Polecane posty

W zeszłym roku między nowo posadzonymi malinami posadziłem czosnek ozimy. Było trochę problemów z zabiegami ale to tylko 10ar więc dałem rade ale doskonale wykorzystałem miejsce i nawożenie, chwastów też nie było. Na początku września zasiałem gorczyce którą wykosiłem w listopadzie. Na wiosnę mam zamiar posiać tam koniczynę białą

Kiedy sadzisz koniczyne? Potem ja kosisz czy cos innego robisz? A gorczyce kosisz razem z malinami i zostawiasz na zime?

Edytowano przez LukaszZalewski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim200    3

Drut 2-3mm, im grubszy tym bedziesz pewniejszy, że podczas wiatrów nie zerwie go.
Jakie ceny obstawiacie w tym roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Nie mam doświadczenia z malinami. Tylko tak sobie to wymyśliłem żeby międzyrzędzia nie zarastały chwastami bo czarny ugór czy ugór herbicydowy to degraduje glebę. Gorczyce zasiałem chyba w ostatnim tygodniu sierpnia, po to żeby chwasty nie rosły. Wykosiłem kosą spalinową jak były końcowe zbiory malin, miała 1m wysokości. Przed siewem dałem PKMg po całości. Koniczynę białą zasieje na wiosnę, jak sąsiad który ma krowy będzie robił wsiewkę koniczyny czerwonej B) . Będę ją kosił i zostawiał w międzyrzędziach. Wiadomo jaki wpływ na glebę mają rośliny motylkowe. Po kilku latach jak koniczyna wypadnie będę myślał co dalej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Czyli co proponujesz coś siać w środkach zamiast robić np agregatem lub kosic rozdrabniaczem w środkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Agregatem na pewno nie bo malina korzeni się płytko i korzenie będą uszkadzane. Oczywiście kosić rozdrabniaczem, nie mam tej maszyny ale jakoś sobie poradzę. Myślę że lepiej jest kosić koniczynę niż chwasty. Można jeszcze spróbować z jakąś niską mieszanką traw które korzenią się płytko. Minusem jest że roślina zabiera malinom wodę, składniki pokarmowe z czasem wrócą do gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kadore    9

Prowadzę uprawę maliny x lat , jedna rada , żadnych upraw w międzyrzędziach , inne rośliny wyciągaiom malinom nawozu i dodatkowo zachwadzczają ziemie. W rzedach malin pryskać od chwastów a miedzyrzedzia kosić i tyle w temacie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Ja chyba też mam taki zamiar zrobić belkę herbicydowa i przy malinach pryskac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

No własnie o to mi chodziło żeby w rzędach pryskać a w międzyrzędziach kosić i to zostawiać więc żadnych ubytków nawozu nie będzie. Chwasty rosnące w międzyrzędziach też ciągną wodę.

To koniczyna jest taka ekspansywna że zajmie rzędy?

Widziałem gdzieś w międzyrzędziach ugór herbicydowy i bardzo nie podobała mi się struktura ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Ja chyba też mam taki zamiar zrobić belkę herbicydowa i przy malinach pryskac.

 

czym chcesz pryskac?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie, malina plonuje w pierwszym roku po posadzeniu, ale jaki to jest plon? Jest co zbierać? Na jaki plon można liczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

gwozd ja bym Ci koniczyny nie radził siać. Na jednym kawału mi się zasiała, nie wiem jak i nie wiem skąd ale jest i powiem Ci, że jest dość ekspansywna i ciężko ją wytępić zwłaszcza w rzędach malin. Sam chcę coś zasiać i myślę nad seradelą ale to się jeszcze przemyśli. Znajomy stara się utrzymywać czarny ugór w międzyrzędziach i mnie się to nie widzi. Jak jest sucho to jest tam normalnie skała a jak pada błoto. Moim zdaniem najlepiej żeby coś rosło międzyrzędami i to kosić. A skoro tak to chyba lepiej żeby była to roślina która pomimo tego, że będzie czerpała wodę i składniki pokarmowe to jednocześnie będzie wnosiła do gleby składniki pokarmowe. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Mam takie pytanie, malina plonuje w pierwszym roku po posadzeniu, ale jaki to jest plon? Jest co zbierać? Na jaki plon można liczyć?

