Skocz do zawartości
maniek10141

Opryski rzepaku i innych oleistych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Szkodniki łuszczynowe atakują

galeria
Opryski
Zbigniew3003    18

A ja spytam o koszty np.Metazanex 500SC 83,80 zł/l netto a METAX 500 SC 57,60 zł/l netto, substancja ta sama ilość też,więc po prostu kto więcej wydrze.

kubamako66    46

Witam w wtorek mija 2 tygodnie po siewie rzepaku i zauważyłem gdzie nigdzie dziurawe liście na rzepaku rzepak ma po 2 miejscami po 3 liście a miejscami dopiero wyłazi z ziemi a śmietka zaczyna atakować i mam takie pytanie czy jechać jutro pryskać od śmietki czy się jeszcze parę dni w się wstrzymać bo jak kupowałem opryski to mi mówił że jak będzie miał rzepak 4 liście to mam pryskać od 2 li ściennych chwastów i wtedy dać oprysk nagoni 0,3 kg na ha a później jak będę pryskał od 1 li ściennych to dać dursban 0,6l/ha ? i mam dylemat czy jechać jutro z nagoni  czy się parę dni wstrzymać ?

post-48754-0-53309300-1472404189_thumb.jpg

post-48754-0-76781500-1472404217_thumb.jpg

Wiadomość z agroFakt.pl

losktos    119

ja bym nie czekał, do fazy 4 lisci szkodniki mogą Ci nieźle spustoszyć plantacje. Co do samej fazy to chyba aktualnie masz go w fazie liscieni (bynajmniej tak mi się wydaje po zdjeciach) Miska postawiona na polu?

masa24    55

ale polaczyc butisan z navigatorem?  wtedy kosz wyjdzie kosmiczny. sam butisan lepsy niz navigator + metazanex?

kolega wyzej pytal o perz w rzepaku.  wogole taki srodek jak labrador zwalczy perz?  czy tylko glifosat?   kiedy jedziecie na jednoliscienne,jesien czy wiosna?

master20002    151

Tylko i wyłącznie jesień. Kiedyś siałem rzepak po jęczmieniu to nie pryskałem bo zima załatwiła samosiewy, ale przy dzisiejszych deficytach opadów trzeba zwalczać wszystko dość szybko. Samosiewy wypijają masę wody. U siebie jadę Leopardem w dawce 1 litr na hektar. Perz on bierze w dawce 2,5-3 litry na ha.

Edytowano przez master20002

wilhelm    401

U mnie problem z doprawieniem gleby i siewem, a niektórzy już myslą o regulatorach.. :) Zastanawiam sie, czy wogóle pryskać w tych warunkach po siewie.. Część rzepaku siana w sobotę, reszta dzisiaj.

20CBR12    48

Ja zakończyłem siewy w niedzielę rano, pryskane było całą noc do 8.00 w nocy ziemia chwycila jakaś wilgotność ale z tym co rano konczylem trudno powiedzieć z czasem będzie wiadomo czy warto było...a tak w ogóle to najpierw musi wzejsc a potem dopiero będę myśleć co z chwastami...byłem wczoraj w Niemczech to sieją rzepak na potęgę, wydaje mi się że zdecydowanie więcej niż w latach ubiegłych, przynajmniej tam gdzie ja bywam...

masa24    55

u mnie rzepak siany  w piatek to dzis juz wschodzi. az sie zdziwilem ze tak szybko

jak to jest ze zwalczaniem perzu na jesieni?  zda to egzamin?

asmodan28    7

Wieczorem też warunki mogą być niespecjalne. Spada temp powietrza ale gleba ma wyższą temperaturę więc co osiada na glebę zaczyna parować. Optymalnie byłaby noc albo o świcie.

Dobrym rozwiązaniem do doglebówek są adiuwanty olejowe które dociążą krople i lepiej ją "skleją" z glebą. Niestety ich wadą jest słaba rozpuszczalność.

Co do mieszanin graminicydów z navigatorem lub innymi może przyczyniać się do spadku skuteczności graminicydów. Ewentualnie przypalenia to skutek nośników które mogą znacznie przyśpieszyć wchłanianie.

Co do navigatora to ma substancja aminopyralid który lepiej działa doglebowo i pod kątem zwalczenia fiołka lepiej radzi sobie po siewie. Jego oba zastosowania po siewie lub po wschodach ma uzasadnienie. W każdym wypadku sobie poradzi jeżeli będzie wilgotna gleba.

milanreal1

Ja siałem rzepak w sobotę po południu.

Dzisiaj mija drugi dzień po siewie. Ale na polu pustynia.

Mam comanda i metadanych. Nie wim czy pryskać wogole doglebowo skoro tak sucho.

Czy dać comanda i zostawić metazanex powschodowo.. Czy wogole zostawić comanda i go nie pryskać bo sucho.

I dać pózniej powschodowo. Co o tym myślisz ?

mat93    30

Mam takie pytanie posiałem rzepak w tamtym tygodniu wszedł wszędzie oprócz 20 arów gliny ,ale pojawiło sie sporo samosiewów pszenicy, poczekać aż ewentualne resztki samosiewów skiełkują czy jechać z opryskiem bo szkoda wody ,którą wyciągają jak myślicie ?  

