Skocz do zawartości
maniek10141

Opryski rzepaku i innych oleistych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bamberool    2

Ja dziś przeprowadziłem dokładną lustrację rzepaku (lubelskie). Wschody dośc dobre, rzepak w stadium na ogół 4 liści właściwych, choć i 6 się trafia. Pchelka nie dokuczyła ale na mniej więcej co 2-3 roślinie znalazłem jaja śmietki a gdzie niegdzie inne białe (podejrzewam że bielinka kapustnika ale może być i coś innego). Po konsultacji z moim doradcą od oprysków dziś poszedł zabieg na jednoliścienne z mocznikiem siarczanem i sporą ilością mikro a na poniedziałek-wtorek mam się szykować na zabieg tebukonazolem ze środkiem na robaki (Pyrisimex) Doradca twierdzi że nie ma sensu pryskać jaj tylko czekać na wylęg larw i wtedy zabieg.Myślicie że dobrze doradza? Ma ktoś inne zdanie? 

ja na twoim miejscu zmieniłbym doradcę. do jednoliściennych jak coś to max insektycyd. nie będzie skutków ubocznych, ale z herbicydami(garmicydami nie łączy się się mikro). Za późno na zabieg insektycydem jak już jaja złożone, po to pryskamy na śmietkę, aby ją zabić i nie złożyła jaj, a teraz to tylko ci pomoże zaprawiane ziarno. nie łączyć boru z insektycydem, za bardzo podnosi pH cieczy, przez co spada aktywność substancji czynnej insektycydu.

Siew Mzuri-bezorkowo

Atak pchełki i innego robactwa dużo większy niż w przypadku uprawy orkowej. Oprysk poszedł w sobotę (Helios 480 plus Sumi alpha) wieczorem ale moim zdaniem powyżej 27 stopni żaden środek nie zadziała Zbyt sucho i za gorąco.

Wynik meczu Mzuri kontra orkowo  1:1

chloropyrifos działą dobrze w wysokiej tem a perytroid gorzej w wysokiej. tak więcej roboty zrobi chloropyrifos(działa dłużej i przemieszcza się w roślinie). skoro by nie działało to po oprysku miałbyś taki sam lub wzmożony nalot.

milanreal1    290

czyli te dziury to pchełka... a te muchy na tym zdjęciu powyżej to nie smietka ??

To akurat jest śmietka, jest jej plaga, praktycznie codziennie próg szkodliwości przekroczony kilkunastokrotnie.

bamberool    2

To akurat jest śmietka, jest jej plaga, praktycznie codziennie próg szkodliwości przekroczony kilkunastokrotnie.

chloropyrifos + perytroid i tydzień spokoju przynajmniej. perytroidy tylko mają rejestracje w rzepaku dla info

Wiadomość z agroFakt.pl

asmodan28    7

milanreal1

Poprosiłem przedstawiciela aby mi zostawił zapobiegawczo coś na smietke. Zostawił Titan 100EW. Substancja czynna to zeta-cypermetryna( związek z grupy pyretroidów). I nie wiem czy ten środek jest ok czy mi coś wcisnął. Co o tym sadzisz ? A może masz jakiś sprawdzony środek na ta smietke.

Kula07    139

Na śmietke starczy, a na jej larwy nie ma w pełni sprawdzonego/skutecznego środka.

Można się ratować środkami działającymi systemicznie w roślinie ale na ile będą one skuteczne i w jakich dawkach?

asmodan28    7

Na śmietke starczy, a na jej larwy nie ma w pełni sprawdzonego/skutecznego środka.

Można się ratować środkami działającymi systemicznie w roślinie ale na ile będą one skuteczne i w jakich dawkach?

Ale na ile dni to starczy ??

Co,ile trzeba to poprawiać ?

Jaj jeszcze nie było....znaczy rano.

Ale jak znam moje szczęście to pewnie zanim jutro wieczorem opryskam to będzie ferma tych jaj

maniek20    71

Ponoć na śmietkę dobry jest proteus bo dział systemowo tylko ni wiem ile w tym prawdy ale sprawdzać to to trochę drogi interes może być

Audi213    3

Chłopaki może ktoś z was jest mi w stanie odpowidzieć w sprawie tego Metazanexu+navigatora w fazie 4-6 liści ?

milanreal1    290

milanreal1

Poprosiłem przedstawiciela aby mi zostawił zapobiegawczo coś na smietke. Zostawił Titan 100EW. Substancja czynna to zeta-cypermetryna( związek z grupy pyretroidów). I nie wiem czy ten środek jest ok czy mi coś wcisnął. Co o tym sadzisz ? A może masz jakiś sprawdzony środek na ta smietke.

