Skocz do zawartości
maniek10141

Opryski rzepaku i innych oleistych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
grego    218

Jak nie dostaniesz to zmieszaj Dursban + pyretroid i będziesz miał te same składniki co w Nurelle

U mnie dzisiaj PIORIN wydał sygnalizacje, więc pod koniec tygodnia jak pogoda pozwoli zabieg

Edytowano przez grego

koczas    54

A ta mieszanina dursbanu z perytroidem to w normalnych dawkach czy jak? I z tych perytroidów bardziej polecany cyperkill/fastac(ogólnie środki z cypermetryną) czy może być też sumi alpha albo karate? I ostatnie moje pytanie na słodyszka dobrym pomysłem będzie na pierwszy nalot właśnie dursban+coś z wymienionych wyżej, i potem poprawka za tydzień jak będzię potrzeba czymś tańszym, np karate(jeśli na pierwszy z dursbanem pójdzie cyperkill).?

Wiadomość z agroFakt.pl

tobago    6

Panowie a co byście polecili fungicydowego na rzepak karłowy? Jesienią był tebukonazol i teraz się zastanawiam czy jest sens stosować Caryx albo Toprex które mają dość silne działanie regulujące pokrój.

grego    218

A ta mieszanina dursbanu z perytroidem to w normalnych dawkach czy jak? I z tych perytroidów bardziej polecany cyperkill/fastac(ogólnie środki z cypermetryną) czy może być też sumi alpha albo karate? I ostatnie moje pytanie na słodyszka dobrym pomysłem będzie na pierwszy nalot właśnie dursban+coś z wymienionych wyżej, i potem poprawka za tydzień jak będzię potrzeba czymś tańszym, np karate(jeśli na pierwszy z dursbanem pójdzie cyperkill).?

Można i tak jeśli nie będziesz się mocno śpieszył z Dursbanem i zabieg wyjdzie Ci gdzieś na początku wybijania w pęd to jest szansa, że później jeden zabieg perytroidem starczy lub w ogóle nie będzie konieczny ja tak miałem w tamtym roku. Ale jeśli słodyszek pojawi się na długo przed kwitnieniem to raczej perytroid bym sobie darował no chyba, że będziesz codziennie pilnował pól i pryskał w razie potrzeby. Proteus czy Mospilan zabezpieczy rzepak do kwitnienia, ale i kasa inna.

maciek56    4

Witam mam dylemat otoz nie wiem czy najpierw opryskac rzepak mocznikiem+siarczan+odzywka npk+ cos od jednoliscienych+ewentualnie jakis perytroid czy najpierw poleciec z Galerą?? Dodam ze rzepak jest slaby (pozno siany, slabo wyrosł).

I drugie pytanie czy lepiej podzielic odzywke NPK na pol i dac 2,5 kg z mocznikiem siarczanem i od samosiewow a potem 2,5 kg z Dursbanem borem i Tebu?? Czy dac w jednej dawce 5 kg razem z mocznikiem siarczanem i herbicydem??

Przepraszam ze tyle pytan ale dopiero zaczynam przygode z rzepakiem.

milanreal1    290

Panowie a co byście polecili fungicydowego na rzepak karłowy? Jesienią był tebukonazol i teraz się zastanawiam czy jest sens stosować Caryx albo Toprex które mają dość silne działanie regulujące pokrój.