Kula07    137

U mnie wyłażą samosiewy jęczmienia a rzepak dopiero zaczyna wschodzić. Ja czekam.

Ale pojadę Fudilade forte w dzielonych dawkach i będzie ok.

milanreal1    290

milanreal1

Ja siałem rzepak w sobotę po południu.

Dzisiaj mija drugi dzień po siewie. Ale na polu pustynia.

Mam comanda i metadanych. Nie wim czy pryskać wogole doglebowo skoro tak sucho.

Czy dać comanda i zostawić metazanex powschodowo.. Czy wogole zostawić comanda i go nie pryskać bo sucho.

I dać pózniej powschodowo. Co o tym myślisz ?

Ostateczna decyzja nalezy do Ciebie i wiesz jak to wygląda. Jak po rozgarnięciu gleby jest wilgoć to bym pryskał comandem z adiuwantem olejowym nad ranem. Jak totalna pustynia to odpuśc sobie zabieg doglebowy, daj metazanex+navigator po wschodach na wilgotną glebę.

losktos    119

Witam. Co  na jesieni lepiej zastosować Caryx czy Toprex?

jeżeli nie zależy CI aż tak bardzo na regulacji to toprex, a jak spodziewasz się wyniesienia stożka to caryx + tebu (tebu na wsparcie działania fungicydowego)

Aczkolwiek toprex zastosowany w miarę wcześnie też daje całkiem fajne efekty

asmodan28    7

Ostateczna decyzja nalezy do Ciebie i wiesz jak to wygląda. Jak po rozgarnięciu gleby jest wilgoć to bym pryskał comandem z adiuwantem olejowym nad ranem. Jak totalna pustynia to odpuśc sobie zabieg doglebowy, daj metazanex+navigator po wschodach na wilgotną glebę.

milanreal1

Ustawiłem budzik na 4:00 ;).. Zobaczę jak gęba wyglada.

Miało padać a nie spadło nawet kropli..

Zobaczymy nad ranem... Na razie pustynia :(

Sadek    446

3 lata temu rzepak zasieliśmy w popiół dnia następnego opryskaliśmy za 4/5 dni przyszedł deszcz, problemu z chwastami nie było.

krychu    43

Butisan Star 416 mam na 3 ha z poprzednich lat chce się pozbyć wkońcu tego. Powiedzcie mi można go łączyć z navigatorem na 3 liść? Jest straszna susza, wczoraj myślałem że coś spadnie a tu ani kropli. W czwartek 7 dni od siewu będzie i według ulotki do tego dnia można zabieg wykonywać. Później dopiero jak ma parę liści. Co robić z tym butisanem? Na resztę daję Metazanexem + Navigator 3-4 liść, środki zostały z poprzedniego nieudanego roku.

U mnie wyłażą samosiewy jęczmienia a rzepak dopiero zaczyna wschodzić. Ja czekam.
Ale pojadę Fudilade forte w dzielonych dawkach i będzie ok.

Powiedz mi w jakiej fazie będziesz dawał pierwszą dawkę i jaką dawkę oraz ile w drugiej podasz? U mnie jest bardzo dużo samosiewów zboża i myślę podać 0,4 l/ha pantery w fazie 1 liścia właściwego.

panczo1922    68

jeżeli nie zależy CI aż tak bardzo na regulacji to toprex, a jak spodziewasz się wyniesienia stożka to caryx + tebu (tebu na wsparcie działania fungicydowego)

Aczkolwiek toprex zastosowany w miarę wcześnie też daje całkiem fajne efekty

jakie proporcje?

mimcio    2

Siew rzepaku skończyłem w sobotę ale nie zdążyłem wszystkiego popryskać. Dzisiaj (wtorek) jak  byłem na polu to zobaczyłem że już skiełkował i pewnie jutro już będzie widoczny na powierzchni, obecnie ok 1 cm pod powierzchnią.

Czy jak popryskam dzisiaj mieszaniną chlomazon 0,2 l/ha + metazachlor 2 l/ha to nie przypale rzepaku, bo w nocy trochę popadało i jest dużo wilgoci

panczo1922    68

ja bym chyba już z chlomazonem nie ryzykował....

trochę późno...

chyba że ktoś ma inne doświadczenia w tym temacie.

Audi213    3

WItam. Jestem nowicjuszem w uprawie rzepaku. W tym roku posiałem pierwszy raz 3 ha i mam pytanie odnośnie oprysku. Mianowicie rzepak posiałem 1.5 tygodnia temu, już go widać. Jakie opryski zastosować na chwasty jedno/dwu liścienne, Pokazało mi się również zboże. Czy Istnieje konieczność oprysku na szkodniki?Jaki oprysk zastosować. Proszę o pomoc ;)

koczas    53

jakie proporcje?

Na jesieni myślę, że po pół littra obu środków wystarczy. Ja tak dla zasady dawałem 0,6 caryx i tebu 0,5 i było git.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się