Może być, cypermetryna to co na polu jest zwalczy. W sumie żeby w miarę skutecznie ze śmietka sobie poradzić to trzeba by stosować środki typu dursban, proteus, mospilan + pyretroid średnio co 2 tygodnie.

asmodan28    7

Może być, cypermetryna to co na polu jest zwalczy. W sumie żeby w miarę skutecznie ze śmietka sobie poradzić to trzeba by stosować środki typu dursban, proteus, mospilan + pyretroid średnio co 2 tygodnie.

milanreal1

Dzięki za odpowiedz. W takim układzie jutro pryskał ten mój jak na razie kurduplowaty rzepak.

Za tydzień zrobię poprawkę.

Kula07    139

Ale na ile dni to starczy ??

Co,ile trzeba to poprawiać ?

Jaj jeszcze nie było....znaczy rano.

Ale jak znam moje szczęście to pewnie zanim jutro wieczorem opryskam to będzie ferma tych jaj

Jest film na kanale YT TopAgrar na temat smietki i na końcu filmu podane są różne środki. Nie wszystkie mają rejestrację w rzepaku.

graminicyd ( targa ec 10)  jest mieszalna z dursbanem ?

Tak, ostatnio robiłem taką mieszaninę.

Edytowano przez tomektroszynski

zoxim    5

Metazanex+Navigator jak najbardziej nawet jak liście dojdą jeszcze, bo warto poczekać na jakąś wilgoć w glebie

Audi213    3

Metazanex+Navigator zwalcza Łobodę czy nie

Edytowano przez Audi213

majes    4

Czy tu jest śmietka? Zdj trochę nie wyraźne ale może ktoś rozpozna co to za muchy.

post-13082-0-78425500-1473861976_thumb.jpg

Audi213    3

Panowie na łobodę/przytulię/rumian w fazie 4-6 liści (siany 20 ) lepsza będzie gallera czy metazanex+navigator , a jeśli żadne z tych to coś jeszcze na jesień, jakiś dobry oprysk.

Edytowano przez Audi213

AleksanderX    106

dziś pryskałem tebu wyszło jakieś 0,4 l na ha czy mam za 10 dni powtórzyć rzepak ma 7-8 liści

Edytowano przez AleksanderX

d4rek    16

Dursban na jakie insekty dziala oprocz tych z ulotki? Wlasnie skonczylem gazowanie wraz z leopardem.

lambogrand    26

ja mam tarcza lan i pisze ze 0.7 jesienia dlaczego dales te 0.4? ja mysle calego litra przywalic bo rzepak buja sie szybko

Tomek90    196

dziś pryskałem tebu wyszło jakieś 0,4 l na ha czy mam za 10 dni powtórzyć rzepak ma 7-8 liści

Taka dawka to 4 liści temu powinna iść. Teraz koło litra bym dał, a nie 0.4.

Edytowano przez Tomek90

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez kornas
      Witam. Czy ktoś z forumowiczów prubował pryskać rzepak ozimy navigatorem wiosną w celu zwalczenia maku polnego? Wiem że nie ma rejestracji na stosowanie wiosną, ale bardziej chodzi mi o to czy może on uszkodzić rzepak nawet przy zmniejszeniu dawki?? No chyba że znacie coś innego co zwalczy mak?? pozdrawiam
    • Przez TopAgroPlus
      Witam mam pytanie odnośnie nawozów pod rzepak ?Jakie dawkowanie soli potasowej i fosforanu amonu?
    • Przez damiandg
      Koledzy mam zamiar na przyszły rok posiać pierwszy raz rzepak na około 2,5h. Nie spodziewam się na początku jakiś wielkich plonów ale wiadomo że każdy musi nauczyć się uprawiać tę roślinę. U mnie w promieniu około 25km nikt nie sieje rzepaku a co za tym idzie w okolicy nie ma żadnego skupu. Powiedzcie mi jaką odmianę zasiać na pierwszy rok która mniej więcej wybacza drobne błędy i gdzie w okolicach Dąbrowy Górniczej (Śląsk, Małopolska) można sprzedać bez problemu taką małą ilość rzepaku?