 

to zalezy. Mniej wiecej od tych samych rzeczy od ktorych zalezy plon w latach przyszlych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

Kumpel miał ok 60a jednorocznej i też zbyt się nie nastawiał pierwsze na soki oberwał soków narobił malinki dalej rosły zaczął na skup zbierać to sadzonkę nawóz odbił i na flaszkę chleba mu zostało co 2 -3 dni po te 100kg miał x 5 potem do 3.5 spadła coś wpadło warunek był że maliny rosły w dołku wilgoć miały bo ci co mieli na górkach i nie nawadniane to nie wiem czy by na flaszkę soku zebrali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marasp    7

w malinach czy to letnich czy jesiennych pod krzakami i w pasie o szerokości ok. 1m w każdą stronę najlepiej jest utrzymać czystą ziemię, a międzyrzędziach posiać trawę i po prostu ją kosić, starając się aby skoszony materiał był wyrzucany pod krzaki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kumpel miał ok 60a jednorocznej i też zbyt się nie nastawiał pierwsze na soki oberwał soków narobił malinki dalej rosły zaczął na skup zbierać to sadzonkę nawóz odbił i na flaszkę chleba mu zostało co 2 -3 dni po te 100kg miał x 5 potem do 3.5 spadła coś wpadło warunek był że maliny rosły w dołku wilgoć miały bo ci co mieli na górkach i nie nawadniane to nie wiem czy by na flaszkę soku zebrali

 Dzięki że zechciałeś się podzielić, wsadziłem sobie na jesień 200 sadzonek Polany na próbę żeby zobaczyć jak wygląda uprawa maliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

czym chcesz pryskac?

 

 

Wczesną wiosną coś doglebowego w rzędy zapodać np devrinol + venzar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marasp    7

devrinol+venzar wyjdzie strasznie drogo a efekt może być różny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1964Junak    0

Koledzy jakie herbicydy stosujecie w malinach? Ja od jednoliściennych fusilade ewentualnie jakieś zamienniki. Macie coś sprawdzonego od dwuliściennych? I jeszcze jakie fungicydy byście polecili i kiedy dokładnie je stosować? Chciałbym ograniczyć błędy w uprawie malin do minimum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Supplisek    2

Witam czy jest ktoś z mazur kto uprawia maliny jesienne? chciałbym się zająć uprawą ale nie wiem czy jest tutaj jakiś skup ewentualnie odbiorca z gospodarstwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

 

thor1984 właśnie chodziło mi o jakąś roślinę która poprawiałaby stan gleby, i wyszło mi że koniczyna biała byłaby najlepsza. Jest to dosyć niska roślina motylkowa. Tylko nie wiedziałem że jest tak ekspansywna że może zająć rzędy malin. Jaką mieszankę traw radzisz posiać?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Trawa to nie najlepszy pomysł bo bo tal lubią się zagnieździć pędraki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez luk7530
      Witam, mam problem z dwuletnią plantacją malin Laszka, a jest ich 0.25ha.  Sąsiad pryskał swój groch za miedzą herbicydami Command 480 EC i Afalon 450 SC chociaż powinien zachować odległość 20m od plantacji roślin sadowniczych. Przez pierwsze 4 dni po opryskaniu nie było nic widać, dopiero jak przeszedł deszcz oprysk zaczął parować i maliny zaczęły zółknąć, z każdym dniem jest coraz gorzej. Ogólnie  teraz cała plantacja jest żółta. W załączniku przesyłam zdjęcia. Wczoraj opryskałem odżywką Asashi. Jak ratować te maliny? Co mam jeszcze zrobić? Sąsiad się przyznaje do tego co zrobił. Jak teraz ściągnąć od niego odszkodowanie? W jaki sposób to obliczyć? Czy te maliny się odnowią? Czy na następny rok będą jeszcze widoczne skutki tego oprysku? Pomóżcie.


    • Przez and1
      Witam, Mam problem z rozpoznaniem choroby jęczmienia jarego.
      Proszę o pomoc w identyfikacji.
      Pozdrawiam


    • Przez crystal169
      Witam, po wizycie na polu pszenicy jarej rzucały mi się w oczy takie kłosy.
      Co to może być?
      Choroba czy przypalenie?

    • Przez crystal169
      Witam, po przeglądzie plantacji pszenicy ozimej spotkałem się z czymś takim pomiędzy kolankami. U sąsiadów też to jest. Co to może być za szkodnik lub choroba?



    • Przez adid0s
      Witam
       
       
      Dziś zauważyłem że jedna z gęsi nie je, coś wypływa z dzioba jakaś woda, cieżko się jej oddycha i charczy i czasami kichnie/kaszle
       
      Czy coś da się zrobić bo szkoda by się zmarnowała to tak się ją zabije (gęś ma 3 miesiące) i jej szkoda mogła by jeszcze podrosnąć
       
      Jakieś sugestie ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj