Skocz do zawartości
maniek10141

Opryski rzepaku i innych oleistych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Pawel2606    4

Czy jest jeszcze sens skracać rzepak jak się z ciepli  po takim ochłodzeniu jak teraz mamy? Był siany 4  września i ma teraz 6 liści

Wiadomość z agroFakt.pl

karol19920    12

Ja rónież zastanawiam się czy pryskać chyba że wyskoczą bardzo ciepłe dni to wtedy wjadę. A czy samosiewy zbóż lepiej zwalczyć teraz jesienią czy wiosną? I jeszcze jedno pytanie mam w rzepaku albo gorczycę polną albo rzodkiew świrzepa(są bardzo podobne). Czy mróz je załatwi czy trzeba je potraktować opryskiem?

milanreal1    290

Czy jest jeszcze sens skracać rzepak jak się z ciepli  po takim ochłodzeniu jak teraz mamy? Był siany 4  września i ma teraz 6 liści

Sens jest, ale jak w dzień jest poniżej 10 stopni a w nocy przymrozki to triazole wiele nie podziałają, jeszcze będzie cieplej.

Grzesiex    1

Ja rónież zastanawiam się czy pryskać chyba że wyskoczą bardzo ciepłe dni to wtedy wjadę. A czy samosiewy zbóż lepiej zwalczyć teraz jesienią czy wiosną? I jeszcze jedno pytanie mam w rzepaku albo gorczycę polną albo rzodkiew świrzepa(są bardzo podobne). Czy mróz je załatwi czy trzeba je potraktować opryskiem?

Samosiewy zbóż można było zwalczyć kilka tygodni temu - każda roślina obca w łanie pobiera wodę i składniki pokarmowe. To samo rzodkiew świrzepa - jak kwitnie to już pozostało ją tylko podziwiać - pobrała już z gleby co  miała pobrać, teraz wchodzi w końcową fazę swojej wegetacji - jak każdy organizm dąży do wydania potomstwa...  Wiadomo, że nie przetrwa zimy, ale jeszcze do chwili obecnej szkodzi plantacji konkurując o światło, wodę i składniki pokarmowe. Jak ktoś z kolegów zna skuteczny w zwalczaniu i zarazem bezpieczny dla rzepaku środek (na sezon 2015) na rzodkiew to proszę o info - sam mam obecnie placowo pole żółte niestety.

Pytasz czy mróz ją załatwi czy też trzeba pryskać... Proszę podpowiedz jakim środkiem można ją w obecnej chwili zwalczyć w rzepaku?

Edytowano przez Grzesiex

karol19920    12
Grzesiex    1

O jeśli jest w tej fazie, to na pewno zmarznie, nie zdąży prawdopodobnie nawet zakwitnąć, chyba ze będzie bardzo łagodna i długa jesień.

koszos1    1

jest jeszcze sens oprysku rzepaku borem + siarczan magnezu??? nie zdążyłem jeszcze, najbliższy termin byłby koło piątku jednakże w tym tygodniu codziennie rano jest biało ( przymrozki)? co sądzicie jechać jeszcze??

koczas    54

Podbijam pytanie wyżej, z tym że ja taki zabieg już wykonałem dzisiaj.

A co zrobić jeśli muszę zrobić poprawkę na chwasty w jakiś 30 arach rzepaku. Chwast pojawił się na małym kawałku gdzie rzepak słabo powschodził. Mam trochę Galery na półce, pryskać jeszcze teraz jak będzie w miarę ciepło, czy zostawić ten kawałeczek i prysnąć go wiosną?

mati15196    2

ja wczoraj tez odrzywkami pryskalem mysle ze dobrze zrobilem bo po co rzepak ma glodowac a nie wiadomo jeszcze jaki bedzie listopad

tomek0808    2

Dwa tyg temy pryskałem tebu+osd fosfor-3kg+atpolan,rzepak jest mały ,bardzo dużo sie przebarwiło na fioletowo czerwony kolor,sporo na żółto.Zapowiadaja na 2 tyg ciepła,czy mozna go jeszcze odżywić np.mocznik +siarczan mg?

tomek0808    2

Tak chyba zrobie bo nie za ciekawie to wygląda miejscami.Było mało deszczu i może dlatego albo mało azotu na start,po wykopaniu małego rzepaczku korzeń nie jest bardzo długi,ale rozgałęziony na boki.

losktos    120

to bardziej mi wyglada na twarde podłoże lub płytkie umieszczenie P i K w glebie. Rozcinałeś korzeń? nie brakuje boru?

tomek0808    2

Bardzo możliwe.Jest sucho i może nawóz nie rozpuścił sie odpowiednio a boru niestety nie dawałem.Po rozcięciu korzenia wszystko dobrze,jest pełny.

losktos    120

raczej nie, ale może powodować płytkie korzenienie się roślin. Fosfor praktycznie wogóle nie przemieszcza się w glebie, roślina tak jakby szuka składnika w glebie - tu był tu go znalazło i może dlatego masz takie korzenie

tomek0808    2

W pulchniejszych miejscach sa długie a gdzie twardo (płytka orka z powodu suszy)tam krótsze i rozgałęzione na boki.To wypadało by fosfor dać pod pug a sól K pod agregat z tego co mówisz,na razie wina zwalam na susze..

losktos    120

potas też równie dobrze możesz dawać pod plug no chyba że masz bardzo lekkie gleby. Ale w tym wypadku na pewno chodzi o twarde podłoże

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez kornas
      Witam. Czy ktoś z forumowiczów prubował pryskać rzepak ozimy navigatorem wiosną w celu zwalczenia maku polnego? Wiem że nie ma rejestracji na stosowanie wiosną, ale bardziej chodzi mi o to czy może on uszkodzić rzepak nawet przy zmniejszeniu dawki?? No chyba że znacie coś innego co zwalczy mak?? pozdrawiam
    • Przez TopAgroPlus
      Witam mam pytanie odnośnie nawozów pod rzepak ?Jakie dawkowanie soli potasowej i fosforanu amonu?
    • Przez damiandg
      Koledzy mam zamiar na przyszły rok posiać pierwszy raz rzepak na około 2,5h. Nie spodziewam się na początku jakiś wielkich plonów ale wiadomo że każdy musi nauczyć się uprawiać tę roślinę. U mnie w promieniu około 25km nikt nie sieje rzepaku a co za tym idzie w okolicy nie ma żadnego skupu. Powiedzcie mi jaką odmianę zasiać na pierwszy rok która mniej więcej wybacza drobne błędy i gdzie w okolicach Dąbrowy Górniczej (Śląsk, Małopolska) można sprzedać bez problemu taką małą ilość rzepaku?