Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Myślę że 10 ton z ha przy dobrej agrotechnice, tak jak u nas powinniśmy wyciągnąc.

A ile zbierze to zależy od rwacza jak ładny owoc to do setki dobijają.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blu    6

To musi być naprawdę bardzo ładny owoc i zrywanie przez kilkanaście godzin żeby do tych 100 kg dobić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateunia19    0

Witam. Mam wolny kawałek ok. 0.5ha. teren że tak powiem na zboczu. Mam zamiar zasadzić maliny. Połowę malina wczesną a połowę malina późną. a może zasadzić jedna odmianą?? co będzie lepsze?

Co myślicie żeby między rzędami w trakcie sezonu zasiać jeszcze ogórki polowe?? dodam że byłyby one nawadniane bliskość rzeki zn ok 200m wiec nie byłoby problemu. każda rada opinia mile widziana.... z góry dziękuję:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blu    6

Na Twoim miejscu nie wchodziłbym w uprawę malin. Cena z roku na rok spada a plantacji ciągle przybywa. Na giełdzie też jest sporo tego towaru. Może skup się na samych warzywach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer102    0

Witam

W tamtym roku posadziłem 750 sadzonek nowej odmiany Benefis i tylko 250 się opuściło. Nie wiem czy dalej dosadzać tą odmianę czy może zmienić. Co byście proponowali? Jakie macie odmiany malin letnich i czy jesteście z nich zadowoleni :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2

ja sezon malinowy 2009 uważam za zamknięty. Trochę wcześnie ale nie ma już owoców a jak są to bardzo małe - pogoda nie dopisała.

Małe podsumowanie:

Z moich 40 arów (wysadzonych było 1800 sadzonek) w tym roku zebrałem bez paru kg 1800kg. Cena była różna, od 5 w detalu do 3 w skupie (hurcie)z czego do skupu szło to co nie poszło w detalu - większość poszła po 5. Plon trochę mały ale w okresie jak malina potrzebowała dużo wody to u mnie była susza a jeszcze nie zainwestowałem w jakiś system nawadniania. Można powiedzieć że jestem zadowolony ale mogło by być lepiej :)

W związku z zakończeniem zbioru mam pytanko - czym wykaszacie maliny ?? Najlepsza była by kosiarka listwowa (na na noże jak w kombajnie) ale niestety nie posiadam a i na wsi nie ma. Czy kosiliście maliny zwykłą kosiarką rotacyjną ?? Wiem że taka kosiarka troszke postrzępi łodygę ale czy da się to zrobić bez większego uszczerbku na ich zdrowiu ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2239

hej @zorak :)

ja już dawno sezon malinowy 2009 uważam za zamknięty, jakies 2 tygonie-od tygodnia lezy snieg a wczesniej nie było czasu i... zdrowia na zrywanie :)

cena było wyjątkowo niska-u nas od 2,20 do 2,50 zł/kg :)

no u mnie będzie gdzieś około 70 arów malin i zebrane było lekko ponad 4 tony, coś mi się wydaje że już ostatni rok zrywaliśmy, myślę ze teraz juz będzie wszystko szło pod kombajn.

 

skosze jak zwykle za jakis tydzien rozdrabniaczem-nie widzę lepszego sposobu, rotacyjną pójdzie ale po co zbierac "patyki" malin? lepiej ściąc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2

ja sprzątam pole po wycięciu, po co mają leżeć i zalegać zarażone resztki. Lepiej zapobiegać jak leczyć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blu    6

zorak - u mnie w głównej mierze maliny są wycinane kosiarko-rozdrabniaczami. Osoby które nie posiadają tego sprzętu używają kos spalinowych. Widziałem z daleka parę plantacji wykoszonych kosiarkami rotacyjnymi ale niestety nie mam pojęcia czy to wpływa jakoś negatywnie na późniejszy wzrost i plon... W detalu sprzedawałeś malinę na targu czy na giełdzie? Ile dziennie maliny sprzedawałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2

blu w detalu szły na targowisku a ile hmm różnie to było 50, 80, czasem więcej. Zależało od tego ile było opadów i słońca.

Skosiłem rotacyjną ale lekko ją trzymałem na cięgłach aby nie opadła max na ziemię. Kosiłem na wysokość ok. 3-4 cm. Dość dobrze poszło - trzeba tylko przejść z sekatorem bo się trafiają nie wykoszone pędy (ale bardzo mało)i nawet nie są bardzo poszczępione więc powinno być ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My zawsze maliny kosimy rotacyjną i kosimy tak na wysokość 1-2cm i zawsze dobrze odrosną. Nawet lepiej skosić jak najniżej bo wtedy pędy wyrastają bezpośrednio z ziemi i mniej się przewracają przy silnym wietrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro77    0

blu w detalu szły na targowisku a ile hmm różnie to było 50, 80, czasem więcej. Zależało od tego ile było opadów i słońca.