I teraz pytanie czy zależy Ci na silnym regulowaniu wzrostu czy na ochronie fungicydowej. Caryx ma mocniejsze działanie skracające niż toprex, a słabsze fungicydowe. Toprex to 2 triazole które jak się spóźnisz z zabiegiem to wzrostu nie będą regulować wcale. Caryx ma typowy regulator, który powinien działać zawsze i wszędzie.

magnum123    47

Jak nie dostaniesz to zmieszaj Dursban + pyretroid i będziesz miał te same składniki co w Nurelle

U mnie dzisiaj PIORIN wydał sygnalizacje, więc pod koniec tygodnia jak pogoda pozwoli zabieg

Zgadza się, tylko po co mieszać bawić się jak można by było ułatwić sobie życie, no i co fabryczna mieszanina to fabryczna. Ale jak nie dostanę to wyjścia nie ma trzeba będzie coś zamieszać.

grego    218

Jaki odżywki stosujecie typowe NPK jak na zboża czy może same Mikro? Widziałem też Wuxal Boron z dość dużą zawartością Fosforu, Boru i mikro może takie coś by zastosować?

smerf5030    0

koledzy mam kawalek pola z pozno sianym rzepakiem ma zaledwie 6 lisci w srodku widac juz pak czy mozna go jeszcze dokrzewic np.ccc?

tobago    6

I teraz pytanie czy zależy Ci na silnym regulowaniu wzrostu czy na ochronie fungicydowej. Caryx ma mocniejsze działanie skracające niż toprex, a słabsze fungicydowe. Toprex to 2 triazole które jak się spóźnisz z zabiegiem to wzrostu nie będą regulować wcale. Caryx ma typowy regulator, który powinien działać zawsze i wszędzie.

Prawdę mówiąc chyba ważniejsza jest ochrona fungicydowa bo jeśli genetycznie odmiana karłowa aż tak nie pędzi w górę to nie wiem czy jest sens jeszcze hamować ją regulatorami. Co prawda regulatory nie tylko 'skracają' rzepak ale też wymuszają rozrost pędów bocznych więc czy to hybryda czy karłowa liniówka to równie ważne jest by pęd głowny nie zdominował rośliny. Właśnie w związku z tymi wątpliwościami zadałem pytanie bo zawsze uprawiałem wysokie hybrydy i wiosną szedł Caryx ewentualnie prochloraz i tebukonazol a przy karłach nie mam doświadczenia.

eMWu    484

W tym roku na pierwszy strzał w półkarłowcu zastosuję tebukonazol + karbendazym, tylko nie wiem, w jakich ilościach (i proporcji). Dziwią mnie te naloty chowacza u innych użytkowników, nie wystawiłem żółtych naczyń, nie było na to czasu (coś by się może znalazło, ale już trudno), jak coś wpadnie to we wtorek (wiatr 5m/s, podmuchy do 9m/s - najmniejsze w przyszłym tygodniu) popryskam dursbanem lub nurellą.

Kiedy planujesz tobago zabieg na grzybka w karłowcu? U mnie już starych liści prawie nie widać, przysychaja, za to jest masa nowych, rzepak nie bije w pęd, na połowie areału dostał całą dawkę N w RSMie, na kolejnej dostanie do kilku dni drugą dawkę.

tobago    6

Kiedy planujesz tobago zabieg na grzybka w karłowcu? U mnie już starych liści prawie nie widać, przysychaja, za to jest masa nowych, rzepak nie bije w pęd, na połowie areału dostał całą dawkę N w RSMie, na kolejnej dostanie do kilku dni drugą dawkę.

Jeszcze czas. Póki co rzepak na razie się budzi, poza tym temperatura w nocy niska. Też jeszcze raz zastosuje tebukonazol. Niby był na jesień ale było prawie pół roku temu.

A jeszcze Was zapytam jak z punktu prawnego obchodzicie przepisy? Mówicie o karbendazynie ale ani Sarfun anie Helben nie ma wpisanego w etykiete rzepaku ;>

eMWu    484

Możesz w ewidencji wpisać, że użyłeś go w zbożu.

tobago    6

A przy rzepaku wówczas co wpisać? Jeśli nie wykaże żadnego zabiegu ktoś w temacie od razu się zorientuje że jest cos kombinowane.

