Skocz do zawartości
trawek13

Jaki nawóz wybrać pod Pszenicę ozimą?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Nawóz
trawek13    2

Witam jestem nowy na tym forum

Kilka miesiecy temu mój tata ulegl wypadkowi w związku z czym "przejąłem gospodarstwo" i zastanawiam sie jaki nawóz dac (czy po prostu go nie dawać) na pola gdzie będzie siana pszenica odmiany Linus i Kilimanjaro 

Dodam ze na ok 40ha w tej chwili rośnie gorczyca zasiana na poplon która zostanie przyorana 

Słoma nie była zbierana została scieta przez sieczkarnie :D

Czekam na odpowiedzi i przepraszam za jakiekolwiek błedy 

damian350z    0

Pierwsza sprawa gorczyca na poplon, to słaby pomysł wyciąga z gleby wszystko co najlepsze, lepiej było nie siać, a jak już to łubin bobik...poczytaj na temat gorczycy.

Nawozy zależy jaka gleba ja na słabe gleby daje Polifoske 8, wapno, wszystko zależy jaka gleba. w poprzednim temacie ktoś się wypowiedział że tylko dawał po rzepak sam azot i że wszystko gra.

Polecam Ci zrobić analizę gleby wtedy będziesz wiedział ile dokładnie jakich składników w glebie nie ma i będziesz mógł wtedy je uzupełnić. Koszt nie wielki bo około 20 zł od próbki. U siebie stosuje polifoske 6 ponieważ mam uregulowane gleby tylko pomagam roślinom się rozkrzewic w miarę tak przed zimą. Stosuje tak około 250 kg na hektar przy siewie.

Wiadomość z agroFakt.pl

trawek13    2

ok dzieki za podpowiedzi zastanawiam się czy nie dac ok 250kg nawozu takiego jak Yara pk 20-30? a azot dam pewnie w formie RSM'u ok 120l/ha

Pawel1990    27

Damian350z pleciesz głupoty. kolega niech zrobi analize gleby w okręgowej stacji chemiczno rolniczej, jeżeli nie maszkiedy zrobić badań to przyjmij że masz średnie zasobności dla swojego typu gleby. Prawdopodobnie 350kg polifoski 6 bedzie dobrze.

trawek13    2

Pierwsza sprawa gorczyca na poplon, to słaby pomysł wyciąga z gleby wszystko co najlepsze, lepiej było nie siać, a jak już to łubin bobik...poczytaj na temat gorczycy.

Nawozy zależy jaka gleba ja na słabe gleby daje Polifoske 8, wapno, wszystko zależy jaka gleba. w poprzednim temacie ktoś się wypowiedział że tylko dawał po rzepak sam azot i że wszystko gra.

Czytałem nawet przed chwilą ze dobrze rozwinieta gorczyca zastepuje 20 ton obornika dostarczajac ok -80-100 kg/ha N 

-40-50 kg/ha P2O5

-115-150 kg/ha K2O,

tak wiec chyba wiecej zostawi niż wyciągnie...

Damian350z pleciesz głupoty. kolega niech zrobi analize gleby w okręgowej stacji chemiczno rolniczej, jeżeli nie maszkiedy zrobić badań to przyjmij że masz średnie zasobności dla swojego typu gleby. Prawdopodobnie 350kg polifoski 6 bedzie dobrze.

mam możliwosc zrobienia analizy i postaram sie ja zrobic jak najszybiej :D

gwozd    101

Na analize gleby trzeba czekać ze 3tygodnie więc nie zdążysz, ale zrób będziesz wiedział co tam masz na przyszłe lata. A koszt to 13,12zł za próbkę. Oddałem 9września i mają czas do 30września.

Gorczyca na pewno wyciągnie wode, na polu będzie sucho.

Skoro poplon wnosi tyle składników to skąd bierze ten NPK?

