Skocz do zawartości
maniek10141

Opryski rzepaku i innych oleistych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ogar118    62

Ja bym bodziszka odpuścił, chyba że jest go bardzo bardzo dużo...

majes    4

Gdzie można kupić takie żółte naczynia z możliwością regulacji wysokości jego zawieszenia?

post-13082-0-88936800-1456835578.jpeg

Wiadomość z agroFakt.pl

Alio    61

He popatrzyłem w necie i faktycznie kupić takie sprcjalictyczne naczynie w zasadzie niemożliwe. 

Ja od wielu lat stosuję żółte plastikowe tacki do żywności.

Można kupić hurtem nawet z własnym logo :P  http://miarki.net/zolte-naczynie

ale w zupełności wystarczy np to:http://archiwum.allegro.pl/oferta/naczynia-jednorazowe-talerze-zolte-18cm-10-szt-i5745224355.html

lub to: http://allegro.pl/naczynia-jednorazowe-talerze-duze-21-5-zolte-20szt-i5562919422.html

W zasadzie cokolwiek żłółtego. 

majes    4

ja też stosuje żółte miski ale problem z nimi taki że jak rzepak podrośnie to miska na ziemi nie wiele nam daje. najlepiej jak jest na wysokości rzepaku.

Alio    61

No trzeba niestety biegać na pole i co kilka dni podstawiać coś wyższego. Akurat u mnie to niewielki problem bo pola zaczynają się bezpośrednio przy budynkach. 

Zawsze coś się tam wykombinuje...

Wojteslaw    1

Bodziszka i fiołka na wiosnę to raczej nie zwalczysz, szkoda zachodu. Chabra kiedyś poprawiałem jakimś zamiennikiem lontrelu( chyba helion) i bez problemu

Arek    113

W zeszłym roku próbowałem kerbem bodziszka zwalczyć bardzo wczesną wiosną niestety nawet go nie przyhamowało.

Na szczęście przy zbiorach bodziszek był już suchy i nie utrudniał zbioru.

Zbigniew3003    18

u mnie jest  krzywoszyj polny jesienią opryskane Butisan+Command później Navigator  i nic mu nie jest.Wiecie może czym go teraz wykończyć?

globus512    17

Może teraz coś na temat skracania. Zawsze stosowałem 0,5 Toprexu ale słabo skrwca według mnie a dobrze działa jako fungicyd. Chciałbym zastosować Caryx i moje pytanie czy dać 1l Caryxu i 0,5 Tebu czy może lepiej 1, 3 Caryxu ?

wojtek554    9

Witam. Wiecie może co to za chwast oraz czy koniecznie trzeba zwalczać? Wygląda mi na Stulisza lekarskiego, ale nie mam pewności. Jesienią rzepak był pryskany, wszystkie chwasty zwalczone poza tym jednym.  

post-151945-0-33366000-1457089140_thumb.jpg

Edytowano przez wojtek554

Soulshakin    79

Może teraz coś na temat skracania. Zawsze stosowałem 0,5 Toprexu ale słabo skrwca według mnie a dobrze działa jako fungicyd. Chciałbym zastosować Caryx i moje pytanie czy dać 1l Caryxu i 0,5 Tebu czy może lepiej 1, 3 Caryxu ?

Generalnie triazole słabiej działają skracająco lecz mają większe działanie plonotwórcze.

Carryx chyba ma najmocniejsze działanie skracające lecz wydaje mi się żeby wypośrodkować zalety i wady najlepiej stosować mieszaninę caryxu z tebukonazolem. Mieszanina będzie zarówno skuteczna, nie będzie nam obniżać plonowania i do tego będzie stosunkowo tania.

Czyli np 0,6-1l środka z tebukonazolem + 0,2 caryx lub w przypadku większej presji chorób to można Tilmor 240  0,6 l + caryx 0,2 l/ha

ogar118    62

Nie za mało tego caryxu? Co zmieni 0,2? Na jednym ze szkoleń spotkałem się z propozycją 1l caryx+ 0,3 toprex.

Wojteslaw    1

Krzywoszyj bodajże pendimetalina na jesień bierze w rzepaku.

