Skocz do zawartości
maniek10141

Opryski rzepaku i innych oleistych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
majes    4

Kupiłem Nuprid do zaprawienia, powiedzcie ile dajecie wody do niego? Będę dawał 45ml środka na 1 worek rzepaku.

aro1975    114

Najlepiej 3 dni po siewie 2l/ha drusbanu. Co do prskania doglebowo to raczej wieczorem a najlepiej w nocy.

a co ten dursbam ma zwalczyć?

Czy mogę dać po wschodach w fazie 3-4liści razem Navigator 0,3l + metazanex 2l(nie zaszkodzi aż 2l ? )  + Leopard Extra 1l ? Czy jednak na samosiewy leopard osobno ?  ;)

osobno

Wiadomość z agroFakt.pl

jacek472    16

Czy mogę dać po wschodach w fazie 3-4liści razem Navigator 0,3l + metazanex 2l(nie zaszkodzi aż 2l ? )  + Leopard Extra 1l ? Czy jednak na samosiewy leopard osobno ?  ;)

Razem, szkoda czasu i paliwa na osobne zabiegi

Kuźwa pomyślcie trochę trzeźwo, chcecie pryskać doglebowo z rana a póxniej w ciągu dnia gorąco i słonecznie...

Co do samosiewów, to w przypadku Fusilade Forte można dzielić dawki, wiem, że i w przypadku innych środków na samosiewy też tak ludzie robią ale Fusilade choć drogie to jest bezpieczne dla rzepaku.

Wytłumacz trzeźwo co do czego bo nie za bardzo rozumiem, gorąco że substancja odparuje? słonecznie że promienie substancje rozłożą?

maniek20    71

ale co to za problem czy opryskasz rano czy wieczorem byle nie pryskać od 10 do 17 bo wtedy niema to sensu bo już jest za ciepło i szybciej wyparuje jak doleci do ziemi a niewiem dlaczego twierdzicie że oprysk robiony rano do 10 nie zadział ja robiłem ostatnio o 9rano jeszcze i dziś widać że owies czy pszenica dostaje za swoje że wschodzi

Kula07    139

Zastosowanie doglebowych substancji wieczorem ma same plusy. Raz, że temperatura powietrza i promieniowanie słoneczne jest niższe, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa zmiejszenia skuteczności działania, a dwa dzięki większej wilgotności powietrza w późniejszych godzinach środek lepiej "wiąże"się z ziemią.

Nie powinno się łącznie stosować środków na jedno i dwuliścienne.

Dla własnego doświadczenia weźcie sobie wypryskajcie jakaś starą butelką po płynie do mycia okien 20ml wody (tyle wychodzi na 1m2 przy standardowej dawce 200l/ha) i zobaczcie w jakim czasie woda wyparuje.

Pozdrawiam.

maniek20    71

woda wyparuje ale na ziemi substancja zostanie i zadział jak dostanie wilgoć
nazwa mówi sama za siebie do glebowy

jacek472    16

Właśnie nie bardzo rozumiem dlaczego nie pryskać od 10-17? Pytam bo oczekiwałem naukowego wyjasnienia, ale otrzymałem standardowe że coś tam odparuje, albo że słońce, ale brak konkretów, to ja powiem że w 2013 roku pryskałem w same południe w najgorszy skwar, kurzyło się za opryskiwaczem jak diabli i na wiosne były tylko fiołki czy coś takiego z niskiego piętra nie zagrażające rzepakowi. To wg teori odparowania to opryskać wieczorem, a na drugi dzień przecież i tak odparuje bo ciepło i słońce świeci, a za 200 lat nie trzeba będzie pryskać bo będzie padał deszcz  z chlomazonem i metazachlorem po tylu latach parowania B) .  

Kolega aro1975 odpowiedział żeby pryskać osobno leopard z metazem i nawigatorem, ale dlaczego tak napisał??? bo handlowcy tak mówią czy sam sprawdził i mu rzepak spaliło? nie wiadomo bo napisał tylko że "osobno" i myśli nie rozwiną, dlatego można się w takim przypadku tylko domyślać dlaczego nie można mieszać, a ja swoją myśl rozwinę i powiem że można mieszać navigator metazanex i leopard gdyż rok temu tak pyliłem i u mnie się to sprawdziło bdb 

maniek20    71

czemu nie między 10-17 bo nie dodałem że jak ktoś dodaje na jakieś niechciane zwierzątka to wtedy niema sensu bo z reguł nie zadziała bo za wysoka temperatura

Kula07    139

Racja jest jak d*pa, każdy ma swoją. Jeden wykonuje opryski o 12-14 i jest zadowolony z ich działania, inny sieje po 220-250kg zboża na ha i też jest zadowolony. Ja nikogo do nieczego przekonywać nie będę.

Btw. Widziałem przypaloną plantacje po jednoczesnym stosowaniu środków na jedno- i dwuliścienne no ale może to był wyjątek...