Daj 300kg polifoski 6 lub nawozu równorzędnego, będzie dobrze jeżeli nie masz kwaśnej gleby. Jeżeli masz kwaśno to na działanie trochę za późno

Pawel1990    27

Czytałem nawet przed chwilą ze dobrze rozwinieta gorczyca zastepuje 20 ton obornika dostarczajac ok -80-100 kg/ha N

-40-50 kg/ha P2O5,

-115-150 kg/ha K2O,

tak wiec chyba wiecej zostawi niż wyciągnie...

mam możliwosc zrobienia analizy i postaram sie ja zrobic jak najszybiej :D

gorczyca nie zostawi wiecej niż wyciągnie bo nie ma czegoś z niczego:) gorczyca ma za zadanie usprawniać glebę ,głównie przez poprawę jej struktury i wiązanie węgla atmosferycznego, czyli produkcję związków organicznych ktore zamieną się w próchnicę. Dlatego porownanie do obornika.

ale P i K ktore gorczyca wyciagnie zostaja w niej i tylko kwestia kiedy gorczyca sie rozlozy i te skladniki beda znowu dostepne a i prochnica dojdzie

gwozd    101

Gorczyca ma głęboki korzeń palowy więc jest szansa że pobierze PK z takiej głębokości gdzie zboża nie sięgają. I zwiąże azot który przez zimę pewnie zostałby utacony

Kurde gorczyca siana 20sierpnia ma jakieś 50cm wysokości i chyba będę musiał w tym tygodniu orać bo będzie kwitła. Trochę za wcześnie zasiałem bo orka zimowa wyjdzie przed sianiem pszenicy. Mółby spaść deszcz bo sucho się robi

trawek13    2

Gorczyca ma głęboki korzeń palowy więc jest szansa że pobierze PK z takiej głębokości gdzie zboża nie sięgają. I zwiąże azot który przez zimę pewnie zostałby utacony

Kurde gorczyca siana 20sierpnia ma jakieś 50cm wysokości i chyba będę musiał w tym tygodniu orać bo będzie kwitła. Trochę za wcześnie zasiałem bo orka zimowa wyjdzie przed sianiem pszenicy. Mółby spaść deszcz bo sucho się robi

u mnie siana 25 sierpnia a w tej chwili z 20cm ma gorzyca strasznie sucho u mnie od miesiaca nie spadł zaden deszcz

tomekZ058    75

Panowie jak myślicie czy Unifoska02  bedzie dobra przedsiewnie pod pszenice?

no może być jak nie chcesz przepłacać za nawozy to lepszy taki jak żaden

gwozd    101

Mało skoncentrowana ta unifoska bo ma połowe tego co polifoska 8. Jaka cena? Jak cena mniejsza niż 840zł to można wziąść ale co się nadźwigasz to twoje

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Sems
      WItam  Mam pytanie : 
      co to za chwast w pszenicy ? 
    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez Jarek1709
      Macie może jakieś info na temat tego młyna??? Sprzedawał im ktoś pszenice????
    • Przez claas4
      Witam Chciałem sie poradzić was co zrobić gdy po 20 minutach od opryski lancetem spadł deszcz ? Czy gdy po tygodniu nie zobaczę żadnych efektów mogę jeszcze raz wpaść z lancetem ?  
    • Przez Lucjan92
      Cześć AGROFOTOWICZE,
      Co myślicie o takim zestawieniu na oprysk pszenicy ozimej:
      Boggie x pro 1,5l/ha
      Nutrimix complete 1kg/ha
      Basfoliar aktiv 1l/ha
      Siarczan magnezy siedmiowodny 12,5kg/ha (S16%,Mg32%)
      Mocznik 10 kg/ha (N46%)
      Slippa 0,1kg/ha (zwilżacz)
      Tytanit 0,2l/ha (stymulator wzrostu)

Pierwszy raz mam zamiar zastosować tyle preparatów na raz ,co o tym myślicie
      pozdrawiam
      Lucjan