Caryx 0,6-0,8 + Speekfree (tebukonazol 430 g w litrze) 0,3-0,4 sprawdzone

globus512    17

Trzeba mieć na uwadze że takie środki jak Caryx nają głównie za zadanie zatrzymać roślinę aby nie biła w pęd główny tylko wytworzyła jak najwięcej bocznych rozgałęzień. Na jesień poszła dawka 0,65 Caryx + 0,65 Tebu. Mam wysokie odmiany na ten rok więc uważam że 1l Caryxu będzie mało i albo dodam tebu albo dam 1,3 Caryxu bo tak opakowaniami pasuje. Dlatego się zastanawiam co wybrać 

koczas    54

0,6 Caryx+ Tebu 0,6 i Monolit z plonem 4,5 tony z hektara jak i oczywiście 3,7 tony nie leżał w ogóle, także ta mieszanka jak najbardziej godna polecenia!

major_89    35

Przyżółknięta gwiazdnica padnie czy może czasem odżyć ?

Niestety cię nie pocieszę. Za miesiąc będzie się miała całkiem nieźle. To upierdliwy chwast w rzepaku wiosna. 

yacenty    567

Słuchajcie, niestety przez jesienna suszę rzepak wschodził jak chciał i nie zdążyłem go prysnąć niczym na grzybka,

Na wiosnę myślę o czymś z grupy caryx/toprex/tilmor a później dołożyć jeszcze czegoś na bazie tebukonazolu.

Pytanie jest takie - kiedy najszybciej można wjechać z tymi srodkami? Niby zimo, ale widać ze rośliny rosną to i pewnie grzybki się rozwijają. 

Drugi problem jest taki ze są rośliny z 12 liśćmi i są takie z 4. Jak do tego podejść?

Kolejny problem to mówi się juz o nalotach chowaczy, czym je traktować jak jest dość zimno?

U nas srednia dobówka w tej chwili to 4-4.5 stopnia. A wg prognoz ma się mocno ocieplić od czwartku.

major_89    35

Wydaje mi się, że w twoim przypadku najrozsądniej będzie zastosować zabieg T0.  Można do tego użyć fungicydów które nie wykazują funkcji regulatora 

Impact 0,75-1 l/ha, Topsin 1-1,4 l/ ha lub ostatecznie Prochloraz 450 EC 0,6-1 l/ha. W próżniejszym okresie gdy przyjdzie czas na zabieg T1 na regulacje pędu głównego możesz wykorzystać wskazane przez ciebie produkty.  Z zabiegiem T0 możesz startować zaraz jak rośliny odtworzą rozetę liściową. 

Jeśli chodzi o zwalczanie chowaczy to prawdopodobnie brukwianek już żeruje ale żeby to stwierdzić musiałbyś wystawić żółte naczynia. Póki co nic na niego nie zaradzi. Jak będziesz robił T0 możesz pokusić się o czysty perytroid  a do zabiegu T1 bombowa dawka chloropiryfosu która zwali z nóg chowacza czterozębnego. 

thug    196

tak jak pisał major zrób TO prochlorazem albo poszukaj  karbendazymu na necie jeszcze pelno ogłoszen np Sarfuna pomimo że został juz wycofany moim zdaniem chyba najlepsze rozwiazanie na to  to karbendazym

póżniej na t1 ładuj caryx0.6 + tebu 0,6 ewentualnie toprex

do tO dołoż pyretroidu  bo nic w sumie innego nie ma sensu dawać ze względu na temperaturę

Co byście polecili na zgnilizne tw pictor, propulse, amistar extra tego raczej niechciałbym stosować ponieważ boje się o dosc długie dojrzewanie czy to prawda. A może byście coś inego zaproponowali

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez kornas
      Witam. Czy ktoś z forumowiczów prubował pryskać rzepak ozimy navigatorem wiosną w celu zwalczenia maku polnego? Wiem że nie ma rejestracji na stosowanie wiosną, ale bardziej chodzi mi o to czy może on uszkodzić rzepak nawet przy zmniejszeniu dawki?? No chyba że znacie coś innego co zwalczy mak?? pozdrawiam
    • Przez TopAgroPlus
      Witam mam pytanie odnośnie nawozów pod rzepak ?Jakie dawkowanie soli potasowej i fosforanu amonu?
    • Przez damiandg
      Koledzy mam zamiar na przyszły rok posiać pierwszy raz rzepak na około 2,5h. Nie spodziewam się na początku jakiś wielkich plonów ale wiadomo że każdy musi nauczyć się uprawiać tę roślinę. U mnie w promieniu około 25km nikt nie sieje rzepaku a co za tym idzie w okolicy nie ma żadnego skupu. Powiedzcie mi jaką odmianę zasiać na pierwszy rok która mniej więcej wybacza drobne błędy i gdzie w okolicach Dąbrowy Górniczej (Śląsk, Małopolska) można sprzedać bez problemu taką małą ilość rzepaku?