Już chyba łatwiej jest zrobić tym Sarfunem a wpisać inny środek. Faktur chyba nie muszę przedstawiać za środki.

eMWu    484

Zawsze możesz upchnąc jakiś środek zbożowy w rzepak, np. tebukonazol/prochloraz/tiofonat metylu etc. Ja prowadzę dwie ewidencje, oficjalną i nieoficjalną.

koczas    54

Dzięki za poprzednie odpowiedzi ale nadal nie wiem jak zmieszać ten dursban z cyperkillem, bo nie było jasnej odpowiedzi. Wnioskuję że poprostu ok 0.5-0,6 dursbanu i cypermetryna w normalnej dawce jak na opakowaniu, czy inaczej?

Edytowano przez koczas

tobago    6

Zapytam jeszcze czy ktoś słyszał o dość nowym środku firmy BASF o nazwie Efilor? Trafiłem na niego szukając zamienników Caramby która już wyleciała z obiegu. Podobno ma tę samą substancję w tej samej ilości - metkonazol 60g a do tego boskalid znany ze środków Bell lub Pictor. Ma niby rejestrację w Polsce od czerwca zeszłego roku ale w żadnych materiałach promocyjnych nie słyszałem o nim.

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCkQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.bip.minrol.gov.pl%2FFileRepozytory%2FFileRepozytoryShowImage.aspx%3Fitem_id%3D50423&ei=kNQlU5qzBu714QSosoGwAg&usg=AFQjCNE6TU39jNi7WEYDH5UlceyL0ZjRrw&sig2=zg2uPVeHEoSiXHdjGapGYA&bvm=bv.62922401,d.bGE&cad=rja

javorskyp    2

Co polecacie na przytulię w rzepaku która pojawia się wiosną mimo stosowania jesiennej ochrony galerą?

wyrebski1    35

Szkoda, że jesienią jechałeś galerą-to jest raczej środek do poprawek wiosennych, gdyż środków do stosowania wiosennego jest bardzo mało, a skoro już dałeś galerę na jesień i przepuściła przytulię to raczej nią teraz nie powtórzysz. Jest środek (albo i był) kerb-on zwalcza przytulię.

Jacekrol    31

A przy rzepaku wówczas co wpisać? Jeśli nie wykaże żadnego zabiegu ktoś w temacie od razu się zorientuje że jest cos kombinowane.

Już chyba łatwiej jest zrobić tym Sarfunem a wpisać inny środek. Faktur chyba nie muszę przedstawiać za środki.

Trzeba pamietac ze karbendazym jest sprzedawany na zaświadczenie o ukonczonym szkoleniu wiec trzeba go gdzieś wcisnąc w ewidencje. Juz sama etykieta nieźle odstrasza od stosowania.

Z zarejestrowanych na rzepak z karbedazymem jest Siarkol K 85wp.

Wiecie cos wiecej o tej substancji?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez kornas
      Witam. Czy ktoś z forumowiczów prubował pryskać rzepak ozimy navigatorem wiosną w celu zwalczenia maku polnego? Wiem że nie ma rejestracji na stosowanie wiosną, ale bardziej chodzi mi o to czy może on uszkodzić rzepak nawet przy zmniejszeniu dawki?? No chyba że znacie coś innego co zwalczy mak?? pozdrawiam
    • Przez TopAgroPlus
      Witam mam pytanie odnośnie nawozów pod rzepak ?Jakie dawkowanie soli potasowej i fosforanu amonu?
    • Przez damiandg
      Koledzy mam zamiar na przyszły rok posiać pierwszy raz rzepak na około 2,5h. Nie spodziewam się na początku jakiś wielkich plonów ale wiadomo że każdy musi nauczyć się uprawiać tę roślinę. U mnie w promieniu około 25km nikt nie sieje rzepaku a co za tym idzie w okolicy nie ma żadnego skupu. Powiedzcie mi jaką odmianę zasiać na pierwszy rok która mniej więcej wybacza drobne błędy i gdzie w okolicach Dąbrowy Górniczej (Śląsk, Małopolska) można sprzedać bez problemu taką małą ilość rzepaku?