Skosiłem rotacyjną ale lekko ją trzymałem na cięgłach aby nie opadła max na ziemię. Kosiłem na wysokość ok. 3-4 cm. Dość dobrze poszło - trzeba tylko przejść z sekatorem bo się trafiają nie wykoszone pędy (ale bardzo mało)i nawet nie są bardzo poszczępione więc powinno być ok.

 

myślał ktoś o koszeniu malin kosiarką listwową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateunia19    0

witam. chciałem się dowiedzieć jak szybko rośnie malina polka.? Chodzi mi jaką wysokość osiąga w marcu, w kwietniu , maju?? chodzi mi o takie mniej więcej wysokości. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boberek    0

Nie ma tabel ile siać nawozu.Wszystko zależy od zasobów gleby.Musisz zrobić analizę gleby i będziesz wiedział jakiego i ile jest potrzeba, jedynie nawozy azotowe sieje się zależnie od wieku plantacji i sugestii z poprzednich lat.Nie zapominajmy może o najważniejszym,a mianowicie PH.Jak ziemia będzie kwaśna tony nawozów nie pomogą,które przeważnie też zakfaszajo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pysa    0

z malinami jak z dziewczynami ,niby kocha a może zartuje, pytacie o nawozenie ,zróbcie analize gleby i jeśli czegoś brak to na fula ,jedyne ostrzeżenie dla ludzi którzy liczą / posać i weź dopłaty /to dopłaty są ,ok, ale uprawa i sam zbiór to już inna bajka. Maline uprawiam od 20lat i wiem co mówie nara

 

Może i zbierasz 20 lat, ale ortografia to Twoja pięta achillesowa

Edytowano przez krolikNH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziksk    0

Witam, jaką cenę prognozujecie malinie jesiennej?(na terenach nie dotkniętych powodzią). Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2239

różnie mówią, dowiemy sie podczas zbiorów, truskawki mają byc w cenie a nie zapominajmy ze najwieksze Lubelskie zagłębia malinowe były zalane wodą więc towaru nie będzie duzo to i cena powinna byc dobra, zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mister    54

Też słyszałem że truskawki mają być w cenie...A co do maliny to u mnie jest w dość dobrym stanie pomimo wysokich sniegów... W zeszłym roku ceny malin też się dobrze zapowiadały ale systematycznie spadały niestety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2239

niby tak, u mnie są ładne ale mało tak ich jest, pomimo mokrego roku zaczynają usychac oczywiscie chodzi o odmiane letnią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez luk7530
      Witam, mam problem z dwuletnią plantacją malin Laszka, a jest ich 0.25ha.  Sąsiad pryskał swój groch za miedzą herbicydami Command 480 EC i Afalon 450 SC chociaż powinien zachować odległość 20m od plantacji roślin sadowniczych. Przez pierwsze 4 dni po opryskaniu nie było nic widać, dopiero jak przeszedł deszcz oprysk zaczął parować i maliny zaczęły zółknąć, z każdym dniem jest coraz gorzej. Ogólnie  teraz cała plantacja jest żółta. W załączniku przesyłam zdjęcia. Wczoraj opryskałem odżywką Asashi. Jak ratować te maliny? Co mam jeszcze zrobić? Sąsiad się przyznaje do tego co zrobił. Jak teraz ściągnąć od niego odszkodowanie? W jaki sposób to obliczyć? Czy te maliny się odnowią? Czy na następny rok będą jeszcze widoczne skutki tego oprysku? Pomóżcie.


    • Przez and1
      Witam, Mam problem z rozpoznaniem choroby jęczmienia jarego.
      Proszę o pomoc w identyfikacji.
      Pozdrawiam


    • Przez crystal169
      Witam, po wizycie na polu pszenicy jarej rzucały mi się w oczy takie kłosy.
      Co to może być?
      Choroba czy przypalenie?

    • Przez crystal169
      Witam, po przeglądzie plantacji pszenicy ozimej spotkałem się z czymś takim pomiędzy kolankami. U sąsiadów też to jest. Co to może być za szkodnik lub choroba?



    • Przez adid0s
      Witam
       
       
      Dziś zauważyłem że jedna z gęsi nie je, coś wypływa z dzioba jakaś woda, cieżko się jej oddycha i charczy i czasami kichnie/kaszle
       
      Czy coś da się zrobić bo szkoda by się zmarnowała to tak się ją zabije (gęś ma 3 miesiące) i jej szkoda mogła by jeszcze podrosnąć
       
      Jakieś sugestie ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj