Skocz do zawartości
maniek10141

Opryski rzepaku i innych oleistych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
solek01    32

wiem że randap działa poprzez części zielone. na etykiecie pisze że można stosować w niektórych uprawach do 3 dni przed wschodem roślin także się pytam czy ktoś testował to w rzepaku

wyrebski1    35

kolego jak będzie przekropnie to tydzień od siewu i rzepak będzie wschodził. Ale nie wiem czy dobrze Ciebie rozumiem-chcesz ziemię uprawić przed siewem ok 2-3 tyg aby chwasty powschodziły i chcesz potem bez żadnej uprawy zasiać rzepak?

solek01    32

może z 10 dni przed uprawic a tuż przed siewem albo broną albo płytko agregatem, zasiać rzepak i opryskać randapem. Ale to tylko tak teoretycznie myślę.

Wiadomość z agroFakt.pl

tespis17    21

Nie rób tak kolego. Chyba że chcesz bezorkowo uprawiać np. w systemie duro france to polecam (ale ja bym pryskał 3 dni przed siewem).

Edytowano przez tespis17

Arek    121

Czy teraz pryskając rzepak na sklejanie lub desykację nie powodujemy większych strat niż w ogóle nie pryskając? U mnie rzepak opuścił się na ścieżki, nie ma po nich śladu i jak by chcieć przejechać to będą bardzo duże straty pod kołami.

Lnd15    0

Ja u siebie mam ten sam problem, ale zainstalowałem na ciągniku rozdzielacze łanu z bizona :) zobaczymy jak to będzie działać,

bialy2005    195

Też mam ten problem raps sie pochylił sciażki wygladaja jak rowy dla roweru a nie na cignik :) Też myśle włąsnie cos skonstruowac ala rozdzilacze łanu z kombajnu. tylko nie mam bizona i inne rozdzielacze których raczej nie załoze do ciagnika. ALe na szybkiego coś wymysle :) Kiedy zaczynacie desykowac w lubelskim, mazowieckim ? U mnie góra już zaczyna żółknąc ale jescze z tydzien poczekam

metiu20    13

mam to samo co wy koledzy, szkoda wjeżdżać dużo się przygniecie, a jeśli w ogóle to też myślę że z tydzień do desykacji

tespis17    21

Jak będzie tak padać codziennie to chyba tą desykację przyspieszę. U mnie dzisiaj burza za burzą woj.kuj-pom.

Czy desykację najlepiej przeprowadza się rano ponieważ rzepak jak jest trochę mokry to mniej łuszczyn się osypuję???

Edytowano przez tespis17

wojciechu    0

U mnie w lubelskim jeszcze ze dwa tygodnie do desykacji. Jeszcze rzepak zielony ładny.

hoduję króliki

skywalker89    39

ja lubelskie powiat tomaszowski - desykacja myślę, że moooże od połowy do końca przyszłego tygodnia coś konkretniej będzie się myśleć.. Póki co rzepak nabiera złotawego koloru, górnym łuszczynom jeszcze daleko do dojrzałości.. Widzę, że Ci 'gospodarze' co pierwszy raz rzepak posiali, to albo mają wczesne odmiany, albo ten rzepak mało co azotu widział i takie rzepaki ja bym jechał pewnie w tym tygodniu,,,

Vitasem    17

Też mam ten problem raps sie pochylił sciażki wygladaja jak rowy dla roweru a nie na cignik :) Też myśle włąsnie cos skonstruowac ala rozdzilacze łanu z kombajnu. tylko nie mam bizona i inne rozdzielacze których raczej nie załoze do ciagnika. ALe na szybkiego coś wymysle :) Kiedy zaczynacie desykowac w lubelskim, mazowieckim ? U mnie góra już zaczyna żółknąc ale jescze z tydzien poczekam

nigdy nie desykowałem , a rzepak uprawiam 25 lat,dla mnie to zbędny zabieg ,ale cóż moda i niektórzy chcą być trendy.

aro1975    116

i nigdy nie było strat spowodowanych zbyt dużą wilgotnością nasion?

mocher    8

ja dzisiaj swój sklejałem a pod koniec przyszłego tygodnia pewnie dosusze. kolego Vitasem w desykacji nie chodzi o modę i trendy tak jak twierdzisz ale przedwszystkim zmniejsza się wilgotność nasion i jest dużo lżej zbierać kombajnem, nawet bizonem widać różnice przy zbiorze. Obecnie bizonem nie chciałbym wjeżdżać do kogoś na zarobku w rzepak który nie był desykowany bo szkoda mi kombajnu. Też uprawiam rzepak kilkanaście lat i próbowałem już wszysktich opcji można powiedzieć, co roku teraz deykuje i sklejam, nawet pokosówka nie daje takego łagodnego zbioru jak desykacja.

Edytowano przez mocher

Vitasem    17

ja dzisiaj swój sklejałem a pod koniec przyszłego tygodnia pewnie dosusze. kolego Vitasem w desykacji nie chodzi o modę i trendy tak jak twierdzisz ale przedwszystkim zmniejsza się wilgotność nasion i jest dużo lżej zbierać kombajnem, nawet bizonem widać różnice przy zbiorze. Obecnie bizonem nie chciałbym wjeżdżać do kogoś na zarobku w rzepak który nie był desykowany bo szkoda mi kombajnu. Też uprawiam rzepak kilkanaście lat i próbowałem już wszysktich opcji można powiedzieć, co roku teraz deykuje i sklejam, nawet pokosówka nie daje takego łagodnego zbioru jak desykacja.

wilgotność w granicach 7-10 %,bez dosuszania to u mnie norma ,a więc potrącanie za wilgotność praktycznie zerowe,Jeżeli plantacja jest czysta bez chwastów,to ten zabieg jest wręcz szkodliwy(szczególnie glifosatem) spadek plonu rzepaku ok 10 %.A jeżeli zabieg zostanie wykonany za wcześnie to straty mogą sięgnąć nawet 30 %.Mi kombajnu nie jest szkoda po to jest żeby dostawał w d*pę nie jest to poczciwy bizon lecz JD i zapawniam Cię ,że w kukurydzy jeszcze więcej dostaję w d*pę niż w niedesykowanym rzepaku.U mnie liczy się w gospodarowaniu wyłącznie ekonomia i na taki zabieg nie ma miejsca,

bialy2005    195

dzis widziłem jeden rzepak juz opryskany uważam że za wczesnie ładny rzepak jeszcze z tydzien mógł postac spokojnie. Napewno nie był w optymalnej fazie

aro1975    116

masz jakiś patent na aby za bardzo niegnieść rzepaku przy dwukrotym jeżdzeniu?

milanreal1    290

Chyba że samolotem :D

Panowie a czy można połączyć desykację razem ze sklejaniem w jednym oprysku?

Jak najbardziej można łączyć o ile jest dobra faza. Teoretycznie sklejanie powinno być trochę wcześniej od desykacji ale bardzo wielu rolników łączy te zabiegi.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez Adam07
      Witam.
      Zastanawiam się nad jednym,jeśli posieje się rzepak jary czy jego plon będzie znacznie mniejszy od tego ozimego ?
      Jeśli ktoś wie o tym dużo proszę o informacje .
    • Przez kornas
      Witam. Czy ktoś z forumowiczów prubował pryskać rzepak ozimy navigatorem wiosną w celu zwalczenia maku polnego? Wiem że nie ma rejestracji na stosowanie wiosną, ale bardziej chodzi mi o to czy może on uszkodzić rzepak nawet przy zmniejszeniu dawki?? No chyba że znacie coś innego co zwalczy mak?? pozdrawiam
    • Przez TopAgroPlus
      Witam mam pytanie odnośnie nawozów pod rzepak ?Jakie dawkowanie soli potasowej i fosforanu amonu?