A skąd pewności, że substancja aktywna nie wyparuje/straci na skuteczności badaliście to?

maniek20    71

kolego my może nie badaliśmy czy wyparuje czy nieale to pytanie należy zadać producentowi danego środka który nie zaleca pryskać w dzień tylko wieczorem lub rano

jacek472    16

No właśnie nie znalazłem najmniejszej wzmianki o godzinach oprysku ani w metazanexie ani w kalorie. A takowe wzmianki występują w wielu innych oprysksch napisanych tego producenta.

krychu    43

Na perz jaki środek polecacie? Czy to możliwe że Pantera w dawce 2 litrów zetnie perz? Pantera wychodzi najtaniej lecz w litrze ma 40 g substancji chizalofop-P-tefurylowy natomiast labrador 50 g tej samej substancji w litrze. Labradora trzeba dać 3 litry by zwalczyć perz. Jak to jest panowie?

Famer21    6

panowie a kiedy jechac na muszki,jakim srodkiem i w jakiej dawce? ktos juz wykonywal ten zabieg?

grego    218

Wielkiego wyboru nie ma, Navigator + np. Metazanex, tylko są dwie możliwości. W fazie 1-2 liści 0,2 navigatora + 1,5l Metazanexu lub w fazie 4 liści 0,3 Navigatora + 1,2 Metazanexu. Jakies różnice, uwagi co do tych możliwości oprócz różnicy w cenie?

bools    13

pryskal ktos nowym sirodkiem przedwschodowym nero jaki opinie polecacie czy nie ?

Fryzek    0

co da lepsze efekty?

oprysk zaraz po siewie 0,2 commandu+1,5l metazanexu czy poleciec samym commandem w pełnej dawce a metazanexem opryskac pozniej gdy rzepak bedzie miał juz jedna pare liści w ilości 2l

majes    4

Będę pryskał devrinol, w etykiecie jest napisane żeby nie pryskać na glebach piaszczystych. Mam na działce 10ha około 1,5 ha takiej gleby. Jakie jest ryzyko zastosowania tam tego środka?

masa24    55

czy mozna cos jeszcze dodac do powschodowego zabiegu na rzepak  metazanex + navigator?  mam klopot na jednym polu z chwastami. strasznie zachwaszone uz ktorys rok. w zbozu przewaznie jest rumian chaber  lebioda.  chcialbym jakas mocna kombinacje na to pole

slawek2209    78

zamień metazanex na butisan star i z rumianem ,chabrem i komosą nie powinno być problemu.Koszty będą nie małe

milanreal1    290

Zastosowanie doglebowych substancji wieczorem ma same plusy. Raz, że temperatura powietrza i promieniowanie słoneczne jest niższe, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa zmiejszenia skuteczności działania, a dwa dzięki większej wilgotności powietrza w późniejszych godzinach środek lepiej "wiąże"się z ziemią.

Nie powinno się łącznie stosować środków na jedno i dwuliścienne.

Dla własnego doświadczenia weźcie sobie wypryskajcie jakaś starą butelką po płynie do mycia okien 20ml wody (tyle wychodzi na 1m2 przy standardowej dawce 200l/ha) i zobaczcie w jakim czasie woda wyparuje.

Pozdrawiam.

Wieczorem też warunki mogą być niespecjalne. Spada temp powietrza ale gleba ma wyższą temperaturę więc co osiada na glebę zaczyna parować. Optymalnie byłaby noc albo o świcie.

Dobrym rozwiązaniem do doglebówek są adiuwanty olejowe które dociążą krople i lepiej ją "skleją" z glebą. Niestety ich wadą jest słaba rozpuszczalność.

Co do mieszanin graminicydów z navigatorem lub innymi może przyczyniać się do spadku skuteczności graminicydów. Ewentualnie przypalenia to skutek nośników które mogą znacznie przyśpieszyć wchłanianie.

Co do navigatora to ma substancja aminopyralid który lepiej działa doglebowo i pod kątem zwalczenia fiołka lepiej radzi sobie po siewie. Jego oba zastosowania po siewie lub po wschodach ma uzasadnienie. W każdym wypadku sobie poradzi jeżeli będzie wilgotna gleba.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez kornas
      Witam. Czy ktoś z forumowiczów prubował pryskać rzepak ozimy navigatorem wiosną w celu zwalczenia maku polnego? Wiem że nie ma rejestracji na stosowanie wiosną, ale bardziej chodzi mi o to czy może on uszkodzić rzepak nawet przy zmniejszeniu dawki?? No chyba że znacie coś innego co zwalczy mak?? pozdrawiam
    • Przez TopAgroPlus
      Witam mam pytanie odnośnie nawozów pod rzepak ?Jakie dawkowanie soli potasowej i fosforanu amonu?
    • Przez damiandg
      Koledzy mam zamiar na przyszły rok posiać pierwszy raz rzepak na około 2,5h. Nie spodziewam się na początku jakiś wielkich plonów ale wiadomo że każdy musi nauczyć się uprawiać tę roślinę. U mnie w promieniu około 25km nikt nie sieje rzepaku a co za tym idzie w okolicy nie ma żadnego skupu. Powiedzcie mi jaką odmianę zasiać na pierwszy rok która mniej więcej wybacza drobne błędy i gdzie w okolicach Dąbrowy Górniczej (Śląsk, Małopolska) można sprzedać bez problemu taką małą ilość rzepaku?