trudnej uprawy nie stosowłem herbicydu doglebowo typu command.

Jak myślicie, teraz rzepak ma ładne 4-6 liśći, miejcami ledwo 2, czasami jeszcze wychodzi - jechać metazanexem czy dać sobie spokój?

Oczywiście chwasty te były wrażliwe na navigatora, ale niestety oprysk na suchą ziemię.

cichyh32    44

Pryskalem rzepak stabilanem w dawce 0.7 na ha w fazie 5 lisci. jest okolo 2 tyg po zabiegu i rzepak rosnie jak nie regulowany. Dawał ktoś z was kiedys moddus albo medax top na rzepak?

Wiadomość z agroFakt.pl

SawekBraczyk    14

Czy siać azot rzepakowi na jesień np. saletrosan . Przedsiewnie dostał yara 9:12:25 w dawce 330kg/ha ale myśle że azotu może mu braknąć i na jesień będą żółte liśćie a niechciał bym bo zeszłego roku tak było . Tylko czy dać jeszcze raz regulator jak bym siał ten saletrosan . Narazie dostał tebukanazol w dawce 1l . 

d4rek    16

Pojechane dzis mocznik, siarczan, bor, molibden, del caps, toprex, tyle ze rzepak nie zagesty i slabo liscie pokrylo pobiera przez liscie tylko czy tez skroci pobierajac z gleby?

asmodan28    7

dawałeś już bor, molibden ? jak nie i tak jest wskazany oprysk na jesień, opryskać nie zaszkodzi, jak wyjdzie jutro opryskać to za jakiś czas dam znać czy pomogło ;)

.

Nie nie dawałem jeszcze żadnej odzywki.

To mówicie ze brak molibdenu.

Podrzućcie jakiś godny polecenia specyfik i w jakich dawkach się to daje.

Byłem dzisiaj i trochę mi się ten rzepak pozwijał ...

czajens    3

Panowie doradźcie.

Dopiero zaczyna swoja przygodę z rzepakiem.

W tym roku posiałem rzepak na 8 ha działce, gdzie 4,5ha to była łąka stalerzowana i zaorana , a 3,5ha pszenica. Siew trochę spóźniłem jak na nasz region 28-29 sierpień, z racji, że nie mogłem skosić wcześniej pszenicy. Po siewie tylko raz padało i to skromnie (jakieś 2 dni po) i dopiero w tym tygodniu u nas pada. I pewnie wszystko się dopiero ruszy, łącznie z zielskiem. Ale do rzeczy: wschody rzepaku są słabe i bardzo nierówne od liścieni do 4 liści i rośliny są bardzo małe , za to samosiewy pszenicy bardzo dobrze sobie dają radę. Chcę to opryskać Agilem 100 EC, pytanie czy tylko kawałek działki gdzie rosła pszenica czy całość, czy ten oprysk zwalczy mi jakieś trawy z łąki? W ulotce nic się nie doczytałem.

Na dwuliścienne chcę prysnąć Navigator 360 SL+ Metazanex 500 SC na całość działki.

Zauważyłem, że niektóre liście maja dziurki, pewnie meszka go wygryza. Co proponujecie na prysnąć?

Podpowiedzcie jakie jeszcze mogę dać odżywki w oprysku i co mogę zastosować na choroby grzybowe?

Które zabiegi mogę ze sobą łączyć, żeby było jak najmniej tych wyjazdów opryskiwaczem.

BENNY82    35

ja stosowałem elvita start i jestem zadowolony co do ochrony to raczej pic tak samo jak i hormony aminokwasy korzyści raczej niewymierne

garu    6

Panowie na mój rzepak poszedł doglebowo Command + Metazanex. Na jednej działce przepuściło mi komose a na drugiej chabra. Co na poradzić, czym ewentualnie opryskać czy nie pryskać ?

Drugie pytanie która substancja czynna w Toprexie ma działanie skracające a która grzybówka. Obie to triazole DIFENOKONAZOL I PAKLOBURAZOL.

Edytowano przez garu

d4rek    16

Moze ktos powiedziec po jKim czasie widoczne sa objawy skracania rzepaku? Czy jest to widoczne w jKis sposob po lisciach ? Opryskalem toprexem ale pokrycie lsci ciecza bylo bardzo slabe wiec nie wiem czy jakas poprawke za jakis czas nie szykowac dk equsite

aro1975    114

ja zawsze pryskam żółtymi antyznoszeniowymi lechlera i jest dobrze - niebieskie mają większy wydatek cieczy, więc liście powinny być mokre.

d4rek    16

Mniejsza oto blad popelnilem, ale sprzet wymaga manualnej wymiany dysz wiec olalem ;-) mozesz okreslic jak rzepak zachowuje sie po skracaniu czy liscie ze spuczastych zaczynaja sie klasc? Dzis jeszcze ulewny deszcz co prawda 15 minut ale jednak wiec jak poprawic grzybowke to zauwaze i pojade a faza moze skracania uciec ....

aro1975    114

Mniejsza oto blad popelnilem, ale sprzet wymaga manualnej wymiany dysz wiec olalem ;-) mozesz okreslic jak rzepak zachowuje sie po skracaniu czy liscie ze spuczastych zaczynaja sie klasc? Dzis jeszcze ulewny deszcz co prawda 15 minut ale jednak wiec jak poprawic grzybowke to zauwaze i pojade a faza moze skracania uciec ....

za wcześnie żeby to stwierdzić - po prostu z czasem szyjka się schowa

kubamako66    47

Mam rzepak dk seax jest w fazie 6-8 liścia i nie trzeba go niby skracać ale co niektórzy go skracają bo mówią że mocno rośnie i za wysoko zaczyna rosnąć i nie wiem czy go skracać czy sobie darować ? )Ps rzepak sieje pierwszy rok 

post-48754-0-42190300-1474782103_thumb.jpg

post-48754-0-46728000-1474782113_thumb.jpg

Kula07    139

Piękny rzepak.
Od razu widać, że na tym polu dawno nie było rzepaku.

Skracanie to jedno a ochrona fungicydowa to drugie. Ja jak najbardziej potraktowałbym go Toprexem/Tilmorem.

Edytowano przez Kula07

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez kornas
      Witam. Czy ktoś z forumowiczów prubował pryskać rzepak ozimy navigatorem wiosną w celu zwalczenia maku polnego? Wiem że nie ma rejestracji na stosowanie wiosną, ale bardziej chodzi mi o to czy może on uszkodzić rzepak nawet przy zmniejszeniu dawki?? No chyba że znacie coś innego co zwalczy mak?? pozdrawiam
    • Przez TopAgroPlus
      Witam mam pytanie odnośnie nawozów pod rzepak ?Jakie dawkowanie soli potasowej i fosforanu amonu?
    • Przez damiandg
      Koledzy mam zamiar na przyszły rok posiać pierwszy raz rzepak na około 2,5h. Nie spodziewam się na początku jakiś wielkich plonów ale wiadomo że każdy musi nauczyć się uprawiać tę roślinę. U mnie w promieniu około 25km nikt nie sieje rzepaku a co za tym idzie w okolicy nie ma żadnego skupu. Powiedzcie mi jaką odmianę zasiać na pierwszy rok która mniej więcej wybacza drobne błędy i gdzie w okolicach Dąbrowy Górniczej (Śląsk, Małopolska) można sprzedać bez problemu taką małą ilość rzepaku?